agatha christie

Anasayfa  \  Forumlar  \  Okuma  \  agatha christie

agathe cHristie'nin kitaplarını
  okurum.
  okumam.
| Sonuçlar
hercule poirot sayesinde derli toplu bir adam oldum.. herkes beni gıptayla gösteriyor ne düzenli adam diye Confused  

YedekteBekleyenMelek

24 Haz 2007 20:36

Mesaj Gönder

bir de agatha christie 4üncü romanı olmasına rağmen hercule poirot'dan roger ackroydun ölümü adlı eserinde çok yaşlı, emekliye ayrılmış biri gibi bahseder... bu da ister istemez akıllara, christie'nin sansasyon yaratıp ondan sonra da yazmayı bırakmayı düşündüğünü getiriyor Confused

lakin kazındığı paralar yetmemiş ya da başarısı kendini kamçılamış olacak ki, poirot ve hastingsi gençleştirip poirotun kahramanı olduğu 37 roman daha yazmış kendisi...

tabi bu arada miss marple, tommy ve tuppence çifti, satterthwaite, luke fitzwilliam gibi karakterlere de kimi romanlarında yer verip toplamda 80 küsür roman yazmış Confused

30 yaşında yazmaya başlayıp 75-80 yaş civarında da yazmayı bıraktığını da hesaba katarsak hızlı yazıyormuş bayağı Confused (en son eserini 1968 yılında -cinayet kapısı- yazdığını okumuştum bi yerde yani 77 yaşında kaleme almış son eserini.. bu arada bazı romanlarının öldükten sonra yayınlanmasını istemiş Confused)

bazı eserleri için ölümünden sonra basılması koşulunu koymasıyla 'fiiler de hatırlar' poirot'un gençlikten orta yaşa geçiş hikayesi; hercule poirot'un öldüğü 've perde indi' eserinden sonra okunabilmiş ve biraz tuhaf kaçmıştır herhalde o zamanlarda kendisinin eserlerini takip edenler için.. böyle çok tuhaflıkları varmış merhum teyzenin Confused  

En son YedekteBekleyenMelek tarafından 02 Tem 2007 16:54 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

YedekteBekleyenMelek

24 Haz 2007 21:41

Mesaj Gönder

yasef demiş ki:
üniv. sınavına agatha teyzeyi okuyarak hazırlanmıştım.. babam, bizim çocuğa sorular poirot'dan çıkacak dediler zahir, diye dalga geçerdi.. ne oldu? hukuk kazandım.. muhakeme..evet..

Bravo  

DiTaRdU

25 Haz 2007 13:31

Mesaj Gönder

yedektebekleyenmelek demiş ki:
hercule poirot sayesinde derli toplu bir adam oldum.. herkes beni gıptayla gösteriyor ne düzenli adam diye Confused
Razz  

kestane kedisi

01 Tem 2007 21:37

Mesaj Gönder

butun ktaplarını okucam  

giselle

25 Ara 2007 03:36

Mesaj Gönder

noel'de cinayeti okudum sadece. Neutral çok da beğenmiştim. neden başka kitaplarını okumadığımı merakla sorgulamaktayım.  

dungbeetle*

25 Ara 2007 14:24

Mesaj Gönder

kimin ya da kimlerin katil olduğunu unutmayı başarırsam ki pek mümkün görünmüyo , doğu expresinde cinayeti bir kez daha okumak istiyorum Smile okuduğum kitaplarının arasında suçluları en organize , cinayet planı en kapsamlı ve katil kadrosu en kalabalık kitabıdır. ancak bir kaç on kitabından sonra anladım ki agatha 'nın "cinayeti çözmek için gerekli tüm ipuçlarını verdim haydi bulun " cömertliği hiçbir zaman katili buldurtmamıştır , hep bir başka hinlik yapar kitaplarında şöyle ki ;kitabın başlarında nerdeyse cinayeti işlediğinden dedektif kadar sizin de emin olduğunuz bir katil zanlısına dikkat çeker ,siz evet olsa olsa budur hem yeterli sebepleri de var onu bu suçu işlemeye iten derken , hooop o hemen plana başka başka şüpheliler de katıp ilginizi ve suçlamalarınızı o kişi ve kişilerden uzaklaştırır ve en nihayetinde katil (ki genelde böyle olur )en başta mimlediğiniz çıkar . yine üstün dehasıyla hercule poirot bulur yani katili , siz ondan önce bulup agathanın şaşırmalarına kanıp vazgeçtiğinizden zaferi dedektife kaptırırsınız ve kitabın sonunda ben aslında bulmuştum ..keşke ısrar etseydim .. ama..yani.. deyip kala kalırsınız. sanırım agatha da tam bunu dedirtmek için yemliyo okuru , kitaplarını bitirdiğimde kıs kıs güldüğünü duyuyorum çünkü.  

delvin

08 Oca 2009 18:16

Mesaj Gönder

tapıyorum sana  

Missigi

06 Mar 2009 23:45

Mesaj Gönder

tüm kitaplarını okudum
ölüm adasını hala hatrlıyorum çok çekmişti beni
lakin bi kitabını nette gördüm fakat ikinci el dükkanlarnda bile bulamadım
pıf  

ahsap

07 Mar 2009 14:07

Mesaj Gönder

yufka yurekli cellat demiş ki:
68 tanesini okudum..

en iyileri: ve perde indi, roger ackroyd'un ölümü, on küçük zenci, büyük dörtler, cinayet alfabesi, dersimiz cinayet, birisi ölecek, üç perdelik cinayet ve beş küçük domuz... bence Confused (altın kitaplar, akba yayınlarının türkçeye çevrilmiş adları tabi)

roger ackroyd'un ölümü hala tartışılıyor, katil anlatıcı diye Confused lakin 4üncü romanı olan bu eserden önce belki de deneme amaçlı kahverengi elbiseli adam/ı yazmış merhum üstad ki bunda biri kendi, biri katil, biri de esas kız olmak üzere 3 anlatıcı var Confused
76 oldu Confused  

YedekteBekleyenMelek

12 Mar 2009 20:45

Mesaj Gönder

ffrench ve moiranın bir işler çevirdiğini, o doktorun da masum olduğunu anladım kitabı okurken..

insan, kadının 70 küsür kitabını okuyunca bazı hikayelerinin nasıl sonuçlanacağını aşağı yukarı tahmin ediyor Confused  

YedekteBekleyenMelek

14 Nis 2009 22:43

Mesaj Gönder

bu arada 77 oldu.. ha gayret bitecek galiba Confused  

YedekteBekleyenMelek

14 Nis 2009 22:44

Mesaj Gönder

yedek bekleyen melek demiş ki:
'on küçük zenci', 'doğu ekspresinde cinayet', 'roger ackroyd'un ölümü' ve 've perde indi'yi tahmin edebildim diyenleri tebrik etmek isterim Confused diğerleri... 20 tane falan okumuşsanız, cinayet nedenini pek kestiremeseniz de katili tutturabilirsiniz, ben yaşadım ordan biliyorum Confused

En son YedekteBekleyenMelek tarafından 14 Nis 2009 22:49 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

YedekteBekleyenMelek

14 Nis 2009 22:45

Mesaj Gönder

yedek bekleyen melek demiş ki:

en iyileri: ve perde indi, roger ackroyd'un ölümü, on küçük zenci, büyük dörtler, cinayet alfabesi, dersimiz cinayet, birisi ölecek, üç perdelik cinayet, beş küçük domuz, miras ve doğu ekspresinde cinayet (altın kitaplar ve akbaba yayınlarının türkçeye çevrilmiş adları tabi)

bunları da mutlaka okuyun Confused Confused  

YedekteBekleyenMelek

14 Nis 2009 22:46

Mesaj Gönder

eşi benzeri yok, olmaz da Confused  

YedekteBekleyenMelek

16 Oca 2011 20:41

Mesaj Gönder

Sayfa:   Önceki  1 2 3 4 5   Sonraki