arctic monkeys

Anasayfa  \  Forumlar  \  Müzik  \  arctic monkeys
 
muhtemelen silinen bir başlık daha...
arctic monkeys 2002'de kurulmuş sheffield kökenli ingiliz bağımsız rock grubudur. grup gitarda jamie cook, bateri, vokal ve geri vokalde matt helders, gitar, klavye ve vokalde alex turner, basgitar ve geri vokalde nick o'malley'den oluşur. grubun eski basgitarcısı andy nicholson 2006'da gruptan ayrılmıştır. ayrıca gruba konserlerinde çeşitli enstrumanlarda john ashton katılmaktadır. grup 2011 itibari ile 4 stüdyo albümü, 1 canlı dvd filmi, 1 kısa film: toplamda 76 orjinal kayıtlı şarkı, 5 cover kaydı, 8 hiç kaydı yapılmamış demo ve 2 canlı parça çıkarmış, albümlerin hepsi ingiltere albüm listelerine 1 numaradan giriş yapmıştır. arctic monkeys internet neslinin popülerleştirdiği ilk müzik gruplarından sayılmaktadır ve müzik endüstrisinin bu alana kaymasında büyük rol oynamıştır.

2002’de ingiltere, sheffield'lı komşu iki genç; 16 yaşındaki alex turner ve jamie cook, ailelerinden noel hediyesi olarak istedikleri gitarları aldıktan sonra okuldan arkadaşları matt helders ve andy nicholsan ile grubu kurdular. toparlanıp amatörce müzik yapmaya başlamaları ilk konserlerini 2003 haziranında 13 kişiye vermeleriyle gerçekleşti. ardından yazdıkları 17 şarkıyı 2004’ün sonlarına doğru arkadaşları olan mark bull beneath the boardwalk adı altında bir albüm ile internet sitesine koydu ve arkadaşlarına gönderdi. arkadaşları kendi arkadaşlarına, onlar da başkalarına, oradan mp3 arama motorlarına derken birden herkes onlar hakkında konuşmaya başladı. bbc radyosu ve tabloid gazeteleri arctic monkeys ile ilgilenmeye başlamıştı.

arctic monkeys ingiltere'de gittikçe popüler oldular. hiçbir kayıt anlaşması yapmdan londra’daki astoria’yı dolduracak kadar hayranları vardı, konserleri kapalı gişe gidiyordu. 2005 mayısında kendi kurdukları bang bang records ile yine kendi imkânlarıyla ilk ep’leri five minutes with arctic monkeys’den bin tane bastılar. bu ep bir nevi ana akım kayıt şirketlerine “size ihtiyacımız yok.” mesajını verme amacı gütmüştü.

grup en sonunda bağımsız bir şirket olan domino records ile anlaştı. “patronun dairesinden şirket yapmasını” kendi tarzlarına uygun görmelerinin yanında 725,000 poundluk anlaşma da etkili oldu. ilk single’ları “i bet you look good on the dancefloor”, 17 ekim 2005’te yayınlandı ve çıktığı gün 38,922 adet satarak ingiltere’de bir numara oldu. ikinci single’ları “when the sun goes down” (demo hali scummy adı ile biliniyor), 16 ocak 2006’da çıktı ve yani 38,962 tane satarak yine bir numara oldu.

albüm kayıtları eylül 2005’te bitmişti. 30 ocak 2006’da çıkması planlanan albüm, “yoğun talep” nedeniyle bir hafta erkene alınıp 26 ocak’ta yayınlandı. şarkılarının tümü internette kolaylıkla bulunabilmesine rağmen “whatever people say i am, that’s what i’m not” çıktığı gün 118,501, ilk haftasında da 363,735 adet satarak ingiltere tarihinin bir günde ve bir haftada en çok satan albümü rekorunu kırdı. o rekor şu ana kadar birkaç kere daha kırılmış olmasına karşın günümüze kadar yeni çıkan hiç bir grup ilk albümleriyle bu kadar satış yapamamıştır.

bu albümlerinden sonra fazla vakit kaybetmeden hemen 5 şarkılık ep’leri “who the fuck are arctic monkeys”i çıkaran grup, ne yazık ki bu ep’yle hiçbir listede yer alamadı. bunun altında yatan sebeb ep’nin ne single ne de albüm listelerine uygun olmamasıydı. şarkıların içerdiği küfürlü sözler de radyolarda çalınmasına kısmen engel oldu.

arctic monkeys ününün bir sonucu olarak amerika turnesine başlayacağı vakit basistleri andy nicholson’un gruptan ayrıldığı bildirildi. ayrılma nedeni olarakta amerika’ya gitmek istememesi olduğu açıklandı.. grup amerika turnesi için nick o’malley ile anlaştılar. ardından resmi olarak gruba katıldığı kesinleşti.

14 ağustos 2006’da yayınladıkları single “leave before the lights come on”, listelerde 4. sıra gibi iyi bir yere yerleşirken, grubun ilk 1. sırada yer alamayan single’ı oldu. buna rağmen grup 2006’nın sonunda ingiltere’nin en itibarlı müzik ödülünü; mercury ödülü’nün sahibi oldu.

ep, albüm ve single’ların çıkış zaman aralığını kısa tutan arctic monkeys, üretmeyi fazlasıyla sevdiklerini defalarca dile getirdi ve bu özellikleri üzerine jamie cook sert bir dille eklemede bulundu: “coldplay gibi olabileceğimizi düşünemiyorum. bir albümün turnesini 3 senede tamamlıyorsunuz, her gece aynı şarkılar… bazı insanlar bundan hoşlanıyor olabilir ama biz değil”.

16 nisan 2007 tarihinde “brianstorm” adlı single’ı yayınlayan arctic monkeys, 23 nisan tarihinde de “favourite worst nightmare” adlı 2. stüdyo albümünü çıkardı. albümün prodüksiyonunda james ford ve mike crossey ile çalışan grup, albümün tarzında ilk albüme göre daha hızlı ve ama olgun parçalara imza attı. “brianstorm” single’ı ile ingiltere listelerinde 2 numara olmayı başardılar.

9 temmuzda çıkan favourite worst nightmare albümünün 2. single’ı fluorescent adolescent’i 3. singleları teddy picker’ı 3 aralıkta izledi. grup 2. albümüyle bir kez daha mercury’e aday olunca durumdan rahatsız olan sanatçılar seslerini yükselttiler.

uzun bir turnenin ardından grup 17 aralıkta manchester apollo’da yılın son konserini verdiler. bu konserin dvd’si ise 2008 yılının sonunda çıktı.

grup, 20 şubat 2008’de gerçekleştirilen brit ödülleri töreni’nde en iyi ingiliz grup ve en iyi albüm ödüllerinin sahibi oldu. ayrıca bazı haber kuruluşları, grubun 3. albümü üzerinde çalıştığı için londra’da olduğu ve brit ödülleri töreninde bulunmalarının nedinin bu olduğunu söyledi. bu söylenenler dikkate alındığında, 3. albümün 2009’un başında çıkacağı düşünüldü.

albüm hazırlıkları sürerken, alex turner, grubun vokal-gitar’ı boş durmadı, ve kardeş grup sayılabilecek the rascals’dan miles kane ile the last shadow puppets adında bir grup kurdu. albümün prodüktörü ise arctic monkeys’in ikinci albümünde prodüktörlüğünü yapmış olan james ford üstlendi. durum böyle olunca, bu yan çalışma grubunun arctic monkeys’e etki etmesinden korkulurken, alex dergilere verdiği röpörtajda arctic monkeys’e hala bağlı olduğunu, bir dağılma konusunun bulunmadığını söyledi. alex turner’ı takiben grubun bateristi matt helders’da grubun eski basgitaristi andy nicholson ile mongrel adında bir yan çalışma yapacağını onayladı.

the last shadow puppets ile neredeyse arctic monkeys kadar büyük bir başarı yakalayan alex, gruba 2008 yazında geri geldi. provalar birbirini izlerken kasım-aralık aylarında grup, yeni albüm üzerinde çalışmak amacıyla queens of the stone age'den josh homme ile amerikaya gitti. bu sırada grubun 2007 turnesinde ki son konserini içeren arctic monkeys at the apollo dvd'si yayınlandı. ayrıca konser, ingiltere ve başka ülkelerde ki bazı sinemalarda tek gecelik gösterime girdi.

arctic monkeys, 2009'un ilk konserlerini avustralya 'da big day out festivalinde verdi. bu festival süresince küçük konser mekanlarında kendi konserlerini de verdiler. bu performanslarda, 4 yeni şarkı ve 1 cover çalındı, ve 3. albüm sinyalleri verildi. grup, şubat ayında verdikleri bir röpörtajda albümün 2/3'ünün bittiğini açıkladı.

yoğun avustralya konserlerinden sonra londraya dönen grup, albümleri üzerinde çalışmaya devam etti. turne ve albümün sürecini, arkadaşları mark bull vasıtası ile internet siteleri üzerinden hayranlarıyla paylaştılar. mart ayının sonunda, grup albümün son kısmını tamamlamak için new york'a gideceklerini, burdan sonra albümün prodüksyona gönderileceğini açıkladı.

bununla birlikte arctic monkeys, yazın yapacakları batı avrupa tur tarihlerini açıklamaya devam etti. ayrıca eylül-ekim gibi küçük bir kuzey amerika turu yapacaklarını da bildirdiler. bu iki tarih arasında, grup ingiltere'nin en önemli festivali sayılan reading ve leeds festivalinde sahne alacaklarını açıkladı.

24 ağustos'ta grubun en uzun süredir beklenen 3. albümü "humbug" çıktı. albüm 10 şarkı içeriyordu ve jimi hendrix, black sabbat, cream etkileşimleriyle grubun diğer tüm kayıtlarından farklıydı. albüm james ford/josh homme ortak yapımıydı ve ilk single "crying lightning" 19 ağustos tarihinde çıktı. ayrıca grup bu albümden "cornerstone" ve "my propeller" parçalarını da single olarak yayınladı ama hiç birinde cd basımı yapmamaya karar verdiler ve plakları yardım kuruluşlarında satışa sürdüler. birçok dergi ve eleştirmen tarafından beğenilen bu davranış aynı zamanda listelere girmelerini engelledi. grup nisan 2010'da turneleri bitirerek, yıl sonuna doğru 4. albüm üzerine çalışmak için ara verdiler.

2010 yazı geldiğinde matt helders’ın sağ kolunu kırdığı haberi geldi ve ağustosta başlaması planlanan albüm kayıtları birkaç ay ertelendi. bu sırada alex turner, arctic monkeys’in bir çok video klibi çekmiş ve aynı zamanda grubun arkadaşı olan richard ayoade’nin filmi submarine için 5 yeni şarkı yazdı. alex’in ilk solo projesi olan bu çalışma ep şeklinde 2011 mart ayında yayınlandı ve oldukça beğeni topladı. pitchfork gibi medya kuruluşlarından arctic monkeys ile yaptığı çalışmalardan daha fazla beğeni aldı.

2011’e gelindiğinde grup los angeles’da albüm üzerine çalışmak üzere kiralık bir eve yerleşti ve tüm kayıtları oraya yakın bir stüdyoda bitirdiler. bundan çok kısa süre sonra ise internette brick by brick adlı şarkıyı sürpriz bir şekilde yayınladılar. şarkı gerek mimimalist sözleri gerekse vokalde matt helders’ı içermesiyle büyük sürpriz yarattı. ayrıca kaydın queens of the stone age’e benzemesi ve josh homme’un grubun üzerinde çok fazla etkisi olması humbug’a yöneltilen eleştiriler gibi bu parçanında hedefi oldu.

10 mart 2011 tarihinde grup 4. albümlerinin adının ‘suck it and see’ olduğunu ve 12 yeni parça içereceğini açıklandı. bu parçalar içerisinde brick by brick ve alex’in solo çalışmasında bulunan piledriver waltz’ın yeni versiyonunu da var. albümden ilk single don’t sit down ‘cause i’ve moved your chair 11 nisanda internetten satışa çıktı. brick by brick’in aksine oldukça olumlu karşılanan single yine de büyük bir liste başarısı sergilemedi. ayrıca 7” plak versiyonu brick by brick parçasıyla birlikte 16 nisan records sales day’de seçkin plak mağazalarında satışa çıktı. single’ın asıl plak satışı ise 30 mayısta yapıldı.

6 haziran 2011 tarihinde çıkan suck it and see albümünün ikinci single’ı the hellcat spangled shalalala oldu. grup albümden bir ay önce yaptıkları amerika turuna ağustos’ta ikinci bir turla devam edeceklerini açıklayınca, anavatanları ingiltere’deki hayranları ülkede sadece 2 tane planlı konser verecek olmalarından ve ingiltere turunun bu kadar geç tarihe konmasından şikayetçi oldu. grup ayrıca yazın güney kore’den irlanda’ya kadar çeşitli yerlerde festivallerde çalacaklarını açıkladı.  

MoHaN

18 Tem 2011 21:37

Mesaj Gönder

copy paste başlık istemiyoruz ljflkgfd Confused  

LunaticStar*

18 Tem 2011 21:46

Mesaj Gönder

geleneksel a.monkeys topiği biosunu pasteledik Hick  

MoHaN

18 Tem 2011 21:48

Mesaj Gönder

http://alturl.com/ditbg


the hellcat spangled shalalala released on monday 15th august 2011. from the album, 'suck it and see' -- out now.  

MoHaN

18 Tem 2011 21:50

Mesaj Gönder

artık gelsinler lütfen!  

DilanHups

18 Tem 2011 22:38

Mesaj Gönder

rock werchter de 15 gün önce seyredilen grup, sahne performansı pek iyi deil bence ama severiz her daim...  

Barely Legal

18 Tem 2011 22:43

Mesaj Gönder

http://fizy.com/#s/1lsnu0  

fuatfuattir

18 Tem 2011 23:14

Mesaj Gönder

mardy bum dinleyeyim bari..
onuuurrrr sana selam olsun..  
fotoğrafı yok

betty baldo

19 Tem 2011 00:40

Mesaj Gönder

im going back to 505..  

life will kill you

19 Tem 2011 01:39

Mesaj Gönder

çok dinlemem ama eski albümleri daha iyi gibi. iyi gruptur.  

sandman

19 Tem 2011 03:43

Mesaj Gönder

artic monkeys candır, britpop'un gururlarındandır.. britrock'ın yok olmaya yüz tutmaya başladığı yıllarda piyasaya çıkarak müzikseverlerin beğenisini kazanarak pek çok dinleyiciyi yeniden bu akıma yöneltmişlerdir. le feu follet paylaşım için teşekkürler, leziz bir parça..  
fotoğrafı yok

showbizz

20 Tem 2011 21:26

Mesaj Gönder

dinlediğimde evet bu adamlar arctic monkeys diyebiliyorum. müzisyenin sürekli kendini geliştirmesi gerektiğini düşündüğümdendir ki 2. albümlerini bir kere dinleyip tekrar ilk albümlerine dönüş yaptım. iyiler, hak geçmesin  

mitret

22 Ağu 2011 17:46

Mesaj Gönder

don't sit down 'cause i've moved your chair Twisted Evil  

LunaticStar*

04 Ara 2011 15:42

Mesaj Gönder

alex turner ne yapsa yenir.  

emotion is dead

04 Ara 2011 17:07

Mesaj Gönder
Sayfa:  1 2   Sonraki