andante sunar...babylon

Anasayfa  \  Forumlar  \  Müzik  \  andante sunar...babylon
 
bach’ın, mozart’ın, beethoven’in yaşadıkları çağda klasik müzik konserleri bugünün pop-rock konserlerindeki ortamlardan neredeyse farksızdı. insanlar yer içer, sohbet eder, içeri girer, dışarı çıkar, bölüm aralarında hatta eser sürerken bile sahnedekileri alkışlardı. derken klasik müzik ‘ciddileşti’. konser salonları mabede, konserler çıt çıkarılmadan izlenen ayinlere dönüştü. klasik müzik halktan uzaklaşıp gündelik yaşamdan koptu. bu geriye gidişe ‘dur’ demek isteyenler, son yıllarda farklı coğrafyalarda, klasik müzik konserlerini, içinde yaşadığımız dünyanın ritmine uydurup eskisi gibi gündelik yaşamın içine sokmaya ve bu arada ‘yeni dinleyici kitlesi’ yaratmaya çalışıyor. biz de bu ‘küresel arayışa’ istanbul’dan katılıyoruz. klasik müziği, günümüz konser salonlarının ve tektipleşen konser programlarının boğucu ortamından kurtarıp ona rahat bir nefes aldırmak istiyoruz. bach’ın leipzig’de haftada bir konserler düzenlediği café zimmermann, adı üstünde bir kafeteryaydı. bach günümüzde yaşaydı ‘kulüpte klasik müzik’ fikrine eminiz çok sıcak bakardı…

benyamin sönmez- çello
sabri tuluğ tırpan, piyano

03 mayıs 21:00  

kitten

03 May 2010 13:29

Mesaj Gönder

http://www.benyaminsonmez.com/  

kitten

03 May 2010 13:29

Mesaj Gönder

sabri tuluğ tırpan

istanbul doğumlu sanatçı 1989 yılında bilkent üniversitesi müzik ve sahne sanatları fakültesinde martin berkofsky ve namık sultanov ile piyano, sami hatipoğlu ile armoni ve kontrpuan çalışmıştır.

1992 yılında viyana konservatuarı"na geçiş yaparak burada gerhard geretschlaeger ile piyano eğitimine devam etmiş, viyana müzik akademisi"nde ivan erod ile kompozisyon ve müzik teorisi, avadis kuyumciyan ile de oda müziği çalışmıştır.ilk cd çalışmasını 1998 kasımın"da nayden todorov yönetimindeki vidin filarmoni orkestrası ile mozart`in do major 21. piyano koncertosu k.v.467 ‘elvira madigan" kaydederek gerçekleştirmiştir.

2002 yılında george orwell`in 1984 kitabından esinlenerek bestelediği "hearts" müzikali musical coctail dergisi tarafından son yıllarda almanca konuşulan ülkelerde bestelenmiş en iyi müzikal olarak değerlendirilmiştir.2004 yılında müzik direktörlüğünü yaptığı scherzo yaz festivali- klagenfurt`da mozart`ın figaro`nun düğünü operası"nın temalarından yola çıkarak bestelediği caz stilindeki ikinci müzikali figaro çok büyük beğeni toplamış, almanya` da da birçok yerde seslendirilmiştir.2005 yılında çıkardığı kendi eserlerinden oluşan ‘my red color" isimli çalışması, fishtank etiketi ile tüm avrupa`da piyasaya çıkmış ve avusturya`da yılın en iyi çalışmaları arasında gösterilmiştir.

2006 yılında çıkan ‘my green color" da, pat metheny group`unda davulcusu olan antonio sanchez, greg osby ile çalısan basçı juan herreros garcia kendisine eşlik etmiştir.2007, 9 mayısında mevlana yılı dolayısı ile bestelediği mevlana-simyacı senfonik şiiri aya irini"de vienna classical players, sertab erener, burcu sönmez ve ziya azazi tarafından büyük başarı ile seslendirilmiştir.

aynı yıl sırası ile bursa, izmir, antalya piyano festivali, viyana"da da seslendirilen eser, 24 aralık mevlana yılı kapanış konserinde lütfi kırdar konferans salonunda büyük basarı ile sahnelenmiştir.2007 yılında "painted on water" projesinde dave weckl, trilok gurtu, al di meola, kai eckhard, mike stern, alan pasqua gibi sanatçılarla birlikte yer alan ardından carnegie hall ve kodak theatre"da sertab erener ve fahir atakoğlu ile konserler veren sanatçının bir sonraki projesi friedrich gulda`nın solo piyano eserlerinin tamamı ve renkler serisinin devamı olan "my purple color"in cd kaydı olacaktır.

sanatçı yaşamını viyana ve istanbul` da sürdürmektedir.  

kitten

03 May 2010 13:32

Mesaj Gönder

gerçekten çok isterdim gelebilmeyi.. harika bi proje olmuş bence..  

kokytos

03 May 2010 15:22

Mesaj Gönder

boyle projelerin devam edip cogalması için izleyici ile desteklenmesi gerekir... dolayısıyla poponuzu kaldırın : )  

kitten

03 May 2010 15:33

Mesaj Gönder

babylon -> istanbul
kokytos ->ankara
tarih -> bu akşam

istanbuldakileri sadece bu tarz işler yüzünden kıskanmak paha biçilemez..

popomun yapabilecekleride biyere kadar Confused  

kokytos

03 May 2010 17:19

Mesaj Gönder

süpermiş
ama şuan haberim oldu
artık çok geç  

minicupcake

03 May 2010 17:46

Mesaj Gönder

kokytos demiş ki:
babylon -> istanbul
kokytos ->ankara
tarih -> bu akşam

istanbuldakileri sadece bu tarz işler yüzünden kıskanmak paha biçilemez..

popomun yapabilecekleride biyere kadar Confused


sana ozel yazmadım  

kitten

03 May 2010 18:00

Mesaj Gönder

kitten demiş ki:


sana ozel yazmadım


amacım sadece bik bik söylenmekti Confused

sana diil tabi Smile  

kokytos

03 May 2010 18:27

Mesaj Gönder

sunuyosa burda işi ne Confused  

C O Y

03 May 2010 22:40

Mesaj Gönder

andante turkiyede yayınlanan klasik muzik dergisidir. ayda bir yayınlanır. kitapevlerinde bulabileceginiz gibi migrosun dergi standlarında da satılır.

..... neyse edit  

kitten

03 May 2010 23:45

Mesaj Gönder