enrico macias @ izmir & istanbul - 4-6 temmuz

Anasayfa  \  Forumlar  \  Müzik  \  enrico macias @ izmir & istanbul - 4-6 temmuz
 


enrico macias

4 temmuz çarşamba / izmir açıkhava tiyatrosu
6 temmuz cuma / istanbul parkorman


musevi bir ailenin oğlu olan cezayir doğumlu enrico macias, küçük yaşlarda gitar çalmayı öğrenirken bir yandan da büyüdüğü ortamdaki farklı kültürlerden etkilenerek kendine has bir üslup geliştirdi.

bir yanda kuzey afrika kökeninden gelen oryantal altyapı, diğer yanda geleneksel musevi müziği, bir diğer yanda da çocukluğunda çevresinde bulunan çingene kültürünün yansımalarını harmanlayan enrico macias, müzik kariyerinde ilk büyük çıkışını 60'lı yıllarda ünlü fransız sanatçı gilbert bécaud'nun önünde çalarak yaptı.

farklı tarzıyla kısa zamanda hayran kitlesini genişleterek fransa'nın dışına taşan ve avrupa çapında şöhret yakalayan enrico macias, özgürlük, barış, mutluluk mesajları veren huzur ve neşe dolu şarkılarıyla eleştirmenlerce "barışın sesi" olarak tanımlandı.

enrico macias, bugüne kadar yayınladığı 38 albüm, 100'den fazla single, onlarca altın plak ve satışları dünya çapında 30 milyonu aşan eserleriyle müzik endüstrisinin en önemli isimleri arasında yer almaktadır. müzik kariyerine yaklaşık 50 yıldır aralıksız bir şekilde devam eden enrico macias son olarak geçtiğimiz yıl "la vie populaire" ve "oranges ameres" albümlerini yayınladı.

sanatçının bugüne kadar 60'dan fazla parçası türkçe sözlerle türk sanatçılar tarafından yorumlanmış ve her biri büyük sükse yapmıştır. bu parçalar arasında en çok bilinenleri ajda pekkan tarafından "hoşgör sen" adıyla yorumlanan "on s'embrasse et on oublie", seyyal taner tarafından "son verdim kalbimin işine" adıyla yorumlanan "je suis content pour toi" ve selçuk ural, juanito ve gönül yazar tarafından "arkadaşımın aşkısın" adıyla yorumlanan "la femme de mon ami"dir.

bugüne kadar türkiye'de verdiği her konseri unutulmaz anlara sahne olan enrico macias, birbirinden özel parçaları, eşsiz sesi ve sahne performansıyla 4 temmuz çarşamba akşamı izmir fuar açıkhava tiyatrosu ve 6 temmuz cuma akşamı istanbul parkorman'da...  

backstagebug

07 Nis 2007 20:52

Mesaj Gönder

mami bu sefer kaçırmayalım...  

suzette

08 Nis 2007 03:30

Mesaj Gönder