tekbaşınalık

Anasayfa  \  Forumlar  \  İlişkiler  \  tekbaşınalık

tek başınalık senin doğan.tek başına dogdun,tekbaşına öleceksin.ve anlamadan,farkında olmadan tekbaşına yaşıyorsun.tekbaşınalığı yalnızlık sanma yanılgısına düşüyorsun;bu sadece bir yalnış anlama.sen kendine yetersin.eski alışkanlıklar yüzünden geçiş dönemi biraz acı veriyor ve fazla sürmeyecek.ve onu kısa kesip dayanılır hale getirmenin yolu,tekbaşınalığının gittikçe daha fazla keyfini çıkartmaktan geçiyor.tekbaşınalığını gittikçe güçlendirebilirsin.o yüzden tüm çabanın çok olumlu olması gerekiyor.tekbaşınalığını tüm varlığınla besle,büyüt,ona sevgini akıt,artık o üzüntü ve huysuzluk boşluklarını yaşamadığını görüp şaşıracaksın çünkü içinde harcayacak enerjin olmayacak ve artık içinde onlara yer kalmayacak.

aslında,sadece güzel bir tekbaşınalık içinde yaşayan insan ilişki kurabilir çünkü ilişki onun ihtiyacı değildir.o bir dilenci değildir,senden hiç birşey istemez-dostluğunu bile.o vericidir.kendi neşe,huzur,sükunet ve mutluluğunu paylaşır.işte o zaman aşkın tadı bambaşka olur,işte o zaman bu bir paylaşımdır.ve her iki kişi de tek başınalığın güzelliğini biliyorsa o zaman aşk en üst noktasına erişir,bu nadiren mümkün olur.işte o zaman aşkın başı göklere erer.
tekbaşınalık ilişki kuramamak anlamına gelmez.yalnızca tamamen farklı türde ilişki kuracağın anlamına gelir,yani ıstırap ve mutsuzluk olmayacak,sorun yaratmayacak,dolaylı veya dolaysız diğerini baskı altına alma,köleleştirme çabasına dönüşmeyecek.

osho  

eyga

27 Şub 2010 13:50

Mesaj Gönder

“ben senin dansa dönüşmeni istiyorum; senin erişilmemiş olan yüksekliklere kadar çikabilmeni istiyorum.”
“ben senin dansa dönüşmeni istiyorum; senin erişilmemiş olan yüksekliklere kadar çikabilmeni istiyorum.”
sevgi korkusuzluğun ifadesidir. sevdiğin zaman korku kaybolur, sevdiğin zaman korku yoktur. birini seversen korku kaybolur; ne kadar çok seversen korku o kadar kaybolur. bütünüyle seversen korku mutlak şekilde yoktur. korku sadece sen sevmediğinde ortaya çıkar. korku sevginin yokluğudur, kanun sevginin yokluğudur.
“sevgi korunmasızdır, kanun ise savunmaya yönelik bir düzenlemedir. birisini sevdiğinde yasadan bahsetmezsin. sevdiğinde yasa kaybolur çünkü sevgi nihai yasadır. onun başka hiçbir kanuna ihtiyacı yoktur, o kendi başına yeterlidir ve sevgi seni koruduğunda başka hiçbir korunmaya ihtiyaç duymazsın. yasal olma, aksi taktirde hayattaki tüm güzel şeyleri ıskalayacaksın.”
“kendini kabul et ve kendini sev. şayet kendini sevmezsen nasıl başka bir varlığı seveceksin?
“ben sana öz-sevgiyi öğretiyorum”
osho  

eyga

27 Şub 2010 13:51

Mesaj Gönder

her zaman yaşam nehriyle birlikte git. asla akıntıya karşı gitmeye, nehirden hızlı akmaya çalışma. sadece mutlak bir rahatlık içinde, her an kendini yuvada, rahat ve varoluşun içinde huzurlu hissederek git.
unutmaman gereken şey yaşamın kısa değil sonsuz olduğu ve bu yüzden de aceleye hiç gerek olmadığıdır. acele etmek yalnızca bir şeyleri kaçırmana neden olur. varoluşun acele içinde olduğunu gördün mü hiç? mevsimler zamanında gelir, çiçekler zamanı gelince açar, ağaçlar hayat kısa diye hızla büyümek için koşuşturmazlar. tüm varoluş yaşamın sonsuzluğunun farkında gibi görünür.
biz hep buradaydık ve hep burada olacağız; tabi ki aynı biçimlerde, aynı bedenlerde değil. yaşam evrimleşmeye, daha yüce evrelere erişmeye devam ediyor. ama bunun bir sonu olmadığı gibi, bir başlangıcı da yok. başlangıçsız bir yaşamla, sonsuz bir yaşamın ortasında var oluyorsun. daima bu iki taraflı sonsuzluğun ortasında yer alıyorsun.
varoluşun gizemlerini soruşturmaya bıraktığın anda varoluş kapılarını sana açar, seni buyur eder. ve varoluşun gizemlerine bir misafir olarak girmek onurlu bir şeydir. doğaya saldırmak, doğayı zorlamak ise barbarlıktır. altın gelecek işte bu olacaktır; bilim varoluşla bir mücadele veya çekişme yerine bir aşk ilişkisine girdiğinde; onunla tezat olarak değil, derin bir ahenk, derin bir dostluk içinde var olabildiğinde.

osho  

eyga

27 Şub 2010 13:53

Mesaj Gönder

lütfen okuyun  

eyga

27 Şub 2010 13:53

Mesaj Gönder

insanların duymak istediklerini gruplar halinde bir araya getirip sunan başarılı kişilerden biri.

ama sahte.  

SAMPLER

27 Şub 2010 13:56

Mesaj Gönder

quitit demiş ki:
2. si cok geyik

kendını cok tekrarlamıs
ama özü güzel  

eyga

27 Şub 2010 13:57

Mesaj Gönder

sampler demiş ki:
insanların duymak istediklerini gruplar halinde bir araya getirip sunan başarılı kişilerden biri.

ama sahte.

neden sahte oldugunu dusunuyosun  

eyga

27 Şub 2010 13:57

Mesaj Gönder

ben tek başına ne yapabilirim
diye düşündü biri
ve hiçbirşey yapmamaya karar verdi

ben tek başına ne y...apabilirim
diye düşündü bir öteki
ve yalnızlığının kuytuluğuna çekildi

diye düşündü bir üçüncü
ve tek başına düşünmeyi sürdürdü

diye düşündü yüzbinler
ve tek başınalıklarını sürdürdüler

diye düşündü milyonlar
milyonlarcaydılar
ve tek başınaydılar

bu arada birileri
onlar adına karar vermekteydi

tek başına olduklarını sananlar
topluca ortadan kaldırıldılar.  

Fabien T

27 Şub 2010 13:58

Mesaj Gönder

bugünün "secret" zihniyeti ile arasında sağlam bir bağ vardır. o da toplum ile birey arasındaki bağları tamamen koparmayı amaçlarken diğer yandan yeni oluşumun içinde bir başka topluluğa bağımlılık oluşturmaktır.  

SAMPLER

27 Şub 2010 13:59

Mesaj Gönder

tekbaşıma tek başımla kalsam  
fotoğrafı yok

y 0 k

27 Şub 2010 14:00

Mesaj Gönder

sorumluluktan kaçanlar için güzel yazılar, örnek alınabilir..  

no LoGo

Mesaj Gönder

eyga demiş ki:

neden sahte oldugunu dusunuyosun

temeli bir tarikat mantığıdır.

müridleri vardır ve bu sayede kurucu ve yakın çevre çok zengin olur.

bahsettikleri tek başınalık konusunda ise şurdan anlayabiliriz.

"tek başınalık iyidir ama adam gibi yaparsan zaten tek olmayacaksın"

bu "bırak onları gel" söylemidir.  

SAMPLER

Mesaj Gönder

m l a demiş ki:
bunu bende biliorum sper Bravo

ataol behramoğlunundu sanırım Smile ewt güzel konuya da pek yakıştı Smile  

Fabien T

27 Şub 2010 14:02

Mesaj Gönder

"ben tek başına ne yapabilirim" yanlış bir cümledir ayrıca.

"ben tek başına" değil "ben tek başıma"  

SAMPLER

27 Şub 2010 14:02

Mesaj Gönder

sampler demiş ki:
"ben tek başına ne yapabilirim" yanlış bir cümledir ayrıca.

"ben tek başına" değil "ben tek başıma"

nasılsa ben yazmadım ...ama doğru söylüyorsun  

Fabien T

27 Şub 2010 14:03

Mesaj Gönder

Sayfa:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19   Sonraki