evcil hayvan satışına dair

Anasayfa  \  Forumlar  \  Seri ilanlar  \  evcil hayvan satışına dair
 
5199 sayılı hayvanları koruma kanunu'nun

5. maddesinin 3. fıkrasına göre; ev ve süs hayvanı satan kişiler, bu hayvanların bakımı ve korunması ile ilgili olarak yerel yönetimler tarafından düzenlenen eğitim programlarına katılarak sertifika almakla yükümlüdürler.

5. maddesinin 6. fıkrasına göre; ev ve süs hayvanlarının üretimini ve ticaretini yapanlar, hayvanları sahiplenen ve onu üretmek için seçenler annenin ve yavrularının sağlığını tehlikeye atmamak için gerekli anatomik, fizyolojik ve davranış karakteristikleri ile ilgili önlemleri almakla yükümlüdür.

yukarıda belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen kişiler hakkında

5199 sayılı hayvanları koruma kanunu'nun 28. maddesinin b fıkrasına göre;

5 inci maddenin birinci, ikinci, üçüncü ve altıncı fıkralarında öngörülen hayvanların sahiplenilmesi ve bakımı ile ilgili yasaklara ve yükümlülüklere uymayan ve alınması gereken önlemleri almayanlara hayvan başına ellimilyon lira, yedinci fıkrasında öngörülen yükümlülük ve yasaklara uymayanlara hayvan başına yüzellimilyon lira idarî para cezası.

uygulanacağı belirlenmiştir.

bu mevzuata istinaden evcil hayvan satışı ile ilgili ilanların yayınlanması, yasaktır.
sahiplendirme amacı ile açılmış ilanlarda, ilan içinde olmasa dahi, pm ya da farklı bir yoldan, herhangi bir isim altında (mama masrafı, aşı parası vs.) ücret istenmesi ilanın silinmesine yol açar.

bilginize..  

Mephistopheles

11 Eyl 2012 16:41

Mesaj Gönder