'9b konuşmaları' daniel bozhkov ve küratörler

Anasayfa  \  Forumlar  \  Sanat  \  '9b konuşmaları' daniel bozhkov ve küratörler

'9b konuşmaları viii'de amerikalı sanatçı daniel bozhkov projelerini anlatacak, charles esche ve vasıf kortun ise bienal tartışmasını ele alacak.

9. uluslararası istanbul bienali öncesi etkinlikler çerçevesinde gerçekleştirilen "9b konuşmaları", 23 mayıs pazartesi günü amerikalı sanatçı daniel bozhkov'un "herkes. sırayla. her zaman." başlıklı konuşmasıyla devam edecek. yıldız teknik üniversitesi, Çukursaray binasında sanat tasarım fakültesi'nin temel tasarım atölyesi'nde gerçekleşecek olan konuşma, saat 17:30'da başlayacak. bozhkov'un önceki çalışmalarını ve istanbul bienali için oluşturmayı planladığı projesini anlatacağı "9b konuşmaları - viii" simultane çeviri ile ücretsiz olarak gerçekleşecek.

daniel bozhkov'un ardından, 9. uluslararası istanbul bienali küratörleri konuşacak. charles esche ve vasıf kortun'un ele alacakları konu: bienal tartışması.

konuşmanın odak noktasında, geniş çaplı uluslararası sergilerin artıları ve eksileri; giderek genişleyen uluslararası sanat piyasası ve kurumsal destekler; yerel politik koşullar ile kurulan ilişkiler; merkezin dışında kalmışlar arasındaki bağlantılar ve geçici yapılara duyulan gereksinim olacak.

bienaller, kamusal alanda toplumsal bir işlevi yerine getirirek spesifik modellerin yeniden keşfi ve deneysellik için bir bağlam oluşturuyor mu? bienaller bir süreç midir yoksa ürün mü?

daniel bozhkov, yapıtlarındaki eleştirelliğin hınzır dinamiklerini sağlayan absürt mizah kullanımıyla tanınmıştır. birbirinden çok farklı sosyal alanları bağdaştırmasıyla, ilk bakışta saçma ve kullanışsız görünen müdahelelerinin çarpıcı derecede iyi düşünülmüş olduğu ortaya çıkar. genetik biliminin, süper market zincirlerinin, turistik alanların dünyasına parodi yoluyla yeni anlamlar üreten davetsiz bir misafir olarak girer.

daniel bozhkov, yıldız savaşları'nın anti-kahraman figürüne bürünerek kendi çapında ekolojik bir müdahelede bulunduğu “darth vader tries to clean the black sea with brita filter” (2000) isimli çalışmasını anlatacak. sanatçı, ardından 2001-2004 yılları arasında amerika'daki süpermarket zinciri wal-mart'ta gerçekleştirdiği “training in assertive hospitality” isimli çalışmasından bahsedecek. maine eyaletinde bir wal-mart dükkanında eğitim gören bozhkov, çalışma aralarında mağazadaki ürünlerin arkasındaki duvara yaptığı freskin daha sonra zarar görmesinden dolayı restorasyon uzmanı renato giangualano'yu davet etmişti. fresk üzerinde çalışan ikili, freskteki bozulan kısımlardan yola çıkarak, bakımsızlıktan hızla köhneleşen, bir zaman-makinesini andıran mağazanın arkeolojik izlerini sürmüştü.

sanatçının anlatacağı diğer projelerden “learn to fly over a very large larry” (2002-2003) isimli çalışmada bozhkov, bir tarladaki ekinleri bükerek cnn sunucusu larry king'in portresini oluşturmuştu. projesinin zamanlamasını night shyamalan'ın “işaretler” filmine denk getiren bozhkov, yarattığı medya gösterisi ile medyanın içinde bulunduğu kaynak açlığına işaret etmişti. sanatçı, 2003 yılından beri “fasted guided tours” isimli projesi aracılığı ile “dolaylı” deneyimlere odaklanmıştır. sanatçı, tanımadığı şehirlere ayak basar basmaz birkaç saat turistik broşürleri inceleyerek 35 dakikalık şehir turları düzenlemiştir. sanatçının projesine devam etmeyi amaçladığı şehirler arasında prag, krakow ve budapeşte bulunmaktadır.

bozhkov konuşmanın sonunda 9. uluslararası istanbul bienali için gerçekleştireceği “eau d'ernest” isimli projesini tanıtacak. bozhkov'un bir pafümcü ve medya şirketi ile işbirliğinde üreterek piyasaya süreceği esansın esin kaynağı, en az george gershwin ve jackson pollock kadar amerikan erkeğini çağrıştıran ernest hemingway'in büründüğü karizmatik ve esrarengiz
kişiliği. 1922 yılında kanadalı “toronto daily star” gazetesi tarafından istanbul'a savaş muhabiri olarak yollanan hemingway, beyoğlu'nda büyük londra oteli'nde kaldığı söylenir. “eau d'ernest” günümüz amerikan erkeğinin özünü yakalar: kendinden emin, bağımsız ve baştan çıkarıcı olduğu kadar duyarlı ve karmaşık.

bulgar asıllı amerikalı kavramsal sanatçı daniel bozhkov, new york'ta yaşamaktadır. sanatçı, moskova'da first biennale of contemporary art; bunkier sztuki contemporary art center ve 8. uluslararası istanbul bienali için uydu projeler gerçekleştirmiştir. sanatçının çalışmaları, p.s.1 contemporary art center, new york; the sculpture center ile andrew krepps gallery gibi kurumlarda sergilenmiştir.

sanatçı hakkında daha fazla bilgi için, sanatçının sitesini ziyaret edebilirsiniz.
www.danielbozhkov.com

ve bienal için www.iksv.org ...  

JengoHan

18 May 2005 16:45

Mesaj Gönder

güzel bilgi arkadaşım teşekkürler
acaba sitede küratör lafını bilen kaç insan war merak ediyorum eheha  

rahmetlibaskankenedi

18 May 2005 17:02

Mesaj Gönder

nötralfonda demiş ki:
çukursaray binası nerde.

yaz bahçesini geçtikten sonra sağa dönünce sanat tasarım fakültesinin içinde Very Happy  

JengoHan

18 May 2005 17:10

Mesaj Gönder

in flames demiş ki:
Kahkaha Kahkaha siz varmışsınız yeter efendim...

bi topic boyunca bosuna parmaklarımı yormus gibi hissettim  

goblin®

18 May 2005 20:35

Mesaj Gönder

çukursaray'ın yeri mimarlık fakültesinin karşısı olarak da tarif edilebilir.. Rolling Eyes  

ßoom

19 May 2005 16:59

Mesaj Gönder

in flames demiş ki:
aynı şeyi bende hissettim canımda hiç girmiyim demişdim oralara Wink

oooof of diebiliorum sadece ben de
su ukarda yazanlar eminim istanbul dostları adı altında bu konuyla ilgili herkese gelen bi mail
bana geldiinde ben de konuya dahil etmek istemistim ama cok kisisel buldum
biri alıp copy paste etmish allah razı olsun da
bunun icin ayrı bi topic acmak ve bide herkese olur olmas
laf kalabalıgına girmek rezil geldi sadece...  

goblin®

19 May 2005 18:06

Mesaj Gönder

bu bir duyuru, bos kalmasin, herkes gorsun diye yapilmis bir duyuru. kopyaladim elbette, bu konuda ek olarak söylenecek ne var ki? bundan sonra konusma sirasi küratörler ve sanatcida.  

JengoHan

20 May 2005 23:00

Mesaj Gönder

jengahan demiş ki:
bu bir duyuru, bos kalmasin, herkes gorsun diye yapilmis bir duyuru. kopyaladim elbette, bu konuda ek olarak söylenecek ne var ki? bundan sonra konusma sirasi küratörler ve sanatcida.

sozum sana diildi kuratorluk hakkında ileri geri konusanlar icindi...
ama nicin bunları soolediimi de anlamıssındır umarım...  

goblin®

21 May 2005 13:45

Mesaj Gönder

burada herşeyi tartışıp ilgi çekmeye çalışan insanlar var olduğu sürece küratörlük gibi bir mevki de tartışılır, manav da tartışılır. malesef...  

JengoHan

23 May 2005 11:07

Mesaj Gönder