ikon olarak endüstri : endüstiriyel estetik...

Anasayfa  \  Forumlar  \  Sanat  \  ikon olarak endüstri : endüstiriyel estetik...

murat germen-garanti sanat galerisini gezenler var mı şu aralar?gezdiyseniz eğer endüstriyel tasarımın estetik olduğunu düşünüyor musunuz ? düşünmüyorsanız savınız nedir?  

shepherdmoons

20 Şub 2005 20:51

Mesaj Gönder

kimseden tepki yok Rolling Eyes nerede bu sitenin bilmişleri,her topic e bir laf bulan zevzekleri Kahkaha  

shepherdmoons

20 Şub 2005 21:01

Mesaj Gönder

oliobello demiş ki:
tatlım çok entel topic açmışsın ya... ratingi düşük olur bunun...

herneyse... endüstriyel tasarım zaten güzel olmak zorundadır... zira (özellikle bizim ülkemizdeki genel düşüncenin aksine...) güzellik, doğrudan güzelliği aramak suretiyle ulaşılabilecek bir şey değildir... güzellik, emek verilmiş, (gerçekten ama, kolpa emek değil...), mesai harcanmış, deneme yanılma süreçlerinden geçmiş her çalışmanın doğal sonucudur bence... dikkat edersen fonksiyonu kuvvetli tasarımlar aynı zamanda güzeldirler de...

(güzel kızların aynı zamanda akıllı ve iyi insanlar olması durumu gibi...)

endüstriyel estetiği güzel bulan bizim gibi zihniyetler genelde pratik insanlardır gibi geliyor bana... pratik misinizdir beyfendi? Wink  

shepherdmoons

20 Şub 2005 21:04

Mesaj Gönder

endüstriyel tasarım adı üstünde sanayiye yani pazara bir ürün üretiyor doğal olarakta estetik kaygılardan önce parsal ve maddi çıkarlar ön planda oluyor bir ürünü tasarlarken. bundan dolayıdırki end. tasarımcılar belli bir çerçevenin dışına çıkamıyorlar bir ürünü tasarlarken  
fotoğrafı yok

kasifha

20 Şub 2005 21:14

Mesaj Gönder

arabalar kadına benzer...  

jazzanova

20 Şub 2005 21:15

Mesaj Gönder

oliobello demiş ki:

yok öyle bir şey kandırmışlar seni... Kahkaha

o zaman bir örnek versene piyasa kaygısı olmadan tasarlanan bir ürün mesala  
fotoğrafı yok

kasifha

20 Şub 2005 21:18

Mesaj Gönder

spacemonkey demiş ki:
genellikle isimlerini marka haline getirmis insanlar piyasa endisesi olmadan tasarlar urunlerini.
ama her defasinda once piyasinin istedigini sunup sonrasinda buda benim hissettiklerim diyip ortaya cikarir yaptigini  

iculia

20 Şub 2005 21:26

Mesaj Gönder

yazılanları pek okumadım...gerek de duymadım...ama ülkemizde ve tabiiki dünyanın bir çok yerinde kabul gören görüş sanırım şöyle; popülizmde etkili olan kesimlerin görüşlerine göre belirlenen bir estetik var elbette.çünkü tüketimi en çok yapan kesim de aynı kesim...yani işe birazcıkta tüketim dengelerinden yola çıkarak,serbest rekabet alanında neyin ne kadar estetik deüer taşıyabileceini tartışacak bir perspektiften bakarsak cevap çok da uzakta deil...  

SULTANAZZ

20 Şub 2005 21:26

Mesaj Gönder

ben gittim de pek begenmedim açıkçası, içim karardı. estetik varsa bile endüstride degil fotoraflarda...  

a twentyone

20 Şub 2005 21:36

Mesaj Gönder

bircerumisa demiş ki:
murat germen-garanti sanat galerisini gezenler var mı şu aralar?gezdiyseniz eğer endüstriyel tasarımın estetik olduğunu düşünüyor musunuz ? düşünmüyorsanız savınız nedir?

gezmedim görmedim.
bu soruya verilecek kesin bir cevap yoktur cunku zaman geçiyor ve yaşama biçimleri değişiyor. estetik kavramı çoğu zaman öznel ve teoriktir. sanat eserleri bu teorilere bağlı olarak gelişmez, sanat eseri ortaya konur ve o eseri ve ona bağlı kavramları açıklama çabasından "estetik" teorileri doğar.
teknoloji hızlı, insan hızlı, zaman hızlı.. (mı?)
bu hızda ortaya çıkan çeşitlilik içinde elbetteki üretilen esere giydirilecek kılıflar bulunur. eskiden insanlar para kazanmak için tahtadan sandalye yapıyorduysalar şimdi de para kazanmak için farklı malzemelerden farklı renklerde sandalye dizayn ediyorlar. herkes yaptığı işin arkasında durmak zorunda yoksa aç kalır (idealistler gibi)
idealist tavırlar artık çok eskide kaldı, teorilerde öyle ne yazıkki.
insan da dahil olmak üzere her şey endüstriyelleştiyse, estetik neden olmasın? (bir yandan acı)  

zurquessa

20 Şub 2005 22:59

Mesaj Gönder

bircerumisa demiş ki:

o sergıde endüstriyel tasarımın estetiği tartışılmıo.yanlış anlaşılma olmuş sanırım.endüstriyel tasarımda estetik kaygısı baska bi tartışma konusu.
murat germen ın ,sanayinin içine girip bize göstermek istedıgı ,estetik kaygılar güdülmeden tamamen işlevselliğe yönelik yapılmıs karmakırsık ve kaba formların da aslında tam da bu niteliklerinden dolayı güncel sanatın içine girebilecegidir .onların o hiçbir estetik deger göz önünde bulundurulmayak tasarlanmış halleridir onları gerçek yapan...gibi..
eger garantıdekı sergıden bahsediceksek bunun endüstriyek tasarımla pek bi alaksı yok .sadece "endüstri" kelımesı ortak burda.yanılgı ordan kaynaklanmıs sanırım.  

d rkshines

21 Şub 2005 00:13

Mesaj Gönder

.r. demiş ki:

1incisi, sanat eserleri her türlü teoriye bağlı olarak gelişebilir hiç belli olmaz.
2 teorilerin eskide kaldığını biliyor muyuz gerçekten yoksa postmodern söylemleri çoğaltmak kolayımıza mı geliyor. yok tarih öldü, yok efendim felsefe öldü o öldü bu ölü yeter be.
3. herşeyin endüstrileşmesini -ve hatta estetiğin- batılılar 19uncu yüzyılın sonunda sorun etmeye başladılar(bu benim bildiğim en geç), endüstriyel estetik dediğimiz şey de 1930'larda yapıldı. üzerinden bauhaus konstrüktivizm futurizm geçti.

1. burası dünya, teoriden çok pratiktir önemli olan
2. bizler insanlarız işimize ne gelirse onu yaparız
3. endüstrileşme ve makineleşme korkulacak bi şey değil kalpsizleşme yanında yoksa

insan(cıklar) olarak yanlışlarımızı gördük efendim ilginize teşekkür ederiz.  

zurquessa

21 Şub 2005 00:21

Mesaj Gönder

.r. demiş ki:

1. ona şüphe yok, ama pratiğin teoriyi belirlediğini söyleyemek yargısına varamazsın
2. çoğalttığımız taşıdığımız söylemler kolayımıza kaçıyor ama gerçekten işimize geliyor-yarıyor mu
3. korkulacak birşey göstermedim, sadece sorunsallaştırılma tarihi ne de eski dedim
4. estağfirullah

hadi bakalım..
1. göz gördüğünü dil işittiğini söyler (tersinleme)
2. savunma yapmak yersiz, lafla torba dolmaz
3. kalpsizleşme henuz tam anlamıyla (burda) gerçekleşmedi
4. herkes inandığını söyler
5. bazısı tam tersini der -tersinleme
son: yer işgal etmeyelim efenim ne dersiniz.  

zurquessa

21 Şub 2005 00:35

Mesaj Gönder