karanlık oda

Anasayfa  \  Forumlar  \  Sanat  \  karanlık oda

görüntünün developer'da yavaş yavaş belirdiği anı (anları) tarif edicek biri var mı?
karanlık odanın kokusunu aldıktan sonra, dışarı çıkıp renkli fotograf bastırıp makineden kesilir gibi çıkan fotografları görmek bir de...
neyse,
netice itibariyle her ikisi de güzel aslında.  

zurquessa

13 Oca 2005 22:51

Mesaj Gönder

kendin fotograf basarken istediğin yerini kırparsın, istediğin yere fazladan ışık verirsin, kontak baskı yaparsın, üst üste negatif koyarsın, desen verirsin, üzerine pürüzlü cam koyarsın, yazı yazarsın ve saire..
bunları bir design programında da yaparsın, hatta photoshopta âlâsını yaparsın..
ama aynı değil..  

zurquessa

13 Oca 2005 23:26

Mesaj Gönder

zurquessa demiş ki:
kendin fotograf basarken istediğin yerini kırparsın, istediğin yere fazladan ışık verirsin, kontak baskı yaparsın, üst üste negatif koyarsın, desen verirsin, üzerine pürüzlü cam koyarsın, yazı yazarsın ve saire..
bunları bir design programında da yaparsın, hatta photoshopta âlâsını yaparsın..
ama aynı değil..

arkadaşım seni bizim ajansa junior art director olarak alalım ne dersin Very Happy  

MaximuS

13 Oca 2005 23:33

Mesaj Gönder

maximus demiş ki:

arkadaşım seni bizim ajansa junior art director olarak alalım ne dersin Very Happy

eyvallah derim
şu okul bitsin de ; )  

zurquessa

13 Oca 2005 23:34

Mesaj Gönder

sabırsızlık galba ya Smile
ben kurumasını beklerken çok heycanlanıodum Smile

Embarassed  

Nora

14 Oca 2005 01:41

Mesaj Gönder

o belirmesi fln değil büyüleyici gelen...
baskıyı yaparken gölgelemek yakmak dans etmek gibi...

12-15 saat durmadan yapabilediğim tek iş bu sanırım...  
fotoğrafı yok

cogliostro

14 Oca 2005 03:04

Mesaj Gönder

nuwanda demiş ki:
karanlık odada zaman yavaşlar
fotografın olustugu sanıyeler ise bazen dakikalara bedeldir
sonunda ise her ne olursa olsun o fotograf sizindir
fotografa ruh katarsin işiği olcusunu herşeyi ayarlarsın
en güzeli ise karanlık odayı terlederken ellere sinen kimyasal kokusuyla beldeki tatlı ağrıdır
ertesi günü beklersin kurusun da aliim diye resimlerini

o koku bağımlılık yapıyor belli bir süreden sonra  
fotoğrafı yok

cogliostro

21 Oca 2005 18:45

Mesaj Gönder

monolith demiş ki:
yazik ki (bi o kadarda gerekli/kacinilmaz ki)
eninde sonunda tamamen hobby/artistic tool seviyesine inecek bu karanlikoda tutkusu.. Kahkaha zamanin kiymetini bilmek en dogrusu sanirim...hatta bilelim..bildirelim, odaya tiklamadan girmeyelim.

işin şöyle bir yanı varki özellikle s/b de galericiler kolleksiyonerler (fotoğrafa özelleşenler) hala fiber el baskılarına değer veriyorlar...
daha pahalıya satıyor....  
fotoğrafı yok

cogliostro

23 Oca 2005 14:13

Mesaj Gönder

karanlık odada basılan fogotraflar her zaman değerli olacak belki de gelecekte bir lüks haline gelecek.. onca karanlık oda dersi ve öğretiye rağmen digital fotograf cekmek ise malesef düşündrücü ama gelişen teknoloji, ne denebilir ki...  

Alice Liddell

24 Oca 2005 07:52

Mesaj Gönder

princess_ofthe_river demiş ki:

görüntünün belirdiği an!
ilk tanışmamızda bu olayla, başıma geleceklerden habersizdim. görüntü oluşmaya başladığında, kalp atışlarımın hızlandığını ve yüzümde bir gülücük oluştuğunu hatırlıyorum; gerisi dünyadan birkaç dakikalık kopukluk. o gün hayatımın dönüm noktasıdır. anlamlı anlamsız fotoğraflar çekmemin sebebidir.
fotoğrafçı kısmı ise karanlık odadanın yanında sıfır. tek teselli güzel çıkan fotolara bakmak ve 'ne güzel çekmişim' demek.

Bravo ah ah özlüyorum damarıma basmayın... lslgl fazla tutarsln karanlik olur,heyecanla hemen hypodan clkarlp suya atardlm beklemeden o yüzden ilk zamanlar cekilen tüm foto.lar erken sarardl haliylen Wink arastirmistim karanlik oda kurmak maliyeti düsük bir olay ama kart pahali bide iice sarip o odadan cikmayacagimi bildigimden sagliga zarari olabilir Kahkaha  

tiare

02 Şub 2005 12:04

Mesaj Gönder

nuwanda demiş ki:
karanlık odada zaman yavaşlar
fotografın olustugu sanıyeler ise bazen dakikalara bedeldir
sonunda ise her ne olursa olsun o fotograf sizindir
fotografa ruh katarsin işiği olcusunu herşeyi ayarlarsın

birim zaman yavaşlar
aslolan hızlanır - daha çok yaşanan-
yoğunluk ve duyguların tahriki
mütevaziliği korumanın en zor safhası
temel sınavın bir parçası: insanın yaratıcılık dedikleri yetisi  

zurquessa

05 Şub 2005 15:15

Mesaj Gönder

zurquessa demiş ki:

birim zaman yavaşlar
aslolan hızlanır - daha çok yaşanan-
yoğunluk ve duyguların tahriki
mütevaziliği korumanın en zor safhası
temel sınavın bir parçası: insanın yaratıcılık dedikleri yetisi

en önemlisi de kendi emeğinin olması....fotoğrafı kendince özgürleştrebiliyorsunn.  
fotoğrafı yok

karameLL

05 Şub 2005 21:06

Mesaj Gönder

film > enlarger > kağıda geçiş > developer > stop banyosu > fixer ( kimyasala geçiş ) > durulama > hyponeutral > son yıkama fotograf sayısına göre 15 dk. >> kuruması için askıya asma.  

Alice Liddell

12 Şub 2005 19:53

Mesaj Gönder

karanlık odanın ruhuna dair de andreas feininger .

http://www.artnet.com/artwork/3276169/_andreas_feininger_manhattan_from_weehawken_nj.html

http://www.artnet.com/artwork/37318/_andreas_feininger_the_photojournalist.html  

Alice Liddell

12 Şub 2005 20:00

Mesaj Gönder

pin_q_ueen demiş ki:
o gizemli odanın kokusunu, eğlencesini, stresini okul hayatım boyunca tatmıs bir kişilik olarak burdan yıldız teknik universitesi öğretim uyelerine sesleniorum Hick keske biras daha anlayıslı olsaydıınız da beni bu kadar soutmasaydınız bu sanattan.... artık mezunum ben ne dersem o olur Evil or Very Mad

kendisini baskı yaptığım karanlık odanın yöneticisi kabul eden "hoca" nın ukalalığı da beni fotograf basmaktan alıkoymuştu bir müddet.
ama insanın önüne köstek olan birileri mutlaka oluyor, ve olacaktır da her alanda.
şimdi dönüp bakıyorum da "lay lay lom" bir halde bastığım fotograflardan daha anlamlı gelebiliyor diğerleri Rolling Eyes
hocalardan soğumak lazım yalnızca, sanattan değil Wink  

zurquessa

13 Şub 2005 13:29

Mesaj Gönder

Sayfa:  1 2   Sonraki