insanı insana göstren ustalar

Anasayfa  \  Forumlar  \  Sanat  \  insanı insana göstren ustalar
 
muhsin erturul

türk tiyatro tarihin en önemli kişilerinden biridir. modern türk tiyatrosunun kurucularındandır.
devlet tiyatrolarının ilk genel müdürüdür.


afife jale

ilk türk kadın tiyatro oyucusudur..


muammer karaca

bulvar tiyatrosunun önde gelen isimlerindendir. türk tiyatrosunun unutulmaz oyunlarından cibali karakolu'nun yazarı, karaca tiyatrosu'nun kurucusudur.


cüneyt gökçer

devlet tiyatroları genel müdürlüğü, ankara devlet konservatuarı müdürlüğü, bilkent üniversitesi tiyatro bölümü başkanlığı gibi görevlerde bulundu. gökçer, yaklaşık 20 operanın rejisini yapmıştır. 1959 ile 1997 yılları arasında, richard strauss’un salome`sinden başlayarak çetin işıközlü’nün dudaktan kalbe adlı operasına kadar yönettiği operalarla bu alanda başarılar kazanmıştır.


erol günaydın

tiyatroya galatasaray lisesi bünyesinde başlayan günaydın, 1955'te haldun dormen cep tiyatrosunda "papaz kaçtı" adlı oyun ile profesyonel aktörlük hayatına başlamıştır.


ferhan şensoy

türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu, roman, deneme, günlük, tiyatro oyunu, televizyon dizisi ve sinema filmi senaryo yazarı, ortaoyuncular tiyatro topluluğunun kurucusudur. türkiye'de yapılmakta olan stand-up tarzının esin kaynağı olan tek kişilik oyunu ferhangi şeyler en tanınmış oyunudur. kel hasan efendi'den günümüze gelen ortaoyuncuları kavuğu'nu münir özkul'dan devralmıştır.


haldun dormen

yale üniversitesinin tiyatro bölümünden masters derecesi ile mezun olduktan sonra çeşitli yaz tiyatrolarında çalıştı. 1954 yılında istanbul'a dönerek muhsin ertuğrul yönetimindeki küçük sahneye girdi ve "cinayet var" adlı oyunla ilk kez türk seyircisinin karşısına çıktı bu arada amatörlerle cep tiyatrosu çalışmalarını sürdürdü 1955 yılında "papaz kaçtı" komedisi ile dormen tiyatrosunu kurduengin orbey
yüzyılın espirisi, kendisine nasip olan aktördür.

''evladım karıştırıyorsun! romayı yakan hz. şabandır... '' =)))münir özkul

türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
istanbul erkek lisesi mezunudur. sanat hayatına bakırköy halkevi'nde tiyatro ile başladı. istanbul ve ankara'da devlet tiyatroları ve istanbul şehir tiyatroları'nın oyunlarında rol aldı. tiyatro ses, küçük sahne gibi özel tiyatrolarda sadri alışık, cahit irgat, nevin akkaya ve şükran güngör gibi oyuncularla görev aldı. rol aldığı fareler ve insanlar adlı oyunun yönetmeni muhsin ertuğrul ile tanıştı.

ancak 1950'lerden itibaren rol almaya başladığı sinema filmleri ile asıl ününü kazandı. özellikle 1970'lerin kalabalık kadrolu ve genellikle ertem eğilmez'in yönettiği filmlerde önemli roller aldı. en bilinen rollerinden biri onunla özdeşleşen hababam sınıfı serisindeki tatlı-sert okul müdürü kel mahmut tiplemesi oldu. 400'e yakın filmde rol aldı. adile naşit'le beraber oynadığı filmlerle türk sinemasının unutulmaz ikililerinden oldu.


bozkurt kuruç

tiyatro oyuncusu, yönetmen, öğretim üyesi. 1960 yılında devlet konservatuvarı tiyatro yüksek bölümünden mezun olan kuruç, devlet tiyatroları'nda oyuncu olarak göreve başladı.


saim gazanfer özcan

tiyatro ve sinema sanatçısı
ilkokulu cihangir firuzağa ilkokulu'nda ortaokulu beyoğlu ortaokulunda liseyi ise vefa lisesi'nde tamamladı lisedeyken oynadığı "hisse-i şayia" adlı oyundaki bican efendi rolüyle tiyatroyla tanıştı


çetin tekindor

türk tiyatro, sinema ve tv oyuncusu ve seslendirme sanatçısı.
1970 yılında ankara devlet konservatuarı'ndan mezun oldu. tiyatro sahnelerine iv. murat oyunu ile giriş yaptı.


adile naşit

tiyatro oyuncusu amelya hanım ile ünlü komedyen naşit’in kızı olan adile naşit, babasının ölümü üzerine öğrenimini yarım bırakarak,
1944 yılında istanbul şehir tiyatrosu çocuk tiyatrosu’na girdi.

“herşeyden biraz” oyunuyla sahnede olduğu yıl, halide pişkin’in grubuyla istanbul’da turneye çıktı. daha sonra muammer karaca’nın tiyatrosuna girdi ve 1948’de komedi oyuncuları aziz basmacı ve vahi öz’le birlikte kurdukları toplulukta 1951 yılına kadar çalıştı. yine 1948 yılında “lüküs hayat” filmiyle sinema oyunculuğuna başladı.


nejat uygur
tiyatroya profesyonel olarak 1949 yılında “nejat uygur tiyatrosu” ile adım attı.rutkay aziz
tiyatroya lisede öğrenim gördüğü yıllarda başladı. muhsin ertuğrul yönetimindeki lcc tiyatro okulunda tiyatro eğitimi aldı. ilk tecrübe deneyimini peter weiss'ın "marat-sade" oyunundaki "marat" rolüyle yaşadı.


suna pekuysal

asıl adı suna belener'dir. istanbul belediye konservatuvarı şan ve bale bölümü'nde öğrenim görürken, 1949 yılında istanbul şehir tiyatrosu'nun çocuk bölümünde kadri ögelman'ın "artist aranıyor" adlı oyunuyla ilk kez sahneye çıktıselçuk yöntem

1975 ve 1976 yılları arasında ankara devlet konservatuarı tiyatro yüksek bölümü’nden mezun olmuştur. 1977′de ankara devlet tiyatrosu’nda çalışmaya başlayan yöntem, 1994′te irfan yalçın’ın “aşağıdakiler” adlı oyununu, 1995′te savaş dinçel’in “gürültülü patırtılı bir hikâye” adlı oyununu yönetmiştir. bu oyunla “övgüye değer yönetmen” ödülünü almıştır.


yıldız kenter

ankara devlet konservatuarı yüksek bölümünü sınıf atlayarak bitirdi. onbir yıl ankara devlet tiyatrosunda çalıştı. rockefeller bursu kazanarak, american theatre winng, neighbourhood play house ve actor’s studio’da oyunculuk ve oyunculuk öğretiminde yeni teknikler üzerine çalışmalar yaptıunuttuğum ya da eksik yazdığım isimler ve de bilgiler varsa paylaşalım efendim zira önemli şahsiyetler haklarını vermeye çalışalım  

M o o n

07 May 2013 18:14

Mesaj Gönder

lüküs hayat denince ilk akla gelen isim; zihni göktay  

d e m i r

07 May 2013 19:07

Mesaj Gönder

genco erkal'ı da listeye ekleyebiliriz diye düşünüyorum

http://tinyurl.com/c82eqej  

bojack

07 May 2013 19:16

Mesaj Gönder

sirf tiyatrodan çıktılar diye mi bu topic?  

kucukseytan

07 May 2013 19:17

Mesaj Gönder

fayk meyk ama guzel topikler aciyo bu ara  

RayJay

07 May 2013 20:15

Mesaj Gönder

ergin orbey'dir; doğrusu budur. lüküs hayat zihni göktay demektir, evet ama muammer karaca, hazım körmükçü bu isimleri de analım.  

Adamo

07 May 2013 21:12

Mesaj Gönder

cüneyt türel  

Adamo

07 May 2013 21:13

Mesaj Gönder

ajda ile yaptığı düet de şahanedir mesela pek bilinmesede  

M o o n

07 May 2013 21:38

Mesaj Gönder

müşfik kenter  
fotoğrafı yok

BilirDisi

08 May 2013 09:07

Mesaj Gönder

insan gördün kaç  

slogAn

24 May 2013 11:00

Mesaj Gönder

bilirdisi demiş ki:
müşfik kenter
sesine kurban olduğum varlık Bravo  

e s o

18 Ara 2013 20:56

Mesaj Gönder

karadut'un lekesini sadece kendi yaprağı çıkarırmış,

eskiler,,

insanda aynı bu ağaç gibidir derler.
kendine ilacı başka yerde arayan yanılırmış , her yaranın merhemi kendi dalındaymış . . !  

Qenan

23 Ara 2020 14:04

Mesaj Gönder