osman hamdi bey

Anasayfa  \  Forumlar  \  Sanat  \  osman hamdi bey

sen de haklısın : )  
fotoğrafı yok

betty baldo

22 Eyl 2011 23:51

Mesaj Gönder

cakma ninca demiş ki:
osman hamdi yine öyle ya da böyle biliniyor hale asaf, mihri müşfik desek kaç kişi tanır mihri müşfik'in papa'nın resmini yapan ilk kadın ressam olduğunu, amerika'da gazetelerde haber olduğunu, ilk kadın müdür olduğunu... öğrencilerine osmanlı'nın son döneminde inas sanai nefise'de erkek model üzerinde çalışma yaptırdığını kaç kişi bilir : )

dün konusu geçince, bugün denk geldiğim şu haberi vermeden geçemeyeceğim:
istanbul modern'de aslında tam da bahsettiğimiz şeye uygun bir sergi var "hayal ve hakikat" adında. bu sergide ne mi var? türkiye'den modern ve çağdaş kadın sanatçılar.
bu sergiden bahsedilmesi gereken bir konu daha vardı buralarda, ona da bir zıplayayım : )

16 eylül 2011 - 22 ocak 2012 @ istanbul modern  
fotoğrafı yok

betty baldo

23 Eyl 2011 02:20

Mesaj Gönder

osmanlı'ya hemen hemen her resminde gönderme yapmıştır ve bir çok resmindeki karakter kendisidir..
hocası oryantal resim sanatının en iyisi jean leon gerome'dur.. zonaro kolpacısı kankasıdır.  

same same

23 Eyl 2011 18:43

Mesaj Gönder

betita demiş ki:

dün konusu geçince, bugün denk geldiğim şu haberi vermeden geçemeyeceğim:
istanbul modern'de aslında tam da bahsettiğimiz şeye uygun bir sergi var "hayal ve hakikat" adında. bu sergide ne mi var? türkiye'den modern ve çağdaş kadın sanatçılar.
bu sergiden bahsedilmesi gereken bir konu daha vardı buralarda, ona da bir zıplayayım : )

16 eylül 2011 - 22 ocak 2012 @ istanbul modern

ocak mayıs ayları arası araştırmalarını yaptım danışman hocam levent çalıkoğlu'nun isteği üzerine onun için çok iyi biliyorum serginin içeriğini Smile  

cakma ninca

23 Eyl 2011 20:48

Mesaj Gönder

aferin sana: )  
fotoğrafı yok

betty baldo

23 Eyl 2011 22:31

Mesaj Gönder

kendisi hakkında ödev yapmıştım. öretmenim çok beğendiğinden dolayı kütüphaneye armağan etmemi rica etmişti ben de kırmamıştım. aklımda eserlerinden çok fazla bir şey kalmadı. kaplumbanın da orjinalini gördüm sanırım bir müzede ama çok anımsamıyorum.  

freeze bee

24 Oca 2012 04:23

Mesaj Gönder

kaplumbağanın orjinal koç ailesinde. onlar da bir ara istanbul modern'de sergilediler. daha sonra da koç müzesinde bir ara sergilenilendi.

osman hamdi'ye ithafen yazılan güzel bir tiyatro oyunu da var.

bu adam keşke daha uzun yaşasaydı da atatürk'le de çalışabilseydi.  

nekropsius

24 Oca 2012 11:07

Mesaj Gönder

http://tinyurl.com/6togawv

gerçeğini bulamayınca magnet...  

starling

24 Oca 2012 14:00

Mesaj Gönder

döneminin çağdaşı sayılır.  
fotoğrafı yok

loreley

12 Ekm 2020 20:22