osman hamdi bey

Anasayfa  \  Forumlar  \  Sanat  \  osman hamdi bey

"kaplumbağa terbiyecisi=osman hamdi bey" algısına da şükür.

lakin osman hamdi bey bundan fazlasıdır ve bırakın sanata merakı, bu ülke insanı olarak, bu ülke/kültür hayatı için yaptıklarına saygı duruşu olarak, biraz olsun kendisine dair fikir sahibi olunması gerekir diye düşünüyorum.

klasik bir özgeçmiş kopyalayacağım buraya. okumayı sevmeyenler hiç olmadı istanbul şehir tiyatroları'nda, bu sezon da oynanacağına inandığım "gönlümdeki osman hamdi bey" oyununu izlesinler. buna yanaşmayanlar pera müzesi'nde 15 ekim 2011 - 8 ocak 2012 arasında sergilenecek olan "osman hamdi bey ve amerikalılar" sergisini gezsinler.

"osman hamdi, (d. 30 aralık 1842, istanbul - ö. 24 şubat 1910 istanbul) türk arkeolog, müzeci, ressam ve kadıköy'ün ilk belediye başkanı.

osmanlı sadrazamlarından ibrahim ethem paşa’nın oğlu, müzeci halil ethem bey ve nümizmat ismail galip bey’in ağabeyidir.

ilk türk arkeoloğu kabul edilir. en önemli arkeolojik kazısı 1887-1888’de gerçekleştirildiği sayda kral mezarlığı (lübnan) kazılardır. bu kazılar sırasında dünyaca ünlü iskender lahidi’ni bulmuştur.

çağdaş türk müzeciliğinin kurucusudur.istanbul arkeoloji müzesi'ni kurmuş, 29 yıl müdürlüğünü yapmış ve müzeyi dünyanın sayılı müzeleri arasına sokmuştur.

günümüzde varlığını mimar sinan üniversitesi güzel sanatlar fakültesi olarak sürdüren sanayi-i nefise mekteb-i alisi'nin kurucusudur. ilk türk ressamlarından birisidir ve türk resminde figürlü kompozisyon kullanan ilk ressam olarak tarihe geçmiştir."

En son betty baldo tarafından 22 Eyl 2011 02:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
fotoğrafı yok

betty baldo

22 Eyl 2011 02:18

Mesaj Gönder

hey gidi hey 6 sene olmuş 6 sene evvel araştırma projemdi hey gidi hey...  

cakma ninca

22 Eyl 2011 02:22

Mesaj Gönder

sana gece nostaljisi oldu işte ne güzel : )  
fotoğrafı yok

betty baldo

22 Eyl 2011 02:24

Mesaj Gönder

betita demiş ki:
sana gece nostaljisi oldu işte ne güzel : )

evet fena olmadı. : )  

cakma ninca

22 Eyl 2011 02:26

Mesaj Gönder

kaç kez civarından geçmişimdir sayısını bilmem, peki benim arkeoloji müzesi'ni bu zamana kadar hiç gezmemiş olmam nedir? benim, burda herkesin içinde zikrettiğim ayıbımdır.
(günah çıkartıyorum, aziz peder)  
fotoğrafı yok

betty baldo

22 Eyl 2011 02:27

Mesaj Gönder

osman hamdi yine öyle ya da böyle biliniyor hale asaf, mihri müşfik desek kaç kişi tanır mihri müşfik'in papa'nın resmini yapan ilk kadın ressam olduğunu, amerika'da gazetelerde haber olduğunu, ilk kadın müdür olduğunu... öğrencilerine osmanlı'nın son döneminde inas sanai nefise'de erkek model üzerinde çalışma yaptırdığını kaç kişi bilir : )  

cakma ninca

22 Eyl 2011 02:29

Mesaj Gönder

betita demiş ki:
kaç kez civarından geçmişimdir sayısını bilmem, peki benim arkeoloji müzesi'ni bu zamana kadar hiç gezmemiş olmam nedir? benim, burda herkesin içinde zikrettiğim ayıbımdır.
(günah çıkartıyorum, aziz peder)

huzur yeridir. muhakkak kısa vakitlerde ziyaret edilmelidir....  

cakma ninca

22 Eyl 2011 02:33

Mesaj Gönder

yılların acısını kamp kurarak çıkarırmışım : )  
fotoğrafı yok

betty baldo

22 Eyl 2011 02:34

Mesaj Gönder

sen yukarıdaki entry'e cevap ver : )  

cakma ninca

22 Eyl 2011 02:36

Mesaj Gönder

orda şahsıma sorulmuş bir soru mu vardı da ben kaçırdım? : )

resim öncelikli / ağırlıklı ilgi alanım değil, seninle bu konuda derinlikli bilgi yarıştıramam ama şu da var ki, bu isimleri duyduğumda "kim onlar, sporcu mu?" yanıtı verecek denli de uzağında değilim mevzunun : )  
fotoğrafı yok

betty baldo

22 Eyl 2011 02:41

Mesaj Gönder

çakma ninca, burda "kaç kişi bilir?" sloganıyla "çakma" kamuoyu yoklaması yapmaktansa senden bu veya benzeri sanatçılarımıza dair konu açmanı bekleriz. baktım göremedim, evet tom waits konusu açman son derece takdirimi kazandı ama durumu böyle kurtaramazsın : p  
fotoğrafı yok

betty baldo

22 Eyl 2011 02:46

Mesaj Gönder

çok enfes bir kitap var hayatını anlatan edinin  

abiniz

22 Eyl 2011 09:31

Mesaj Gönder

yetim kalmış buralar...  

EBAM

22 Eyl 2011 11:32

Mesaj Gönder

cemal reşit rey'lerin amcası olur abimiz)  

nekropsius

22 Eyl 2011 14:52

Mesaj Gönder

betita demiş ki:
çakma ninca, burda "kaç kişi bilir?" sloganıyla "çakma" kamuoyu yoklaması yapmaktansa senden bu veya benzeri sanatçılarımıza dair konu açmanı bekleriz. baktım göremedim, evet tom waits konusu açman son derece takdirimi kazandı ama durumu böyle kurtaramazsın : p

konular hep boş kaldı betita walter benjamin de açtım ben bu sitede : d  

cakma ninca

22 Eyl 2011 15:29

Mesaj Gönder

Sayfa:  1 2   Sonraki