dante alighieri

Anasayfa  \  Forumlar  \  Sanat  \  dante alighieri
 
" gürültü, patırtının ortasında sükunetle dolaş; sessizliğin içinde huzur bulunduğunu unutma. başka türlü davranmak açıkça gerekmedikçe herkesle dost olmaya çalış. ama kimseye teslim olma. telaşsız, açık ve seçik konuş. başkalarına da kulak ver. aptal ve cahil oldukları zaman bile dinle onları; çünkü dünyada herkesin bir hikayesi vardır. yalnız planların değil, başarılarının da tadını çıkarmaya çalış. ne kadar küçük olursa olsun işinle ilgilen; hayattaki dayanağın odur. olduğun gibi görün. sevmediğin zaman sever gibi yapma. aşka burun kıvırma sakın; o çöl ortasında çimenli bir yerdir. yılların geçmesine öfkelenme; gençliğe yakışan şeyleri gülümseyerek teslim et geçmişe. ara sıra isyana yönelecek gibi olsan bile hatırla ki, kainatı yargılamak imkansızdır. onun için kavgalarını sürdürürken bile kendi kendinle barış içinde ol. görmeye çalış ki, bütün pisliğine ve kalleşliğine rağmen dünya yine de güzeldir. "

1265 yılının haziran ayında doğan dante ya da gerçek adı ile durante, köklü ve asil bir aileden gelmektedir. fakat, sonradan fakir düşmüş ve aristokratik önemini kaybetmiş olan ailesi hakkında bugune pek az bilgi tasinabilmistir. dante'nin babası ii. alighiero'nun noter, hakim ya da faizci olduğuna dair çeşitli görüşler mevcuttur. ii. alighiero hakkındaki belki de tek kesin bilgi onun guelf'ler partisine mensup olduğudur. o sıralarda yönetim ghibellin'lerdeydi ve ghibellin'ler guelf'leri sürgün ederek şehirden uzaklaştırmışlardı. o donemde floransa ghibellin'lerin yönetiminde oldugu halde, dante floransa'da dogmustur. dante'nin babasını sevmedigi bilinmektedir. bunun nedeni, babasının kötü ünü veya silik kişiliği olabilir. eserlerinin hiçbirinde babasından söz etmemiş olsa da, şövalyelik payesi bulunan dedesi cacciaguida'dan her fırsatta bahsetmiştir. ailesinin soyunun roma'ya dayanması ile de övünmüstür. dante annesini daha çok küçük yaşlarda kaybetmiştir. babası da o on sekiz yaşındayken vefat etmiştir. bunun üzerine dante, üvey annesi ve üvey kardeşleriyle yaşamak zorunda kalmıştır. hayatının bu dönemi ile ilgili çok fazla bilgi bulunmasa da, onun büyük acılar çektigi ve rahat olmadığı çok belirgindir.

dante`nin eğitimi konusunda net bilgiler mevcut olmasa da onun kendi kendisini geliştirdiği varsayılmaktadır. ilk öğrenimini santa croce papaz okulunda bitirdiği sanılmaktadır. her ne kadar dante yüksek öğrenime devam edemese de kendisini okumaya ve çalışmaya vermiştir. öğrenmeye büyük bir tutkusu olduğu aşikardir. yaşıtları çok başka işlerle ugrasirken o, onemli latin ve yunan eserlerini okumakla kalmamıs, dönemin italyan şairlerlerinin eserlerini de okumuş, bunlara büyük bir önem vermistir. yazmak konusundaki yeteneklerini ilerletirken, astronomi, resim ve felsefe gibi konularda da kendisini geliştirmiştir. dönemin önemli isimlerinin düzenlediği toplantıları kaçırmamış, birçok önemli isimle arkadaşlıklar kurmuştur. bu kişilere örnek olarak devrin ünlü floransa'lı şairi guido cavalcanti'yi verebiliriz.

dante denince ilk akla gelen isim belki de onun sonsuz bir aşk ile bağlandığı beatrice'dir. dante'nin çocukluğu ve gençliği hakkında çok az bilgiye sahip olunsa da, şairin dokuz yaşındayken kendisinden bir yaş küçük beatrice'e aşık olduğu kesin olarak bilinmektedir. tanıştığı ilk anda dante, beatrice'e büyük bir tutkuyla bağlanmistir. beatrice ile ikinci kez karşılaştığında on sekiz yaşına gelmis ve bu ikinci karşılaşmadan sonra beatrice'e olan sevgisi daha da derinleşmiştir. beatrice'e olan aşkı yazımını ve şiire olan bakış açısını büyük oranda etkilemiştir; ilahi komedya'nın tohumlarını atan belki de beatrice'e olan aşkıdır. dante aşkından sevgilisine hiçbir zaman söz etmemiştir, nitekim 1288 yılında beatrice, floransa'lı şövalyelerden simone dei burdi ile evlenmiştir. fakat beatrice evliliğinden sadece iki sene sonra, 1290'da, yirmi dört yaşındayken ölmüştür. beatrice'in ölümünden sonra dante çalışmalarına daha sıkı sarılmış, latin edebiyatı ve felsefeye kendisini adamıştır. kuşkusuz beatrice'in ölümü dante için büyük bir şok ekisi yaratmış ve yazarın yazım hayatını da fazlasıyla etkilemiştir. beatrice'in çok genç bir yaşta ölmesi, dante'nin onu ölümsüzleştirmesine yol açmış, fikriyatında beatrice'e maddi, ölümlü ve insani bir görünümden ziyade manevi, ölümsüz ve ilahi bir görünüm vermesine neden olmuştur.

dante daha 12 yaşındayken ailesi tarafından gemma di manetto donati ile sözlenmiştir. ailesinin de ısrarlarıyla, 1295 yılında floransa'lı tanınmış donati ailesine mensup gemma ile evlenmistir. gemma'dan pietro ve jacapo isimlerinde iki oğlu ve antonia isminde bir kızı olmuştur. dante ile gemma'nın mutlu bir evlilik geçirdikleri söylenemez. bir çok kaynağa göre dante, gemma ile olan evliliğinde hiçbir zaman mutlu olamamistir. yine de dante evliliğin kutsallığına inanan birisidir. gemma ile olan ilişikisine dair pek kanıt yoktur ve kendisi de eserlerinde gemma'dan bahsetmemiştir. dante sürgün edildikten sonra karısını bir daha görememiştir.

devrin floransa'sında bell ibaşlı iki parti vardır: ghibellin'ler ve guelf'ler. ghibellin'ler imparator tarafından destekleniyor, aristokrasiyi savunuyorlardı; guelf'ler ise papa tarafından destekleniyordu. sonraları pistoia guelf'leri "beyazlar" ve "siyahlar" olarak iki ayrıldılar. bu genel anlamda guelf'lerin ikiye bölünmesine yol açtı. beyazların başında cerchi ailesi vardı. "popolo grasso" diye adlandırılan zengin burjuva sınıfı tarafından destekleniyorlardı ve reformist düşünceleri vardı. papa ve papalık konusunda da daha temkinli bir görüşe sahiptiler. siyahların başında ise donati ailesi bulunuyordu. feodal devirden kalan çeşitli asilzadelerden oluşan bu grup, "popolo minuto" diye adlandırılan küçük zanaatkarlar, işçiler gibi daha düşük bir halk tabakası tarafından destekleniyorlardı. siyahların düşüncesi daha bağnazdı ve dogmatik anlamda papacıydılar.

dante daha 24 yaşında, 1289'da, floransa'lı guelf şövalyeleri ile birlikte campaldino savaşında arezzo ghibellin'lerine karşı savaşmıştır. eşi gemma donati nedeniyle siyahların başkanı konumundaki donati ailesi ile akraba olmasina ragmen beyazların taraftarı olmuştur. devlet işlerine katılmak isteyen dante "aporikerler" korporasyonuna yazılmıştır. bunun nedeni dönemin yasalarına göre asilzadelerin kamu işlerine girebilmeleri için öncelikle zanaat korporasyonlarından (corporazioni di arti e mestieri) birine kaydolmalarının şart koşulmasıdır.

bu sıralarda papa viii. bonifazio floransa'nın iç işlerine karışmaya, beyazlara karşı sık sık siyahlara arka çıkmaya başlamıştır. papanın bu girişimleri floransa'nın önde gelenlerini, özellikle de beyazlar'ı fazlasıyla rahatsız etmektedir. 1300 yılında dante iki aylığına floransa hükümetinin başındaki altı kişilik kurula seçilmistir. o sırada, beyazların floransa'daki iktidarına son vermek amacıyla, papa bonifazio harekete geçmistir. papa, fransa kralı philippe ile bel'in kardeşi charles de valois'i floransa'ya gitmeye ikna etmistir. floransa bundan rahatsız olup papayı kararından döndürmek amacıyla içinde dante'nin de bulunduğu bir heyeti roma'ya göndermistir. roma'da heyeti oyalarken, 1301 yılında charles de valois, süvarileriyle birlikte floransa'ya girmistir. o sıralarda iktidarın sahibi olan ve siyahların çoğunu sürgün eden beyazlar şehirden çıkarılmıştır. beyazların mallarına el konurken bir kısmına idam cezası verilmiş, çoğunluğu sürgüne gönderilmiştir.

dante hiçbir zaman papa viii. bonifazio'yu sevmemiştir. beyazlara karşı girişilen hareketten nasibini alarak, 27 ocak 1302'de sahtekarlık, gayri meşru kazanç elde etmek gibi asılsız suçlardan ötürü para cezasına çarptırılmış ve iki yıllığına florasa'dan sürgün edilmiştir. ayrıca bir daha devlet işlerinde çalıştırılmamasına karar verilmistir. daha sonra hakkında çıkan yeni karar ise cok daha korkunctur: floransa'lı askerler tarafından ele geçirildiği takdir de idam edilecektir.

dante mahkemenin kararlarını öğrendiğinde floransa'da değildir. hakkındaki sürgün kararı nedeniyle floransa'ya dönememiştir. bu sırada beyazlar floransa'da iktidarı geri ele geçirebilmek için çeşitli girişimlerde bulunmuslar, fakat başarısızlığa uğramışlardır.

zamanla arkadaşlarına olan güvenini ve inancını kaybetmeye başlayan dante, büyük bir acı içinde olduğu bu günlerde ilahi komedya'yı yazmaya başlamıştır. ilk olarak verona'ya giden, bir ara padova'ya geçen ve bazı kaynaklara göre paris'te de bulunan ve burada felsefe ile teoloji okuyan dante, bazı zayıf rivayetlere göre paris'ten sonra kısa süreliğine oxford'a geçmiştir. fakat bu çok zayıf bir rivayettir ve bugünkü tarih otoriteleri tarafından sıklıkla yalanlanmıştır.

dante 1311 yılında, o sıralarda casentino'da bulunan ve italya'yı işgale başlamış olan lüksemburg kralı vii. henry'ye mektuplar yazarak, onu floransa'ya da savaş açmaya davet etmistir. kralın italya'yı işgali birçok italyan şehrinde büyük bir nefretle karşılanmıştır. floransa'nın da dahil olduğu bu şehirler birlikte karşı koymak için kendi içlerindeki sorunları bir süreliğine askıya almışlardır. bu dönemde floransa sürgün edilmiş beyazların bir çoğunu geri çağırmıştır, fakat dante bunların arasında değildir. bunun nedeni büyük ihtimalle kral vii. henry'ye yazmış olduğu mektuplardır. 24 ağustos 1313'de kral ölünce, floransa'ya dönebilme umutları tamamen yok olmuştur. dante, kısa bir süreliğine lucca'da kaldıktan sonra verona'ya dönmüş, daha sonra ravenna prensi guido novelloda potenta'nın davetiyle, verona'dan ravenna'ya geçmiş, kısa geziler ve ayrılıklar dışında ömrünü burada geçirmiştir. 1321 yılında, 56 yaşındayken ravenna'da hayata gözlerini yummuştur. kesin olmamakla beraber, çeşitli kaynaklara göre ölüm nedeni sıtmadır.

rodin'in elinden dante / le penseur


eserleri

de vulgari eloquentia (halkdilinde belagat)
monarchia (monarşi)
epistulae (mektuplar)
eclogae (eklogalar)
quaestio de aqua et terra (su ve toprak sorunu)
vita nuova, yeni hayat
rime (şiirler)
convivio (şölen)
il fiore (çiçek)
la divina commedia (ilahi komedya)

"the hottest places in hell are reserved for those who, in times of moral crisis, preserved their neutrality"  

Mephistopheles

20 Tem 2010 04:44

Mesaj Gönder

sabah sabah bravo  

Gurkan Germiyan

20 Tem 2010 07:02

Mesaj Gönder

inferno
purgatorio
paradiso
 

drmnbyz

20 Tem 2010 07:27

Mesaj Gönder

kahve molasında okunur  
fotoğrafı yok

justderya

20 Tem 2010 08:07

Mesaj Gönder

bazısının başucunda kuran-ı kerim, bazısının incil, bazısının da tevrat bulunur.. benim başucu kitabım ise ilahi komedya'dır.  

drmnbyz

20 Tem 2010 08:21

Mesaj Gönder

ilahi komedyanın el yazması halini görmüş hayran kalmış idim...  

M e L

20 Tem 2010 08:25

Mesaj Gönder

cok guzel emegine saglik, kendi adima tesekkur ederim.  

arwen

20 Tem 2010 09:03

Mesaj Gönder

okunması gereken bir kitaptır cehennemdekileri görünce şaşırmıştım. birde ea tarafından dante's inferno adıyla oyunu çıktı daha oynamadım  

cakma ninca

20 Tem 2010 09:40

Mesaj Gönder

efsanedir ilahi komedya öyle bir anda bitmez kantoları serttir ruhun acı çeker cehennemde arafda mallaşırsın cennetde huzur duyarsın.rime süperdir ayrıca devil may cry serisine bile ilham olmuştur.oğlak yayınlarından alın ve okuyun benim gibi ingilizcesini okursanız şaft kayıyor ciddi şekilde.virgil gibi hocam olsa  

Dante

10 Oca 2013 02:18

Mesaj Gönder

1948 basım hamdi varoğlu nun çevirisini buldum
kitap çok narin olduğu için evden de çıkaramıyorum
bi şekilde bitireceğim bu kitabı  

Lanet

22 May 2013 22:15

Mesaj Gönder

rodinin heykelnii gorunce aklima geldi.. seyretmediyseniz camille claudel filmini seyredin muhtesem...  

edie crazy

25 May 2013 00:56

Mesaj Gönder

cennet mi cehennem mi
soramıyorum dante'ye  

albert camus

25 May 2013 21:31

Mesaj Gönder

"the hottest places in hell are reserved for those who, in times of moral crisis, preserved their neutrality" bu ''those'' diye bahsedilenler içinde çok fazla istanbul'da yaşayan vatandaşımız girer.  

nekropsius

25 May 2013 23:10

Mesaj Gönder

dante severlere, dan brown, cehennem, tavsiye edilir, 574 sayfa!)  
fotoğrafı yok

maila

27 Tem 2013 11:16

Mesaj Gönder

dark tranquillity'nin lethe parçasını da
anmadan geçmemeli..  

har i duPpa

09 Oca 2014 00:48

Mesaj Gönder
Sayfa:  1 2   Sonraki