fotoğraf çekmek ve makineler.. mp mi başka bir şey mi?

Anasayfa  \  Forumlar  \  Sanat  \  fotoğraf çekmek ve makineler.. mp mi başka bir şey mi?

forumlarda bir süredir fotoğraf makinesi almak istediğim için açtığım satış başlıklarını bazılarınız biliyor Smile diğerleri de bu vesileyle öğrenmiş olup seri ilanlarda bakabilir satışlara Very Happy

şimdi ilk başta canon eos 50d almak istiyordum ama biriken, ortaya çıkan para bırak 50d yi lensle birlikte 40d ye yetmez durumda Very Happy lensle birlikte 30d alabilecek durumdayım..

şimdi araştırmalar sonucunda canon 30-40-50 gibi seriden almak orta seviye ve ileriye dönük seviye için ideal bunu anladım.. ama malum 30d 8 küsür megapixel.. ama bununla kıyaslanmamasına rağmen 400d 10megapixel..

ben öncelikli olarak basılı bir işte kullanılacak fotoğraflar çekeceğim, sanırım 50-70 afişte kullanılacak bu çekeceklerim.. daha küçük yada büyük olmaz..

30d alıp 8.2mp ve daha kaliteli bir görüntü mü yoksa 400-450d gibi bir modelle 10-12mp ve biraz daha az kaliteli görüntü mü? sorumuz bu Very Happy

bir de bu megapixel tam olarak ne halt yer nedir? yani 8.2 mp olsa ne kaybederim 10-12 olsa ne kazanırım..

not: tech bölümüne de olabilirdi belki ama verilebilecek cevaplar basılı işler vb. konular için bilgi verebileceğinden ve örnek fotolar paylaşılabileceğinden sanat kısmına açtım ama modlar uygun görmezse tech e atabilirler konuyu sorun olmaz Very Happy  

arcantos

30 Eyl 2009 22:50

Mesaj Gönder

önemli olan iç güzelliği  

kmoiselle

30 Eyl 2009 22:54

Mesaj Gönder

pepe le pew demiş ki:
iki makinaninda baskisinda sıkıntı yasamazsin yani 50x70'e kadar zorlanmazlar ama 30d bende kullandim bir süre o sürec icinde ciktilar aldik bol bol ve büyük büyük cok temiz sonuclari vardi.
70x100
100x140 v.s baskilarim vardi cok temizdiler.
tabi photoshop v.s düzenlemelerden sonra.

yani 30d iyi bir seçim olur mu? şu anda olympus e400 var 10mp sanırım canon 30d daha iyi olur benim için Very Happy 400d ise daha doğrusu 3 rakamlı serileri genelde giriş seviyesi olarak anlattıkları için biraz uzak duruyorum..

yani 30d almak iyi bir seçim olur mu? yoksa yaşı daha ufak diye 3 rakamlı seriden mi bi şey almalı?  

arcantos

30 Eyl 2009 22:57

Mesaj Gönder

baskı işlerinde megapixel ne kadar yuksek olursa o kadar avantajdır.
genelde insanlar fotograf makinesi sordugunda ilk olarak megapikseli kaç gibi direk yanlış bir yargıyla hareket ederler.
halbuki sadece pixeli degildir makineyi iyi yapan.
ama senin durumun icin megapixel onemli bir kıstas.  

ms project

30 Eyl 2009 22:59

Mesaj Gönder

kivco demiş ki:
fotoğraflarin kalitesini belirleyen temel faktör body değildir, lenstir. 40d ile 400d yi karşilaştiracak olursak:
ikisi de 10.1mp, ikisi de cmos sensor, ancak 40d saniyede 6.5 kare çekebilirken, 400d 3 kare çekiyor. 40d nin lcd si biraz daha büyük, ve cihaz 300 gram daha ağir. ancak bu sayilan farklara rağmen aralarinda yaklaşık 750 dolar fark var.

slr dünyasına girişte orta/üst seviye bir makine almak pek mantikli değil, sizin yerinizde olsam 400d ile başlar, eksiklerini görüp daha sonra kolayca elden cikartmak suretiyle 40d ya da bütçeniz el verirse 5d/1d modellerine geçmeniz olacaktır.

kullanacaığınız lense gelince, l serisi 24-70 bir canon işinizi görecektir, daha geniş açıya ihtiyaciniz var ise 17-40 l düşünebilirsiniz.

slr dünyasına girişte değilim Very Happy 2 senedir dslr kullanıyorum ve daha ufak ölçülü basılı işlerde olympus e400 gayet yeterli geliyordu ama şimdi iş biraz değişiyor ve biraz daha iyi bir makineye geçmek istiyorum olayım o ve önerdiğin iki lenste şu an için bana çok pahalı gelen lensler Very Happy 17-40 yerine de aklımda 16-35 var Very Happy  

arcantos

30 Eyl 2009 23:01

Mesaj Gönder

kivco demiş ki:

bahsettiğiniz model 5d/1d dir ve çok pahalidir.

(konu dışı) 5d iyidir (:  

ms project

30 Eyl 2009 23:02

Mesaj Gönder

ms project demiş ki:
baskı işlerinde megapixel ne kadar yuksek olursa o kadar avantajdır.
genelde insanlar fotograf makinesi sordugunda ilk olarak megapikseli kaç gibi direk yanlış bir yargıyla hareket ederler.
halbuki sadece pixeli degildir makineyi iyi yapan.
ama senin durumun icin megapixel onemli bir kıstas.

işte bu noktada 400d gibi 30d nin alt seviyesi bir makine mi yoksa 8.2 orta seviye bir makine mi sorusunun içinde kaldım..

sanırım 30d nin görüntü kalitesi daha iyi 400d ye göre..  

arcantos

30 Eyl 2009 23:02

Mesaj Gönder

pepe le pew demiş ki:

30d iyi secim olur fakat 30d suan ki makinalara göre cok eski kaldi yani 2.el alcaksin sanirim shutter sayisina dikkat etmeli cok yemis bitirmis olmamasi lazim kendini.
birde makinadan cok lensin kalitesi cok onemlidir.
ben 30d ile sigma 17-70 2.8 kullaniyordum.
ama 30d üstüne 40d 5d ve suan 5d mark 2 kullaniyorum.
yani onla giris olayini yaptim sonra gittikce degistirdim zaten böle olmali adim adim =)

param 30d + orta halli bir lense yettiği için sanırım 30d orta sınıfa geçiş için güzel bir seçim olacak Very Happy ama para bulduğum anda 50d şu anda istediğim.. 5d mk2 için ben daha yeterli bir fotoğrafçı değilim.. yani onun hakkını tam olarak veremeyeceksem neden o kadar para harciim Very Happy  

arcantos

30 Eyl 2009 23:04

Mesaj Gönder

en temizi cep telefonu
8mp olanları da varmış.. şıkır şıkır çekiyomuş
ufacık  
fotoğrafı yok

akustika

30 Eyl 2009 23:05

Mesaj Gönder

kivco demiş ki:
kullandiğiniz makine de 10 mp, daha iyi bir makine derken neyi kastediyorsunuz? kullandiğiniz makinenin size göre eksiklerini tespit edebildiyseniz oradan yola cikabiliriz.

öncelikle odak canonlarda 1.6 iken olympusta 2
vizördeki netleyici noktası olympusun 3 tane
işlemcisi çok zayıf kalıyor seri çekim yapamıyorsun.. large jpg de 10 tanede şişiyor ve bekletiyor..
iso değerlerinde 600 lere kadar çok iyi sonuç veriyor ama sonrasında da çok bozuyor olympus..
flash için kırmızı göz önleyici ışığı olmadığından bin kere çakıp fotoğraf çekemediği anlar oluyor..
uzun pozlamada 15sn üstüne çıktığında fotoğrafta mavi ve beyaz benekler çıkıyor Very Happy
ve benim için en önemlisi fotoğraflarda istediğim keskinliği yakalayamıyorum.. açık havada öğlen 3 güneşinde çok güzel veya özel ışıklandırmalı alanlarda ama diğerlerinde makineye çok hakim olman lazım ki bu da her zaman kolay olmuyor..

yani aslında bu ve benzerleri şeklinde daha anlatabilirim ama biraz daha profesyonel işler yapmak istiyorsam 30-40d gibi makinelere geçmem lazım..  

arcantos

30 Eyl 2009 23:08

Mesaj Gönder

pepe le pew demiş ki:

seninkine benzer bir sıralamada gitmeyi düşünüyorum bende..yalnız ilk makine farklı Very Happy

vivitar filmli
zenit filmli
olympus e400

şu ana kadarki sıralama

bundan sonrasında param yetseydi 40-50 arasında lense göre seçim yapacaktım ama para yetmediğinden 30d ile devam etmeye çalışacağım Very Happy

lens olarak ta geniş açı gerekmez.. ilk planda 17-85..17-70..hatta 18-55 lens bile işimi görür..ama olympus e400 den iyi olması için 30d istiyorum Very Happy  

arcantos

30 Eyl 2009 23:11

Mesaj Gönder

bi de sanırım 30d ye yazılım yardımı ile bilgisayardan live wiev seçeneği falan yapılabiliyormuş.. doğruysa zaten direk tercihim o olur manuel netleme yapmak istediğim işlerde süper olur Very Happy  

arcantos

30 Eyl 2009 23:12

Mesaj Gönder

pepe le pew demiş ki:
emin ol ki 18-55 isini görmez .
parani cope atmissin onu almissin ayni sey.
az biraz daha kas.
17-70 2.8 sigma macro al sen dinle beni.

hmm bu tavsiyeye uymaya çalışacağım..sadece ikinci el uygununu bulmam lazım şu an için Very Happy yoksa yeni işin avansını almadan şu anda sanırım alamam ama iş başladığı günlerde avansı çekip o lensi alabilirimde.. ama benim niyetim yarın hayyama girip yeni makine ile çıkmak Very Happy gövdesi daha iri, aksesuarları kolay bulunan ve lens seçeneği neredeyse sınırsız olan bir modelle çıkmak istiyorum hayyamdan.. olympus için hiç bi .ok bulunmuyor piyasada adam gibi Very Happy  

arcantos

30 Eyl 2009 23:15

Mesaj Gönder

kivco demiş ki:

evet bu ve benzer açıklamalı örnekler beni 40d ye çekiyor ama spot sıfırdan da olsa ikinci elden de olsa orta halli bir lensle bile en ucuz 1400 falan yapıyor ki şu anda onu çıkartamam Very Happy

30d + ufak bi lens aricam yarın hayyamda tüm dükkanlarda Very Happy  

arcantos

30 Eyl 2009 23:16

Mesaj Gönder

kivco demiş ki:

sizin yerinizde olsam 30d ye gidip 18-55 takmak yerine 400d alip 17-85 is takarım.

daha mı iyi olur yani..yoksa 30d +18-55 alıp bi 15 gün sonrasında daha adam gibi bir lens mi almak.. şu iki gün içinde makineyi değiştirmezsem parayı yerim 1 ay daha beklerim yeni makine için ben Very Happy  

arcantos

30 Eyl 2009 23:20

Mesaj Gönder

Sayfa:  1 2 3   Sonraki