başkanlık sistemi

Anasayfa  \  Forumlar  \  Off Topic  \  başkanlık sistemi
 
türkiyede bu sistem olur mu?
  olur
  hayır olmaz
| Sonuçlar


başbakan tayyip erdoğan’ın 12 eylül akşamı halkoylaması sonuçları üzerine yaptığı teşekkür konuşmasında belki de en ilginç bölümlerden birisi, orada bulunan meclis anayasa komisyonu başkanı burhan kuzu’ya 'burhan abi hazırlıklara başla' diyerek yeni anayasa için çalışmaya başlama talimatı vermesi oldu. erdoğan'ın, referandumdan yüzde 58'lik zaferle çıktığı gün verdiği yeni anayasa mesajı 'başkanlık sistemi' tartışmalarını yeniden alevlendirdi. gelecek yıl yapılması planlanan genel seçimlerin ardından yeni modele geçiş sürecinin resmen başlayacağı belirtiliyor. erdoğan daha önce yaptığı açıklamalarda, 2011 seçimlerinin ardından başkanlık sisteminin gündeme gelebileceğini söylemiş, referans olarak ak partili tbmm anayasa komisyonu başkanı burhan kuzu'yu göstermişti. kuzu, 'akademisyen olarak kişisel görüşlerim' dediği, 'türkiye'ye özgü karma başkanlık modeli'ni akşam'a anlattı.

asil adi kongre hükümeti:
- abd'de yıllardır uygulanan ve tüm dünyada 'başkanlık sistemi' olarak adlandırılan modelin asıl adı, 'kongre hükümeti'dir. bu modelde eyalet sistemi ve tam başkanlık uygulaması vardır.

abd'deki sistemden farkli:
- benim yıllardır üzerinde çalıştığım model, abd'deki sistemden farklı. ben fransa'da uygulanan yarı başkanlık sistemiyle abd'de uygulanan tam başkanlık sisteminin karması bir modelden yanayım. bilindiği gibi fransa'da eyalet sistemi yok. ancak fransa'daki başkanlık sisteminde, başkanın yetkileri abd'deki kadar geniş değil. orada başkanın yanı sıra başbakan da var ve üniter yapı korunuyor. abd'de ise eyalet yapısı üzerine kurulu tam başkanlık sistemi uygulanıyor.

önerim karma model:
- bir akademisyen olarak, fransa'daki yarı başkanlık sistemiyle abd'deki tam başkanlık sisteminin karması bir modeli öneriyorum. bu modelde, fransız sisteminin üniter yapısıyla abd'deki başkanın yetkileri buluşturuluyor. yani hem üniter yapı korunuyor, hem de tam başkanlık yetkileri kullanılabiliyor.

eyalet modeli şart değil:
- başkanlık sisteminden söz edince mutlaka eyalet modeli uygulanacakmış gibi bir önyargı var. oysa sistem için eyalet modeli gerekmiyor. üniter yapı devam ederken de sistem uygulanabilir.

başbakan sicak bakiyor:
- bu modeli ak parti milletvekili olarak değil, bir bilim adamı olarak dile getirdim. bu yönde bir çalışma yapmam konusunda partimden herhangi bir görev verilmedi. ancak sayın başbakan'ın benim adımı vererek yaptığı açıklamalar, kendisinin de bu modele sıcak baktığına işaret ediyor. görev verilirse üzerime düşeni yaparım.

2011'de uzlaşmayla çikar:
- ben böyle bir değişikliğin ancak 2011 seçimlerinden sonra uzlaşmayla yapılabileceği görüşündeyim. bu konuda geniş tabanlı bir konsensüs gerekiyor.

özal bu sisteme geçecekti:
- türkiye'ye özgü karma başkanlık sistemini ilk kez 8. cumhurbaşkanı turgut özal ile paylaşmıştım. ömrü yetseydi, çoktan başkanlık sistemine geçilmiş olurdu.

modelin avantaji
8. cumhurbaşkani turgut özal'a danışmanlık yaptığı günden bu yana konu üzerine çalışan ve görüşlerini kitaplaştıran kuzu, öne çıkan değerlendirmeleri şöyle:

- başkanlık sistemi, başkanı yasama organından bağımsız kılmak, ona belli bir görev süresi tanımak ve halk tarafından seçilmek yoluyla yürütmenin istikrarsızlığı ihtimalini ortadan kaldırmaktadır.

- başkanlık modelinin bizce en olumlu yönü sorumlu ve yetkilinin kimde olduğunun açık olarak belli olmasıdır. kısacası bir önceki dönemde yapılan işlerin sevabıyla, günahıyla faturasının kime kesileceği bilinmelidir.

erdoğan ışığı gördü
- referandumu genel seçimle kıyaslamak doğru olmaz. geçmişe bunun örnekleri çok yaşandı. referandumda alınan oyun tamamını o partiye ait sayamayız. yüzde 58'in ne kadarının ak parti'ye ait olduğu bilinmez. ak parti başarılı bir kampanya yürüttü, oyunu artırdı bu kesin. ama onun içinde ne kadarlık bir oranda 'sadık seçmen' yarattı henüz göremeyiz. evet, erdoğan'ın oyu artıyor ama milletvekili seçimine nasıl yansıyacak? bugün seçim yapılsa erdoğan'ın oyu yüzde 58 de çıkabilir yüzde 40'a da düşebilir. bir kere katılımın yüzde 77 olduğunu ve bdp boykotunu da önemli faktörler olarak saymak lazım. ak parti'nin güçlü bir rüzgar aldığını ve erken seçim için avantaj sağladığını kabul ediyorum. erdoğan da halkın seçeceği cumhurbaşkanı için ışık gördü. kişisel kanaatim ak parti şimdi 'gül'ün görev süresi 2012'dir' diyecek. aksi halde köşk seçimi 2014'te yapılır ki, rüzgar çok değişebilir. 2012 erdoğan için uygun görünüyor.

türkiyenin ilk başkanı olacağım demiş idi zaten düğmeye basıldı hiç bir şey eskisi gibi
olmayacak neyse sizce bu sistem türkiye de nasıl olur  

gece gibi

14 Eyl 2010 11:40

Mesaj Gönder

daha neler olur yeterki istesin boşbakan  

s e 7 e n 7

14 Eyl 2010 11:41

Mesaj Gönder

türkiye cumhuriyeti yapısını amerikan sistemi yapısına çevirmenin bedelini ödeyeceğiz işte  

En son otur bi konusalim tarafından 14 Eyl 2010 11:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

otur bi konusalim

14 Eyl 2010 11:50

Mesaj Gönder

bunu deneyenler vatan caddesini seyrediyor şu an,

hadi hayırlısın bastır burhan abi.  

balkan

14 Eyl 2010 11:50

Mesaj Gönder

koaliisyon olmasın diye saçma sapan bir baraj uygulanacağına düşünülebilir..  

DarkSideStory

14 Eyl 2010 11:51

Mesaj Gönder

doctore demiş ki:
Alıntı:
eyalet modeli şart değil:
- başkanlık sisteminden söz edince mutlaka eyalet modeli uygulanacakmış gibi bir önyargı var. oysa sistem için eyalet modeli gerekmiyor. üniter yapı devam ederken de sistem uygulanabilir.


ürkütmeyeceksin milleti direk eyalet sistemi falan denir mi
yavaş yavaş sonra ha biz böyle yaptık olmadı pkk durmadı eyalet sistemi
yapalım şimdide alıştıra alıştıra  

gece gibi

14 Eyl 2010 11:52

Mesaj Gönder

amaç o zaten birleşik devlet zihniyeti  

otur bi konusalim

14 Eyl 2010 11:52

Mesaj Gönder

doctore demiş ki:işte biz ona önyargı diyoruz Very Happy


biz buna tayyip erdoğan ve büyük ortadoğu projesini biliyoruz diyoruz  

Mephistopheles

14 Eyl 2010 11:53

Mesaj Gönder

fiilen olmasada var zaten başkanlık sistemi.. bütün partilerde genel başkanın dediği oluyor nasılsa.  

DarkSideStory

14 Eyl 2010 11:54

Mesaj Gönder

çok güzel bence kimse ses çıkarmasın daha 48 saat geçmedi seçimin üzerinden bırakalım kussunlar gerçek niyetlerini, ortalığı temizleyecek birileri çıkar her zaman.  

balkan

14 Eyl 2010 11:55

Mesaj Gönder

doctore demiş ki:işte biz ona önyargı diyoruz Very Happy


yok öyle değil buna gören göz denir
nacizane tavsiyem doctore dikkatli bak görmek için bak : )  

gece gibi

14 Eyl 2010 11:56

Mesaj Gönder

istanbul ile kocaeli birleşsin içinde çalışmayan herkes her boşluk insan iki ilin dışına sürülsün özerk şekilde yönetilsin...geri kalan herkes başının çaresine baksın...  

secko

14 Eyl 2010 11:57

Mesaj Gönder

doctore demiş ki:


biz buna da önyargı diyoruz


üniter devlet yapısının yıkılması müstakbel bop eşbaşkanı tayyip erdoğan'a kimler tarafından söylendi banu avar programında çatır çatır anlattı bir sürü televizyon kanalına çıkması engellendiği halde
maç seyrediyordun ya da tayyip dinliyordun o sıralar sanırım  

Mephistopheles

14 Eyl 2010 11:57

Mesaj Gönder

çok değişik insanlarmış nası hem salıp hem watanı satarsın ya bari ulan çalıyom bide satmayım der insan bukadar mı aç hırsız olur  

T-more

14 Eyl 2010 11:59

Mesaj Gönder

doctore demiş ki:


banu avarı takip etmiyorum


etmezsin evet  

Mephistopheles

14 Eyl 2010 12:00

Mesaj Gönder