ramazan kuralları

Anasayfa  \  Forumlar  \  Off Topic  \  ramazan kuralları

hepimizin bildiği üzere islam dininin kutsal ayı ramazan'ın içindeyiz ve bu ayın yaz mevsimine denk gelmesinden sebep müslümanlar 1 ay boyunca yaklaşık 15 saat aç ve susuz kalacak, bu işin fiziksel kısmı; ayrıca ramazan ayında, bu yolla müslümanlar nefsini terbiye etmekle mücadele eder, kendisi tokken aç kalanların halini anlamaya çalışır, kendinden maddi olarak güçsüz olanlara yardım eder gibi binlerce ''iyi'' olay bu aya sığdırılır...

güzel bir dayanışma örneği sergilenir, keşke bu şekil dayanışmalar hep olsa denir...

değinmek istediğim çoğunluğun oruç tuttuğu ve her yerde rastladığımız bu insanların karşısında yemek yemek, su içmek, sigara içmek ne derece doğrudur, karşıda ki insanın aç ve susuz olduğunu bile bile karşısında yemek yemek ve su içmek sanki biraz ayıp gibi, hatta bence tam anlamıyla ayıp, tabii bu bence, herkesin düşüncesi farklı olabilir.

yakın çevremde oruç tutan insanların varlığını bildiği hâlde sigarasını içen, suyunu içen, çayıyla çorbasıyla aşk yaşayan arkadaşlarım var ki neden böyle yaptıklarını anlayamıyorum, bana çok yanlış bir davranış gibi geliyor ya onların da savunması orucu bana mı tutuyor gibi bi'şeyler oluyor...

toplamak gerekirse orucu bana mı tutuyor yerine ne olursa olsun karşımızdaki insanın aç ve susuz olduğu fikrinden yola çıkarak ihtiyaçların ulu-porta giderilmemesidir. sanki doğru olan bu gibi...

sabah sigarasını püfür püfür içen bir bayanı görünce yazayım dedim bunu Confused

yani tutamıyorsan ya da tutmuyorsan tutma ama milletin gözüne de sokma canının isteyeceği şeyleri. Neutral teşekkür ederim 80630, içimi boşalttım sayende. Neutral  

Uchiha Sasuke

21 Ağu 2009 09:20

Mesaj Gönder

ee yemek topıklerıne yazmak caızmı pekı Confused  

Pesimist pollyanna

21 Ağu 2009 09:21

Mesaj Gönder

pesimist pollyanna demiş ki:
ee yemek topıklerıne yazmak caızmı pekı Confused

kesinlikle yazılmaması taraftarıyım=)  

Uchiha Sasuke

21 Ağu 2009 09:22

Mesaj Gönder

donttouchm3 demiş ki:
öncelikle selam şivan
topic için tesekkür ederim
haklısın abi ayıp
iyi günler hayırlı ramazanlar

ezeceğiz bu hafta ve rica ederim=)  

Uchiha Sasuke

21 Ağu 2009 09:23

Mesaj Gönder

uchiha sasuke demiş ki:

kesinlikle yazılmaması taraftarıyım=)

bu durumda ilişkiler topiğine de yazılmaz orucu sakata sokar  

Pesimist pollyanna

Mesaj Gönder

oruc ırade meselesıdır. ıman meselesıdır.
tutan da tutmayana saygı gosterecek
tutmayan da tutana ....

tutan adam ıradesını zapt eylıyemıyorsa gıtmesın restauratn onune , yada sabah sabah aracımda sıgara ıle yol alırken kırmızı ısıkda denk geldıgım okuzun oruc tutuyoruz ıcmesene sıgara demesı karısılgında gel benımkını tut o zaman demem anormal kacmamalıdır.  

Bosix

Mesaj Gönder

gerçekten takdir edilesi bir yazı olmuş sasuke !!!!  

jojo

21 Ağu 2009 09:24

Mesaj Gönder

pesimist pollyanna demiş ki:

bu durumda ilişkiler topiğine de yazılmaz orucu sakata sokar

benim derdim o değildir=)

derdim bu kadar iyi huylu bir halkın neden bu şekilde davrandığıdır=)

mesela yolda kalmışlara yardım ederiz, kendimizden yaşça büyüklere yer veririz, binlerce bize özel geleneğimiz vardır ama bu ramazan ayında millet aç susuzken onların canının isteyeceği şeyleri gözüne sokma huyumuz vardır, bu bana garip gelmektedir=)

yani yemeğini dışarda yeme de git içerde ye, nedir bunda zor olan, bunu merak ediyorum...  

Uchiha Sasuke

21 Ağu 2009 09:25

Mesaj Gönder

bosix demiş ki:
oruc ırade meselesıdır. ıman meselesıdır.
tutan da tutmayana saygı gosterecek
tutmayan da tutana ....

tutan adam ıradesını zapt eylıyemıyorsa gıtmesın restauratn onune , yada sabah sabah aracımda sıgara ıle yol alırken kırmızı ısıkda denk geldıgım okuzun oruc tutuyoruz ıcmesene sıgara demesı karısılgında gel benımkını tut o zaman demem anormal kacmamalıdır.

savaşçı ruhunla yazdın sanırım bunu=))  

Uchiha Sasuke

21 Ağu 2009 09:26

Mesaj Gönder

uchiha sasuke demiş ki:

savaşçı ruhunla yazdın sanırım bunu=))

yok yok sabah sabah o p......k ı yakalayabılseydım
sokacak tım sıgarayı agzına ıc olm ıc yoksa bırı senı bugun kesın öldürür yanı
hayatını kurtaracaktım denyo nun

cok ıyı nıyetlıyım power rangers gıbı Confused  

Bosix

21 Ağu 2009 09:27

Mesaj Gönder

ahahahhaha:)Smile:Smile  
fotoğrafı yok

kubis

21 Ağu 2009 09:28

Mesaj Gönder

kesinlikle aç kalmak değildir fakat birbirine saygı duymanı gerektirecek bir olguyu beraberinde getiriyor bence ... oruç tutmasam bile tutana saygıdan yemek yemeği ve birşeyler içmeyi daha tenhada yapıyorum ve benim için hiçbir zorluğu olmuyor..  

jojo

21 Ağu 2009 09:32

Mesaj Gönder

donttouchm3 demiş ki:
bir üst topicde bu polimiğe girmek isterim(sana ve topiğine saygımdan)
ayrıca bana mı oruç tutuyor zihniyetindeki insanlara
iki tane cakıp sen kimsin ki lan diyesim var
bu ibadetin ac kalma sanatı olduğunu idrak eden dar kafalılara seslenmek istiyorum
nefsi terbiye etmenin en güzel yoludur oruç
aç kalarak şükredilmez unutmayalım
herşeyin başı saygı

aynen saygı=)  

Uchiha Sasuke

21 Ağu 2009 09:32

Mesaj Gönder

Sayfa:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36   Sonraki