genel forum kuralları ve sıkça sorulan sorular.

Anasayfa  \  Forumlar  \  Off Topic  \  genel forum kuralları ve sıkça sorulan sorular.
 
genel sorular

1. id numarası nedir, ne işe yarar?
id numarası, anasayfanızda, fotoğrafınızın hemen yanında, kullanıcı id şeklinde belirtilmiştir. her üyenin ayrı bir id numarası vardır ve bu numara değiştirilemez. hesabınızın çalınması durumunda ya da hesabınızla ilgili herhangi bir problemde id numaranızı bildirmeniz daha kolay ve kesin bir çözüm sağlar. bu sebeple id numaralarınızı not etmenizi tavsiye ederiz.

2. şifremi unutursam ne yapabilirim?
şifrenizi unuttuğunuz takdirde login sayfasında bulunan şifremi unuttum a tıklayarak kullanıcı adınızı, üyeliğinizin ait olduğu e-mail adresini yazmanız ve şifre hatırlatma soru ve cevabınızı girmeniz yeterlidir. yeni şifreniz e-mail adresinize gönderilecektir. yeni şifrenizi kullanmadan önce gelen e-maildeki linke tıklayarak aktive etmeyi unutmayınız.

dikkat! şifre hatırlatma sorunuzu ve cevabınızı kesinlikle unutmayınız. size hatırlatılması veya o bölüm doldurulmadan şifrenizin yollanması mümkün değildir.

3. hesabım çalınırsa ne yapmalıyım?
listenizde bulunan arkadaşlarızın birinden 80630bot hesabına, id numaranızı ve size ait bir e-mail adresini de içeren, durumu açıklayan bir özel mesaj atmasını rica etmeniz yeterlidir. konuyla en kısa sürede ilgilenilecek ve arkadaşınız aracılığıyla gelişmeden haberdar edileceksiniz.

4. siteden uzaklaştırılma nedenleri nelerdir?
özel mesaj aracılığıyla her türlü hakaret, taciz, kişisel haklara saldırı, tehdit yasaktır. bunları içeren rapor edilmiş mesajları yollayanlar hiçbir uyarı olmaksızın siteden uzaklaştırılacaktır.
forum kuralları hakkında genel bilgiyi bir sonraki gönderi de bulabilirsiniz.

5. siteyle ilgili konuları nereden takip edebilirim?
anasayfada yer alan "haberler" bölümü ile forumdaki en üste sabitlenmiş olan duyuru başlıklarını takip etmenizi tavsiye ederiz.

6. profilini incelediğim her üyenin uğrayanlar listesinde görünmesem olur mu?
"hesabım - ayarlar" bölümüne girerek "gizli gez" opsiyonunu seçerek bunu engellemeniz mümkündür.

7. bir üyenin profiline arka arkaya uğradım, kaç kere uğradığım ayrı ayrı gözükür mü?
aynı gün içindekı uğramalarınız için sadece bir kere görüntülenirsiniz, fakat uğrama saatiniz ve listenin içindeki sıralamadaki yeriniz değişir.

8. bir üyeyi yasaklarsam ne olur?
yasakladığınız kişi sizi online görmeye devam eder, fakat göndermiş olduğu özel mesajlar size ulaşmaz. yasaklanan kişiye sizing tarafınızdan yasaklandığı bildirilmez.
yasağı kaldırmak için anasayfada bulunan yasaklılar listesine girip oradan bu kişiyi silmeniz yeterlidir.

9.forumda ya da özel mesaj aracılığıyla rahatsız edildim, şikayetimi nasıl bildirebilirim?
özel mesajın altında ve postların altında rapor et tuşları vardır. şikayetçi olduğunuz mesajın ya da postun altındaki tuşa tıklamanız yeterlidir. şikayetiniz en kısa zamanda incelenerek gereği yapılacaktır.

10. forumdan yasaklandım, ne yapabilirim?
malesef herhangi birşey yapamazsınız, sürenin dolmasını bekledikten sonra forumlara post atmaya devam edebilirsiniz. itiraz etmek ya da size gelen uyarı mesajına sitem dolu cevaplar yazmak bir işe yaramayacağı gibi başka problemlerin doğmasına sebep olabilir.

profilim

1. şifremi nasıl değiştirebilirim?
"hesabım - ayarlar" bölümüne girerek şifrenizi değiştirebilirsiniz.

2. çarpıldıklarım listesi nedir?
çarpıldıklarım listesinden yararlanmak için öncelikle beğendiğiniz, hoşlandığınız ya da çarpıldığınız kişinin profilini çarpıldıklarım listenize eklemeniz gerekmektedir. yaptığınız bu ekleme, bu aşamada sadece size özeldir, kimse tarafından görülemez. fakat eklediğiniz kişi aynı şekilde sizi ?çarpıldıkların"a eklerse bu listenin yanında kalp yanıp sönmeye başlar, listenin içine girerek kiminle karşılıklı çarpıldığınızı anlamanız mümkündür; tabii eğer listenize tek bir kişiyi eklemişseniz ve listenin yanında kalp yanıyorsa içine girip bakmanıza gerek yoktur Wink

3. takip ettiklerim listesi nedir?
takip ettiklerim listesi tamamen size özeldir. herhangi bir nedenle profilini takip ettiğiniz kişileri buraya ekleyerek kullanıcı isimlerini değişseler bile kolayca bulabilirsiniz. onların da sizi eklemesi durumunda iki tarafa da herhangi bir bildirim yapılmaz.

4. profilimde yer almasını istemediğim yorumları silmem mümkün mü?
anasayfadan "yorumlar" bölümüne girerek istediğiniz yorumu silebilirsiniz. size yazılan yorumları silmeniz mümkünken kendinizin diğer üyelere yazdığınız yorumları silmeniz mümkün değildir, bunları yayınlamak ya da silmek hakkı yazılan kişiye aittir.

5. bana gelecek özel mesajları kısıtlama şansım var mı?
özellikle belli bir kişiden özel mesaj almak istemiyorsanız onu yasaklamanız yeterlidir, bu kişiye sizing tarafınızdan yasaklandığı bildirilmez.
sadece arkadaş listenizde bulunan üyelerden özel mesaj almak istiyorsanız "hesabım - ayarlar" bölümüne girerek bu opsiyonu seçebilirsiniz.

6. profilim takılı kalmış gibi duruyor, hep aynı üyeler online, aynı forum başlıkları görüntüleniyor?
cache iniz dolmuş, sorun sizden kaynaklanıyor. explorer penceresinde tools - options - temporary internet fıles - delete files yapıp bilgisayarını restart etmeniz gerekmektedir.


davetler

1. davet ettiğim arkadaşlarımın üyeliğinin onaylanması için ne yapmalıyım?
davet ettiğiniz arkadaşlarınızın üyeliklerinin onaylanması için öncelikle mümkün olduğu kadar kendi fotoğraflarını eklemelerini, formda yer alan bilgilerini eksiksiz doldurmalarını tavsiye etmelisiniz. davetlerinizin onaylanması açısından sizin profilinizin de kendi fotoğraflarınız dahil olmak üzere eksiksiz olmasının, ayrıca üyeliğiniz süresince site içindeki davranışlarınızın da önemli bir rolü vardır. bunlara rağmen 80630 üyelikleri kabul etmeme hakkını saklı tutar.

2. kaç davet yollama hakkım var?
davet yollama hakkınız sınırsızdır. fakat, kaç davet yollamış olursanız olun, onay bekleyen bir davetiniz bulunuyorsa, bu kabul ya da reddedilene kadar yeni davetler yollayamazsınız. davet yollama hakkınız herhangi bir nedenle site tarafından engellenmişse yeniden açılması -büyük bir ihtimalle- söz konusu değildir.  
fotoğrafı yok

Robot Rock

28 May 2014 08:59

Mesaj Gönder

forum yöneticileri;

80630bot
pirlo*
dostoyevski syndrome
robot rock
sampler
mephistopheles
flying...[eldar]
sanwhere  
fotoğrafı yok

Robot Rock

28 May 2014 09:31

Mesaj Gönder

öncelikle forum kuralları ile ilgili genel bilgileri içeren maddeleri sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz. forumlar ile ilgili belirlenen, aşağıdaki kurallara uyulması sitemize yeni üye olan kişileri de, uzun zamandan beri üye durumunda olan kullanıcıları da memnun edecek, zor durumda bırakmayacaktır. bahsedilen kurallara uyulmaması durumunda hesabınızı kaybedebilir veya moderatörler tarafından 24 saat süreyle forumlardan uzaklaştırılabilirsiniz (yasaklama özelliği). bu gibi durumların önüne geçebilmek amacıyla bahsi geçen kuralları mutlaka okuyunuz ve azami şekilde dikkat ediniz. topic açmadan önce mutlaka \"forumlarda arama\" özelliğini kullanınız.

forumlar ile alakadar genel kurallar ;


site içerisinde diğer kişileri rahatsız edecek, yasaya, örf ve adetlere aykırı, din,dil,ırk ayrımcılığını körükleyen, uyuşturucuya özendiren veya toplum ahlakına aykırı nick,fotoğraf kullanmak yasaktır. ayrıca forumlara yukarıda sayılan içeriklere sahip post atmak da yasaktır.-bir topicin kilitlenmesine ya da silinmesine sebep olabilecek unsurlar ;

-topicin 100 sayfa limitine ulaşmış olması -o topiğin daha önceden de açılmış olması -küfür içeren, kişisel haklara saldırı niteliği taşıyan, yasaya, örf ve adetlere, genel toplum ahlakına aykırı olması ya da bu içeriğe sahip postları bulundurması -topicin açılma amacına ulaşması ( birşey arıyordun buldun gibi.)
- 1 üyenin anasayfada aynı anda gözüken max. 2 topiği olabilir.

-argo postlar ;

türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanına, başbakanına ve / veya milletvekillerine kısacası ülkemiz yönetiminde bulunan siyasilere küfür etmek türk ceza kanununa göre suçtur. forumlarda bahsi geçen şekilde bireysel olarak yapılan yorumlar bizleri çok zor ve utanç verici durumlara düşüreceği gibi bu tip küfürlere eleştirilerinde yer veren kullanıcılar türk ceza kanuna karşı suç işlemiş olacaklardır. unutmayınız ki; yukarıda bahsettiğimiz konuda üyelerimizden herhangi birine dava açılır ve bizden sözü geçen üyemizin bilgileri yasal yollar ile istenilirse vermek durumunda olacağız. durumun bu bölümü yasalarımıza göre suçtur ve suçlular türk ceza kanunda konuyla ilintili maddelere göre yargılanırlar.

diğer bir konu ise topiclerde herhangi şekilde küfür içeren postlara yer vermektir. bireylere yada siyasilere veya herhangi bir nesneye karşı ağza alınmayacak türde sarfedilen küfürler site kuralları dahilinde değildir ve postlarında bu tip bireysel küfürlere yer veren kullanıcılar sistemden silineceklerdir.

her iki konuda da azami olarak dikkatli olmanızı, eleştiri ve yorumlarınızı daha uygun bir dil ile yapmanızı umuyor ve öneriyoruz.


-80630 ve telif hakları ;
- forumlarda mp3 aramak, telif hakları bulunan şarkıların herhangi formatlarda kaydedilmiş linklerini paylaşmak - topic açıp pm yoluyla diğer üyelerden bahsi geçen türde dijital kayıtları istemek, kısacası 80630.com sitesi forumları yolu ile telif hakları korunan kayıtları edinmeye çalışmak kesinlikle yasaktır.

- ülkemizde yayın yapan ve izlenilebilmesi için ücretli üyelik gerektiren televizyon kanallarını, internet üzerinden, yasal olmayan yöntemlerle, canlı olarak diğer internet kullanıcılarına sunan web ve video sitelerinin 80630.com forumları üzerinden paylaşılması kesinlikle kurallarımız dışındadır.

- forumlarda ücretli yazılımların korsan kopyalarını dağıtmak, istemek, paylaşmak, bu tarz korsan yazılımların dağıtıldığı warez sitelere yönlerdirme yapmak, referans göstermek gerek topic içerisinde, gerek pm yolu ile yasaktır.  
fotoğrafı yok

Robot Rock

28 May 2014 09:32

Mesaj Gönder

-topic başlıklarına dair ;

80630bot demiş ki:
topic başlıkları aslında konu başlıklarıdır. topiğin içerisinde bahsedeceğiniz konu hakkında diğer üyelere en azından bir fikir vermeleri gerekmektedir.


yanlış örnekler: \"bi bakın yaaaa\", \"sizce.....\", \"off topiğe de yaziim dedim\" vs.

doğru örnekler: \"ebay bizim ülkemize kargo gönderiyormu ?\", \" bodrumun en gözde mekanları?\", \"whitesnake\ e sesimizi duyuralım!!\"


topicler ilgili forum başlığı altında açılmalıdır. anasayfada görülmeyecek kaygısıyla yanlış yerlerde açılan başlıklar topiğin ulaştığı sayfa sayısına bakılmaksızın farkedildikleri anda silinirler. baştan önleminizi alarak uygun yerde açmanız faydalı olacaktır.

başlıklarınızı bu çerçevede belirlerseniz seviniriz. belirlenmeyenler kilitlenir ya da silinir.  
fotoğrafı yok

Robot Rock

28 May 2014 09:33

Mesaj Gönder

-rapor edilemeyen özel mesajlar ile alakadar bilgilendirme;


robot rock demiş ki:
merhabalar,

site ile alakadar ufak problemlerden dolayı bazı özel mesajların rapor edilemediğini biliyoruz. lütfen rahatsızlık duyduğunuz, küfür, hakaret ve / veya tehdit içeren, rapor etmek istediğiniz halde hata mesajı ile karşılaştığınız özel mesajları 80630bot hesabına yada tarafımıza özel mesaj yolu ile (kopyala / yapıştır) ilgili kişinin id numarasınıda yazarak bildiriniz.

80630 yönetimi.


-günaydın ve akşam topicleri hakkında ;

günaydın topicleri, sabah saat 5 ten itibaren açılabilir. saat 5 ten önce açılan günaydın topicleri kilitlenecektir. iyi bir günaydın topiği, bugüne kadar bu topicleri açan kullanıcılarımız tarafından aşağı yukarı belirlenmiş bazı standartlara sahip olmalıdır.

iyi bir günaydın topiği, üzerinde çalışılmış topictir.
haberler, hava durumu, burçlar gibi içerikli olması tercih edilir.

kötü bir günaydın topiği ise, aceleyle içeriksiz olarak açılandır. kilitlenmez ancak tatmin edici değildir.

--

akşam topicleri, akşamüstü saat 17:00 den itibaren açılabilir. saat 17:00 den önce açılan akşam topicleri kilitlenecektir. iyi bir akşam topiğine henüz denk gelmeidiğimizden, içerik konusunda yaratıcı olmak ve standartları belirlemek siz kullanıcılarımıza aittir.

--

günaydın ve akşam topicleri limiti 200 sayfadır. günaydın topiği erken tükendiği takdirde tünaydın/öğlen, akşam topiği erken tükendiği takdirde iyi geceler gibi topicler açılamaz. postlarınızı idareli kullanmanız tavsiye edilir


--

saatinden itibaren açılan 1den fazla günaydın/iyi akşamlar topicleri, forumun html id numarası küçük olan kalacak şekilde silinir. ör: url adresi ....67.html ...68.html ....69.html şeklinde biten 3 topicten 68 ve 69 ile biten silinir.


--

lütfen tartıştığınız kişinin insan olduğunu, size uymasa da onun da değer yargılarına ve fikirlere sahip olduğunu aklınızdan çıkarmayınız. \"bence\" kelimesinin ne anlama geldiğini iyi irdeleyiniz, gereksiz tartışmalara girmeyiniz. \"dayanamadım ben de koydum lafı\" cümlesi ne yazıkki sizi de ceza almaktan kurtarmaya yetecek bir cümle değildir. aşırı davranışlar sergileyen kullanıcıları rapor etmekten çekinmeyiniz.


-kullanıcıların 24 saat banlanmasına yol açan durumlar ;

- küfür, hakaret, kişisel haklara saldırı
- konuyla ilgisiz cevap (özellikle seri ilanlar)
- yasaya aykırı içerik

yukarıdaki 3 ana konu dışında kalan sebeplerde ise, \"diğer\" başlığı ile birlikte açıklamalı olarak uyarı alırsınız, ve forumlardan 24 saat süre ile banlanırsınız.


\"diğer\" örnekleri:
- \"canım sıkıldı\" ve türevleri başlık açmak
- \"yazı çok uzun okumadım üf\" şeklinde post atmak
- 0-200 arası post sayısını artırma amaçlı içeriksiz postlar
- \"bu başlık açılmıştı\" tarzında, link vermeden, yönlendirme değil prim yapma amacı güden postlar.
-+rep, teraziye tıkla gibi warez site topiclerinde kullanılan tarzda postlar.
-özel mesaj/üye profili topicte paylaşılarak ilgili kullanıcının rencide edilmesi.

- son dönemde moda olan \"adam haklı beyler\" \"adam liseli beyler\" \"şukunu verdim\" gibi sözlük postlarına gönderme yapan ve gereksiz olarak her topiğe ilk sayfalardan yazılan bu tarz postlar konuyla alakasız post olarak değerlendirilecektir.  
fotoğrafı yok

Robot Rock

28 May 2014 09:33

Mesaj Gönder

-kullanıcıların siteden uzaklaştırılmasına yol açabilen durumlar ;
- kendi hesabını başkasına kullandırmak (sevgilinize, arkadaşınıza, kardeşinize hesabınızın şifresini ödünç verirseniz, ya da uzun vadeli devrederseniz, bir de üstüne forumlarda \"ben hede, hödönün hesabından giriorum oley\" derlerse o hesap siteden silinir.)
- herhangi obje, ünlü kişi, çizgi film vs. fotoğrafları kullanılarak açılan, kişiye ait foto olmayan, ya da hiç fotoğrafı olmayan profiller.
- arkadaş listesi tamamen boş olanlar.  
fotoğrafı yok

Robot Rock

28 May 2014 09:34

Mesaj Gönder

sampler demiş ki:
sitemizde çeşitli siyasi konularda şiddetli tartışmalar her zaman olmuştur ve olmaya da devam edecektir.

ancak;

1- hangi siyasi görüşte ya da fikirde olunursa olunsun saygının unutulmaya başlandığı dikkat çekicidir.

2- hangi değer ya da hangi düşünce sistemi olursa olsun tartışmaların kişiselleşmesine asla izin verilmeyecektir. bu konuda sizlerin de yardımları önemlidir.

3- kendimizi bu tartışmalardan rant elde edenler, siyasi çıkar sebebi ile bunu yapanlar ile aynı tonda tartışmaktan uzak tutmamız gerekmektedir.

4- türk ordusu ve türkiye cumhuriyeti ile türkiye cumhuriyeti tarihi üzerinde kurulacak cümleler hassas şekilde seçilmelidir. bahsi geçen şeyler basit siyasi görüşler olarak düşünülemez.

5- basımızda yaşanan bölünme , siyasi partilerin bir birlerine yaptıkları şiddetli suçlamalar veya tv lerdeki tartışmacıların sertliği sitemizde uygulanabilir şeyler değildir.


maddeler bir birine benziyor olabilir. teknik olarak uzun cümleler de olabilir.

özetlemek gerekirse sitemizde "ipin ucunun kaçmasına" müsade edilmeyecektir.


lütfen bu konuda hassasiyet gösteriniz.
 
fotoğrafı yok

Robot Rock

28 May 2014 09:35

Mesaj Gönder