annenin eve gelin adaylarını getirmeye basladığı an

Anasayfa  \  Forumlar  \  Okuma  \  annenin eve gelin adaylarını getirmeye basladığı an

"geç, geç misafirlerimiz var." dedi annem. bursa'da annemle ortak misafirim olamazdı, anlam veremedim.

annem bursa'ya çok seyrek gelir, evimin tüm düzenini düzenleme adı altında bozar, gittiğinde beni; çoraplarımın, donlarımın yerini bulamaz halde bırakır, ve bundan inanılmaz keyif alırdı. e o zaman misafirlerimiz kimdi? anlam veremeden peşi sıra salona yürüdüm ve gözlerime inanamadım.

üç tane ceylan yüzlü, üçlü kanepeme dizi dizi dizilmiş, ellerinde en sevdiğim fincanlarım, kahve içiyordu. onlar bana, ben de onlara bakakaldım, annem; "bak kaç senedir komşuymuşsunuz, tanışmamışsınız. oğlum komşu önemlidir, tanıyın birbirinizi, iyi gün var, kötü gün var, nolur nolmaz, mazallah, mazallah…" dedi.  

At avrat brave heart

09 Ağu 2014 15:00

Mesaj Gönder

işten geç çıkmıştım, yorgundum, sadece üstüme rahat bir şeyler giyip uzanmak istiyordum, ne var ki üstüne kendimi fırlatacağım canım kanepem kuşatma altındaydı.

sırayla doğrulup ellerini uzattılar, tek tek ellerini sıkıp, her isimlerini söylediklerinde, ismimi tekrar edip, el sıkışma faslı sonrası karşılarına oturdum. nispeten daha girişken gözükeni, "anneniz sizden çok bahsetti." dedi, anneme ters bir bakış attım, kızlar gülümsedi. annem: "oğlum biraz medeni ol." dedi ve liderliği ele alarak konuşmayı bir "maestro" edasında yönetmeye başladı. kızlar zaten beni annem sağolsun tanıdıkları için, daha çok kendilerinden bahsettiler. annem arada hınzırca gülümseyip "bak oğlum seneye mezun olacakmış, pek de güzelmişsin kızım sen." gibi laflar ediyordu. kafasında düğün için davetli listesini çıkardığını tonlamasından anladım.

çok ama çok bunalmıştım. kaçış yoktu. annem içeriye ikramlar sunmaya gittiğinde, izin isteyip peşinden gittim. mutfağım taze soğan kokuyordu, gözlerim kısırı aradı. kısık sesle bağırarak "anne sen napıyorsun ya?" dedim. "hiç huysuzluk yapma." dedi, "gördük senin bulduklarını. sana otuz yıl verdim, kendisi bulsun dedim, nerede ruh hastası var taktın koluna getirdin sevgilim diye." haklıydı, uzatmadım, ama bana otuz sene vermiş olduğunu söylemesi, doğduğumdan beri benden bir gelin beklediğini düşünmeme neden olduğundan, korktum sadece.

elimde tabaklar salona dönüp, kamil koç muavini kibarlığı ile ikramları ceylan yüzlülere dağıttım. annem de geldiğinde muhabbeti harladılar, kızların üçü de gerçekten annemin ideal gelin olarak gördüğü tarzdaydılar: bana sıkıcı gelen, annemi eğlendiren, lakin oturmasını, kalkmasını bilen…

ilerleyen dakikalarda oturduğum yere iyice çöktüm. tıpkı çocukken annemle gittiğimiz misafirliklerdeki gibi kafamı omuzlarımın arasında çökerttikçe çökerttim, sağ ayağım ile sol ayağımı kaşıdım, çatalımla tabağımdaki kısırın bulgur taneleriyle oynadım, sıkıldım, sıkıldım…

otuz yaşında düştüğüm şu hal neydi bilmiyorum ama anlaşılan;

tanrılar kurban,
annem torun,
ben ise,
bir tabak daha kısır istiyordum.

misafir sonrası diyalog:
- evladım bak bir sürü güzel kız varmış burada, boylu poslu, inci dişli hepsi, tü tü tü maşallah...
+ anne at mı seçiyorsun, dişine bakıp?
- sus dalga geçme anneyle.
+ tamam anne ya.
- oğlum neden bir türlü evlenmiyorsun sen?
+ dedin ya anne bir sürü güzel kız var, hangi biriyle evleneyim...
- yok yok kime benzedin sen bilmiyorum, sülalede de yok ki böyle.
+ ehe ehe, şaka yaptım be anne, evlenicem söz, ama kısır getirirsen bir tabak daha, yoksa evlenmem bak.

experimental'e teşekkürler  

At avrat brave heart

09 Ağu 2014 15:01

Mesaj Gönder

gozumde canlandirdim

Kahkaha  

M e L

09 Ağu 2014 15:02

Mesaj Gönder

vay be 1 dakikada okudun yani Very Happy helal  

At avrat brave heart

09 Ağu 2014 15:04