kuran, incil ve tevrat'in turkceleri...

Anasayfa  \  Forumlar  \  Okuma  \  kuran, incil ve tevrat'in turkceleri...

http://tinyurl.com/36w5389

yukardaki makaleyi okursan ilk dikkatini çekecek şey ne olurdu chirkhin?  

Uchiha Sasuke

19 Tem 2010 20:03

Mesaj Gönder

uchiha sasuke demiş ki:
http://tinyurl.com/36w5389

yukardaki makaleyi okursan ilk dikkatini çekecek şey ne olurdu chirkhin?

ilk dikkatimi çeken şey, makalenin ana fikrine katıldığım...
din adamlarının kur'an-ı kerim'i herşeyi kapsayan, herşeyi anlatan, bütün bilimsel gelişmelerin kaynağı olarak göstermesi (veya böyle bir fikir) bence de saçma...
mesela atom bombası kuran'da yer almıyor diye, atom bombası yok mu diycez??? veya kuran'ın değerinden kaybetmesine mi sebep olacak bu durum???
din başka şey, bilim başka şey... dine ya inanırsın ya inanmazsın... bunun sorgusu suali olmaz... bilim ise ispat gerektiren bir daldır...

özellikle vurgulamak istediğin başka bir nokta vardıysa belirtirsen sevinirim...  

chirkhin

19 Tem 2010 20:15

Mesaj Gönder

benim makalede gözüme çarpan ilk şey

''bu gayretlerin müslümanlara ve insanlığa faydası ne? kuran-ı kerim ne bir doktora tezi, ne de benzeri bir şey, kendini kanıtlamaya ya da kanıtlatmaya hiçbir gereksinimi yok. insanlar ona bilimsel keşiflerin kaynağı(!) olduğu için inanmıyorlar, inandıkları için inanıyorlar. kuran'da dünyanın düz olduğu yazsa da (ki yazdığını iddia edenler var) insanlar ona inanmaya devam edecektir. kuran'ın böyle bilimsellik safsatalarına ihtiyacı yok.''

kalınlaştırdığım yer olurdu, dünya'yı yarattığını söyleyen bir ilah nasıl olurdu da kendini anlatan kitabında böyle bir hata yapar diye düşünürdüm...hatta bu hatayı kur'an'dan yola çıkarak tastikleyen biri nasıl olur diye düşünürdüm ve karşıma

şeyh bin baz çıkardı...

bu makaleye göre şeyh bin baz ''kur'an'a rağmen dünya yuvarlaktır diyen kafir olur'' fetvası vermiştir... ben fetvanın hepsini buraya kopyalıyorum...

şeyhin fetvası...

kim dünyanın yuvarlak olduğunu iddia ederse küfür ve delalete düşmüş olur. çünkü bu iddia hem allah’ın, hem kuran’ın, hem peygamber’in reddidir. bunu iddia eden kişi tövbeye davet edilir. ederse ne ala! aksi takdirde kafir ve dinden dönmüş bir kişi olarak öldürülür ve malı da müslümanlar’ın hazinesine katılır... eğer ileri sürdükleri gibi dünya dönüyor olsaydı ülkeler, dağlar, ağaçlar, nehirler, denizler bir kararda kalmazdı. insanlar batıdaki ülkelerin doğuya, doğudaki ülkelerin batya kaydığını görürlerdi. kıble’nin yeri değişir, insanlar kıbleyi tayin edemezlerdi. velhasıl (bunların hiçbiri görülmediğine göre) bu iddia (dünyanın hareketli olduğu iddiası) sayması uzun sürecek birçok nedenden dolayı batıldır.”

şey bin baz'ın islam künyesi yukardadır, dünya kuran'a göre dönmüyordur ki bu şeyh hakikaten kendi dalında islam dünyasında üstün bir şahıstır derken dünya dönmektedir...suudiler adam ölene kadar dünyanın döndüğüne inanmadılar... şimdi kur'an'a göre dünya dönmüyorsa burda ki mucizevi kitabın her zaman ''yok orda aslında öyle denmedi'' gibi açıklamalara her zaman ihtiyacı olacaktır ve bu sırf kur'an için geçerli değildir, yahduiler dünya'nın yaşının en fazla 6000 sene olduğuna ''iman'' etmişlerdir, çünkü kutsal kitapları öyle yazmaktadır...

toplamak gerekirse meal'ler işte bu tip aksamaları kelime oyunlarıyla yoksayar ama gözü kara şeyhler fetvayı çakar Confused ve fetva kur'an'a göre geçerlidir. dünya dönüyor diyen kafirdir=)  

Uchiha Sasuke

19 Tem 2010 20:38

Mesaj Gönder

uchiha sasuke demiş ki:
benim makalede gözüme çarpan ilk şey

''bu gayretlerin müslümanlara ve insanlığa faydası ne? kuran-ı kerim ne bir doktora tezi, ne de benzeri bir şey, kendini kanıtlamaya ya da kanıtlatmaya hiçbir gereksinimi yok. insanlar ona bilimsel keşiflerin kaynağı(!) olduğu için inanmıyorlar, inandıkları için inanıyorlar. kuran'da dünyanın düz olduğu yazsa da (ki yazdığını iddia edenler var) insanlar ona inanmaya devam edecektir. kuran'ın böyle bilimsellik safsatalarına ihtiyacı yok.''

kalınlaştırdığım yer olurdu, dünya'yı yarattığını söyleyen bir ilah nasıl olurdu da kendini anlatan kitabında böyle bir hata yapar diye düşünürdüm...hatta bu hatayı kur'an'dan yola çıkarak tastikleyen biri nasıl olur diye düşünürdüm ve karşıma

şeyh bin baz çıkardı...

bu makaleye göre şeyh bin baz ''kur'an'a rağmen dünya yuvarlaktır diyen kafir olur'' fetvası vermiştir... ben fetvanın hepsini buraya kopyalıyorum...

şeyhin fetvası...

kim dünyanın yuvarlak olduğunu iddia ederse küfür ve delalete düşmüş olur. çünkü bu iddia hem allah’ın, hem kuran’ın, hem peygamber’in reddidir. bunu iddia eden kişi tövbeye davet edilir. ederse ne ala! aksi takdirde kafir ve dinden dönmüş bir kişi olarak öldürülür ve malı da müslümanlar’ın hazinesine katılır... eğer ileri sürdükleri gibi dünya dönüyor olsaydı ülkeler, dağlar, ağaçlar, nehirler, denizler bir kararda kalmazdı. insanlar batıdaki ülkelerin doğuya, doğudaki ülkelerin batya kaydığını görürlerdi. kıble’nin yeri değişir, insanlar kıbleyi tayin edemezlerdi. velhasıl (bunların hiçbiri görülmediğine göre) bu iddia (dünyanın hareketli olduğu iddiası) sayması uzun sürecek birçok nedenden dolayı batıldır.”

şey bin baz'ın islam künyesi yukardadır, dünya kuran'a göre dönmüyordur ki bu şeyh hakikaten kendi dalında islam dünyasında üstün bir şahıstır derken dünya dönmektedir...suudiler adam ölene kadar dünyanın döndüğüne inanmadılar... şimdi kur'an'a göre dünya dönmüyorsa burda ki mucizevi kitabın her zaman ''yok orda aslında öyle denmedi'' gibi açıklamalara her zaman ihtiyacı olacaktır ve bu sırf kur'an için geçerli değildir, yahduiler dünya'nın yaşının en fazla 6000 sene olduğuna ''iman'' etmişlerdir, çünkü kutsal kitapları öyle yazmaktadır...

toplamak gerekirse meal'ler işte bu tip aksamaları kelime oyunlarıyla yoksayar ama gözü kara şeyhler fetvayı çakar Confused ve fetva kur'an'a göre geçerlidir. dünya dönüyor diyen kafirdir=)

ben henüz okumadığım için kuran'da o dediğin (bold) kısım var mı yok mu bilmiyorum... bu yüzden de o konu dikkatimi çekmedi... daha doğrusu ciddiye almadım...
ama verdiğin örneğe ve alıntıya bakılırsa aklıevvelin biri çıkıp böyle bir fetva vermiş...
bu durum benim tezi mi daha da kuvvetlendiriyor... ben "mealini" yani "anlamını" diil tercümesini yani kendisini okumak istiyorum önce... eğer hepimizi yaratan allah'sa, allah bana bir beyin vermiş kullaniim diye... bir de kitap göndermiş anlayıp inaniim diye... açıkça da belirtmiş... indiği toplum arapça konuşuyor diye "biz onu anlayasınız diye arapça indirdik" şeklinde... daha bana kimse kuran anlaşılmaz, kuranı normal birinin anlaması zordur diye bıdı bıdı etmesin... kuran'ı kuran'da yazandan daha iyi tanımlayabilecek biri olduğunu iddia eden varsa çıksın ortaya... anlaşılması amacıyla gönderilmiş olan kitap niye "anlaşılmaz" olsun ki... di mi ama...
gitgide sabırsızlanmaya başladım... böyle giderse tevrat ve incil'e ara verip direkt kuran'ı okuycam... ama bu durum beni amacımdan saptırır diye yapmıyorum...  

chirkhin

20 Tem 2010 01:02

Mesaj Gönder

istanbul'a gelmis ve gelir gelmez aradigimi bulmus durumdayim... yasar nuri ozturk'un yazdigi "kuran meali" tam aradigim tarzda "tercume" seklinde...  

chirkhin

22 Tem 2010 02:30

Mesaj Gönder

bi'de laf derler yaşar nuri'ye=)  

Uchiha Sasuke

22 Tem 2010 18:31

Mesaj Gönder

elmalılı hamdi ağır gelmezmi Confused  
fotoğrafı yok

pillisebek

05 Ağu 2010 02:21

Mesaj Gönder

chirkhin demiş ki:
istanbul'a gelmis ve gelir gelmez aradigimi bulmus durumdayim... yasar nuri ozturk'un yazdigi "kuran meali" tam aradigim tarzda "tercume" seklinde...

tam olarak aradığım topic Confused
hangi meali okumak lazım diye topic açmak istedim sonra çekince duydum konu sarpa sarar diye
yaşar nuri'nin tercümesi iyi mi gerçekten, yani hala aynı kanıda mısın 5 yıl sonra da Confused  

bubububu

21 Nis 2015 23:38

Mesaj Gönder

evdekine baktım, bendeki de yaşar nuri'nin çevirisiymiş Neutral
bi ara başlayacağım yine.
bu sefer biter inşallah. Neutral  

bubububu

27 Nis 2015 00:37

Mesaj Gönder

ilmiye çığ üstadımızın hepsini komple çevirdiği kitap daha güzel:)  

nekropsius

27 Nis 2015 12:47

Mesaj Gönder

ilmiye çığ'ın öyle bi kitabı mı var ya Confused
sümerli ludingirra'yı okumuştuk üniversitede onu biliyorum bi Confused  

bubububu

27 Nis 2015 12:49

Mesaj Gönder

bubububu demiş ki:
ilmiye çığ'ın öyle bi kitabı mı var ya Confused
sümerli ludingirra'yı okumuştuk üniversitede onu biliyorum bi Confused

ilmiye çığ teyzemin en güzel kitaplarından bu..  

nekropsius

04 May 2015 13:00

Mesaj Gönder

telefonumda kuran'ın meali var, online okumak için  

L Fille Sur Le Pont

30 Ağu 2015 21:07

Mesaj Gönder

Sayfa:   Önceki  1 2 3 4