kuran, incil ve tevrat'in turkceleri...

Anasayfa  \  Forumlar  \  Okuma  \  kuran, incil ve tevrat'in turkceleri...

en'am 92.ayet kur'an'ın neden arapça olduğunu sanırım en net dille belirtiyor chirkhin=) ve ra'd- şuara ve yusuf suresi kur'an'ın ''apaçık'' arapça olduğundan dem vurur...

''allah'ın kulları için gönderdiği kitap, niye anlaşılmaz olsun'' demişsin ya bu sadece türklere itelenen düşüncedir, araplar kur'an'ı her türlü, en iyi şekilde anlıyor ve ülkelerini bu kurallara göre yönetiyorlar, tabii bizim 1 kelime arapça bilmeyen türklere sorsan arapları kastederek ''onlar kur'an'ı anlamıyor, gerçek müslümanlık o değil, kur'an'da öyle şeyler yazmıyor'' gibi en ufak derecede zeka belirtisi göstermeyen açıklamalar yapmaktadır... doğma büyüme mekke'li olan bir arap için tek kelime arapça bilmeyen birinin yukardaki yakıştırmaları yapması pek normal değildir...mekke neresi bilmeyenler ise en'am 92'ye bakabilir.

toplamak gerekirse kimse bakara suresini türkçesiyle ''inek suresi'' olarak çevirmez... eğer çevirirse, ineğin binlerce mucizevi olayından tefsir adı altında bahsetmelidir...ve sonra masadan kalkıp aaa hindistanlılar ineğe tapıyormuş çok bilmişliği yapabilir...  

Uchiha Sasuke

13 Tem 2010 20:07

Mesaj Gönder

uchiha sasuke demiş ki:
en'am 92.ayet kur'an'ın neden arapça olduğunu sanırım en net dille belirtiyor chirkhin=) ve ra'd- şuara ve yusuf suresi kur'an'ın ''apaçık'' arapça olduğundan dem vurur...

''allah'ın kulları için gönderdiği kitap, niye anlaşılmaz olsun'' demişsin ya bu sadece türklere itelenen düşüncedir, araplar kur'an'ı her türlü, en iyi şekilde anlıyor ve ülkelerini bu kurallara göre yönetiyorlar, tabii bizim 1 kelime arapça bilmeyen türklere sorsan arapları kastederek ''onlar kur'an'ı anlamıyor, gerçek müslümanlık o değil, kur'an'da öyle şeyler yazmıyor'' gibi en ufak derecede zeka belirtisi göstermeyen açıklamalar yapmaktadır... doğma büyüme mekke'li olan bir arap için tek kelime arapça bilmeyen birinin yukardaki yakıştırmaları yapması pek normal değildir...mekke neresi bilmeyenler ise en'am 92'ye bakabilir.

toplamak gerekirse kimse bakara suresini türkçesiyle ''inek suresi'' olarak çevirmez... eğer çevirirse, ineğin binlerce mucizevi olayından tefsir adı altında bahsetmelidir...ve sonra masadan kalkıp aaa hindistanlılar ineğe tapıyormuş çok bilmişliği yapabilir...

valla okuyup görücez ama ben tekrar söyliim, kuran'ın dili konusuna karşıyım... kuran amerikaya gelse arapça mı gelecekti yani??? indiği topluluğun dilinde gelmesinden doğal ne olabilir ki??? türkçeye de, ingilizceye de, almancaya da tercüme edilebilmesi lazım... edebilecek yeterlilikte kişiler tarafından tabiki...
ayrıca "bakara" "inek" demekse, bakara suresi zaten "inek suresi" demek olur... bunda ne kötülük var??? bu tıpkı şeye benziyor... bi küfrü türkçe edersen kaba, ingilizce edersen kibar olur sanıyor ya bazıları... Smile bu da onun gibi bişey...
neyse, dediğim gibi, okuyup görücez...

bu arada tevratta mercimek çorbasının geçtiği bi bölüm gördüm, bayağı bi gülümsetti beni... çok severim de... Smile  

chirkhin

13 Tem 2010 20:16

Mesaj Gönder

ibrahim peygamberin karısı sara'nın aynı zamanda onun kızkardeşi olduğunu okuyunca da gülümsersen recm edilebilirsin=)  

Uchiha Sasuke

13 Tem 2010 20:20

Mesaj Gönder

uchiha sasuke demiş ki:
ibrahim peygamberin karısı sara'nın aynı zamanda onun kızkardeşi olduğunu okuyunca da gülümsersen recm edilebilirsin=)

okudum okudum, merak etme... soyağacını çizmeye kalksak ortalık karışır... ama tabi şöyle bi durum da var... yakın akraba, hısım vs. ile girilecek ilişkiler sonradan yasaklanmış... yani o olay olurken böyle bir yasak yokmuş...
bugünün değer yargılarıyla yaklaşmak yanlış olur bence...  

chirkhin

13 Tem 2010 20:21

Mesaj Gönder

ben zaten hiç yaklaşmadım, tamamen mide bulandırıcı ilişkiler... değil o zaman 2000 sene sonra da olsa ensest ilişki iğrenç ve sapıkça bir durumdur bence...bunlara inanacağıma gider cehennemin dibinde yanarım. ayrıca kızkardeşiyle evli bir insandan değil de ''üç semavi dinin peygamberinden'' bahsediyoruz=) hiç iyi bir örnek değil bence=)

ibrahim ve sara arasındaki akrabalık

http://tinyurl.com/36sbzvj

20:12'de geçer...şimdi kalkarlar benim uydurduğumu sanarlar diye ekleyim dedim.  

Uchiha Sasuke

13 Tem 2010 20:29

Mesaj Gönder

keşke biri "tevrattan bahsediyorsunuz ama bu verdiğin link incil" şeklinde atlamasın diye not yazsaydın... incil'deki "old testament (eski antlaşma)" zaten tevrat'tır...  

chirkhin

13 Tem 2010 22:25

Mesaj Gönder

uchiha sasuke demiş ki:
ben zaten hiç yaklaşmadım, tamamen mide bulandırıcı ilişkiler... değil o zaman 2000 sene sonra da olsa ensest ilişki iğrenç ve sapıkça bir durumdur bence...bunlara inanacağıma gider cehennemin dibinde yanarım. ayrıca kızkardeşiyle evli bir insandan değil de ''üç semavi dinin peygamberinden'' bahsediyoruz=) hiç iyi bir örnek değil bence=)

ibrahim ve sara arasındaki akrabalık

http://tinyurl.com/36sbzvj

20:12'de geçer...şimdi kalkarlar benim uydurduğumu sanarlar diye ekleyim dedim.

hocam şimdi buradaki problem şu... "ensest ilişki" ve ensest ilişkinin günah sayılması tanımlarının olmadığı bir dönemden bahsediyoruz... bu durumda ayıplamak veya "iğrenç" bulmak hakkımız da olamaz bence...
ayrıca düşünürsen, kölelik ve cariyelik var o sırada... bugün ise yok... bu durumda bunun için de mi aşağılamamız gerekir...
dediğim gibi, o günün şartları başkaymış... önemli olan kurallar konduktan sonra ne yapıldığı...

neyse, okumaya devam... Smile  

chirkhin

13 Tem 2010 22:31

Mesaj Gönder

iyi de kızkardeş ile evlilik günah gibi sonradan türeyen kavramlardan daha eskiye dayalı bir ''ahlaksızlıktır'', dinlerin doğasını bilmem ama ''insanın'' doğasına aykırıdır. ben bunu dinle ilgili olduğu için değil de ''insan'' doğasına aykırı olduğu için kınadım ve hâlen kınamaktayım...zaman ve mekan önemli değil...kızkardeşine cinsel açıdan ilgi duyan erkek bence sapıktır. günün şartları, geleceğin şartları, geçmişin şartları beni ilgilendirmiyor...yapılan iş iğrenç=)  

Uchiha Sasuke

16 Tem 2010 17:52

Mesaj Gönder

uchiha sasuke demiş ki:
iyi de kızkardeş ile evlilik günah gibi sonradan türeyen kavramlardan daha eskiye dayalı bir ''ahlaksızlıktır'', dinlerin doğasını bilmem ama ''insanın'' doğasına aykırıdır. ben bunu dinle ilgili olduğu için değil de ''insan'' doğasına aykırı olduğu için kınadım ve hâlen kınamaktayım...zaman ve mekan önemli değil...kızkardeşine cinsel açıdan ilgi duyan erkek bence sapıktır. günün şartları, geleceğin şartları, geçmişin şartları beni ilgilendirmiyor...yapılan iş iğrenç=)

hocam bu senin gorusundur de "ahlaksizlik" tanimi da cok muallak, zamana ve mekana dayali bir tanimdir...
en basitinden bugun turkiyede "ahlaksizlik" olarak gorulen sey avrupada "dogal" karsilanabilmekte...
ensest iliskiyi savundugum sonucu cikmasin burdan... benim demek istedigim insanin yaradilisi ile ilgili donemi, henuz dinlerin olmadigi bir donemi bugunun deger ve ahlak yargilariyla sorgulamak yanlis olur...
eger boylesi bir duz mantiktan gidersek olay taa ademle havva'ya ve onlarin cocuklarina dayanir ki, icinden cikilmaz bir hal alir bu durum...

ayrica "ensest iliski" insanin dogasina diil toplumun deger yargilarina aykiri bir durumdur... gunumuzde bile "1. derece kuzenle evlenmek" bazi toplumlarda son derece garip karsilanirken turkiyede son derece siradan bir durum olarak kabul edilmekte...  

chirkhin

16 Tem 2010 18:00

Mesaj Gönder

henüz dinlerin olmadığı dönem ne zaman?=) ibrahim amca bir ''sümer'' rahibidir... ve oldukça gelişmiş bir medeniyettir kendileri=)

ve düzü geçtim yamuk mantıkla bile adem ve havva'ya hiç gidemedim ben=) onların çocuklarından insanlığın türediği fikri ''mantık'' olayından ''bence'' oldukça uzak... 2000 sene yaşayan bir ''insan'' fikri bana hitap etmiyor.

ayrıca sanırım ibrahim peygamberin yaşadığı zaman ve insanın yaratılışı konusunda biraz tarih sorunu var siz de chirkin...ibrahim peygamber 7000 senelik bir maziye sahiptir, insanın yeryüzündeki yaşı ise milyon yıla yakındır...

son olarak toplamak gerekirse kızkardeşiyle evlenmiş bir peygambere inanmakta herkes serbest ama ''ben'' bu sapıkça eylemi gerçekleştiren birine inanacağıma, ''köpek'' gibi yanarım.  

Uchiha Sasuke

16 Tem 2010 18:22

Mesaj Gönder

uchiha sasuke demiş ki:
henüz dinlerin olmadığı dönem ne zaman?=) ibrahim amca bir ''sümer'' rahibidir... ve oldukça gelişmiş bir medeniyettir kendileri=)

ve düzü geçtim yamuk mantıkla bile adem ve havva'ya hiç gidemedim ben=) onların çocuklarından insanlığın türediği fikri ''mantık'' olayından ''bence'' oldukça uzak... 2000 sene yaşayan bir ''insan'' fikri bana hitap etmiyor.

ayrıca sanırım ibrahim peygamberin yaşadığı zaman ve insanın yaratılışı konusunda biraz tarih sorunu var siz de chirkin...ibrahim peygamber 7000 senelik bir maziye sahiptir, insanın yeryüzündeki yaşı ise milyon yıla yakındır...

son olarak toplamak gerekirse kızkardeşiyle evlenmiş bir peygambere inanmakta herkes serbest ama ''ben'' bu sapıkça eylemi gerçekleştiren birine inanacağıma, ''köpek'' gibi yanarım.

hocam biz seninle olayi mantik cercevesinde ve objektif olarak konusuyorduk suana kadar... yani en azindan ben konustuklarimizi bilgi ve dusunce paylasimi, "brainstorming" olarak goruyordum... sen meseleyi "kisisel inanclara", din tarihi ve dini kitaplarda yazilanlari "mantik" ve "bilimle" yargilayip reddetmeye getirdin... ve hatta isi "bende tarih sorunu" olduguna kadar getirdin...
benim ne bi sorunum var, ne de suanda bahsettigimiz "tevrat" benim inancimi yansitiyor...ben olaya hicbir zaman sen neye inaniyorsun, ben neye inaniyorum diye yaklasmadim...
galiba ben yanilmisim konusdugumuz sekil hakkinda...  

chirkhin

16 Tem 2010 18:29

Mesaj Gönder

chirkhin demiş ki:

hocam biz seninle olayi mantik cercevesinde ve objektif olarak konusuyorduk suana kadar... yani en azindan ben konustuklarimizi bilgi ve dusunce paylasimi, "brainstorming" olarak goruyordum... sen meseleyi "kisisel inanclara", din tarihi ve dini kitaplarda yazilanlari "mantik" ve "bilimle" yargilayip reddetmeye getirdin... ve hatta isi "bende tarih sorunu" olduguna kadar getirdin...
benim ne bi sorunum var, ne de suanda bahsettigimiz "tevrat" benim inancimi yansitiyor...ben olaya hicbir zaman sen neye inaniyorsun, ben neye inaniyorum diye yaklasmadim...
galiba ben yanilmisim konusdugumuz sekil hakkinda...

fakat tarih sorunu var=) ibrahim peygamber zamanında din değil, bir sürü din vardı ve kendisi yaratılışla ilgili değildir...siz yaratılış ve ibrahim peygamberi aynı anda anarsanız bu yanlış demektir ve sorun olarak ele alınır... ben kurtuluş savaşının tarihini yanlış olarak size sunsam siz beni düzeltirdiniz, ben de öyle yapmak istedim ama beceremedim sanırım...kaldı ki o zaman içinde din yok yazmışsınız ama dediğim gibi sümerler çok tanrılı bir dine sahipti ve ben bunları üstünlük taslamak için demedim, öyle anladıysan kusuruma bakma sakın.

sonra ise ensestlik olayını adem ile havva'ya çekeriz dediniz ve olayı düz mantıkla ilişkilendirdiniz, bu durumda benim o kavramları kabul etmediğimi belirtmem gerekirdi ki konu ona göre şekillensin, burda da başka bir amacım yoktu... 200 sene ağlayan, 2000 sene yaşayan bir insan fikri bana hitap etmiyor=) size hitap ettiğini de söylemiyorum ama isteyene hitap edebilir.

ayrıca dinsel öğretileri mantıkla yargılamak zamanın her devrinde vardır, islam mezhepleri bu sebepten kurulmuştur... büyük mezhep mu'tezile nakil yani ayet yerine her zaman akılı üstün görmüştür...ehli sünnet ise akıldan önce nakili üstün görmüştür...islam'ın ilerlemesine en büyük çelmeyi takan imam gazali bile umumi din adlı kitabında;

''akıl ile nakil (kutsal metinler) çeliştiği zaman, aklın söylediğini öne almalıyız”

demiştir, yani benim yaptığımda bir sıkıntı yoktur=)

bana alıntı yaptığın mesajımın son paragrafını kesinlikle seni kast etmeden yazdım=) tamamen şahsi fikirlerimdir.  

Uchiha Sasuke

16 Tem 2010 18:47

Mesaj Gönder

benim ifadelerimde 2 tane temel hata olmus gordugum kadariyla...
birincisi, "din yoktu" demisim... "kitabi din yoktu" veya "kutsal kitaplar yoktu" demem lazimdi... yoksa dedigin gibi, din olgusu her zaman vardi...
ikincisi, ibrahim peygamberle yaratilis kavramlarini ayni anda anmamin sebebi, ibrahim peygamberin tevratta "yaradilis (genesis)" basligi altinda gecmesindendi... bu ifadem de biraz muglak kalmis...  

chirkhin

16 Tem 2010 18:57

Mesaj Gönder

kuran-ı kerim için elmalılı hamdi yazır..en çok tavsiye edilen o.
diğerlerini bilemicem.Surprised  
fotoğrafı yok

MeTaSTaTiC

19 Tem 2010 12:51

Mesaj Gönder

metastatic demiş ki:
kuran-ı kerim için elmalılı hamdi yazır..en çok tavsiye edilen o.
diğerlerini bilemicem.Surprised

"digerleri" konusu cozuldu gibi cunku gordugum kadariyla "digerleri" her dile birebir cevriliyor... aciklama yapmaya, "orda bunu dedi ama boyle demek istiyor, burda sunu dedi ama aslinda demek istedigi baska" gibi seylere ihtiyac duymuyor...
kuran-i kerim konusu ise hala belirsiz benim icin cunku daha once de dedigim gibi, ben arapcasinda ne yaziyorsa onu "turkce" okumak istiyorum... orjinal kuran-i kerim'de aciklamalar var mi??? yok... okuyan arap ne anliyorsa o... anlamadigini da gidip bi hocaya sorar... veya daha cok arastirir, aciklamalari okur felan...
ben de bunu yapmak istiyorum... kimsenin gorusu olmadan, kimsenin yonlendirmesi olmadan, once bi ne yaziyorsa okuyup, ondan sonra arastirmasini yapmak benim niyetim...  

chirkhin

19 Tem 2010 14:06

Mesaj Gönder

Sayfa:   Önceki  1 2 3 4   Sonraki