sümerliler ve tanrılar tarihi.

Anasayfa  \  Forumlar  \  Okuma  \  sümerliler ve tanrılar tarihi.

tarihi hep sevmişimdir..eline sağlık..  

Irriducibili

02 Mar 2010 22:53

Mesaj Gönder

uchiha sasuke demiş ki:
şehir-devlet olarak yaşadıkları için ben sümerliler demeyi benimsiyorum; her şehir birbirinden farkı incelenebilir, sanırım sümerler dense de aynı anlamı ifade edebilir ve yaygın olan sümerliler demek.

etnik bi ayrım yapılamadığı için sümerler demek daha doğru sanki...?  

NeRDe KaLmIStIK

02 Mar 2010 23:34

Mesaj Gönder

uchiha sasuke demiş ki:
sümerbank ismini atatürk bu amcalardan sebep koyduruyor, etibank gene etilerden geliyor ya, sanırım güneş-dil teorisi ve türk tarih teziyle beraber herkesi türk sanmışız.

derleme gerçekten güzel olmuş...tebrikler.

ilmiye çığ, sümerlerin türk olmasalar bile dil benzerlikleri müthiş filan demişti (hatta bazı atasözleri bile aynı demişti bir konuşmasında)
atatürk tarih,dil araştırmalarında ilmiye çığın hocası ile birlikte çalışmış esinlemiş ya da özellikle o adları vermiş olması da manidar...

yazının devamını da bekliyorum...kolay gelsin  

NeRDe KaLmIStIK

02 Mar 2010 23:41

Mesaj Gönder

bir dönem mitleri ilgimi çok çekmiştir aslında önemli mitlerini bulup paylaşmak
güzel olur.
çünkü sümer mitleri bugünkü din kitaplarındaki bazı hikayelerle büyük benzerlikler gösteriyor
enke nin kilden insanı yaratması miti mesela.
kadınların eksik kaburga kemiğinden yaratılması yine sümer mitlerinde var
enlil in insanlara kızıp tufan yollaması enke nin haber vermesiyle kurtulmaları
bu mitte nuh tufanıyla benzerlik taşıyor.  

gece gibi

03 Mar 2010 00:16

Mesaj Gönder

100 küsür peygamber geldiğini düsünürsek,ve bunların her ogrettiklerini halkların su anki gibi yozlaştırdıklarını hesaba katarsak ,eski insanların iq seviyelerinide buna eklersek,dinsel ogretilerden bu tarz efsaneler dogurmus olmaları muhtemel,her yeni gelen peygamberin bu bilgileri tekrar duzgun sekilde ogretmeye çalışmış olması ve bu bilgilerin daha once gelmis ve bunları insanlara ogretmis fakat insanlar tarafından efsanelestirilmis yozlastırılmıs bilgilere benziyor olmasi ve bizim bunu aslında din yok peygamber yok hepsi efsane şeklinde yorumlamaya çalışıyor olmamızı doguruyor olabilir,
yada bazı eski efsaneler ,insanlar daha çabuk kabullensin diye dinin bir parçası seklinde modifiye edilmis olabilir bakınız hz.isa nin tanrısallastırılması

ps:yakınlarda bi film izledim uzaylılar sümerce konuşuyordu,ve senaryonun gerçek olaylardan esinlendiğini söylüyorlar ,filmin adi fourth kind  
fotoğrafı yok

Gabriel Gray

03 Mar 2010 01:02

Mesaj Gönder

nerde kalmistik demiş ki:

etnik bi ayrım yapılamadığı için sümerler demek daha doğru sanki...?

yukarda yanlış yazmışım zaten, ben sümerliler demeyi benimsiyorum, yaygın olan sümerler demek=)  

Uchiha Sasuke

03 Mar 2010 07:09

Mesaj Gönder

gece gibi demiş ki:
bir dönem mitleri ilgimi çok çekmiştir aslında önemli mitlerini bulup paylaşmak
güzel olur.
çünkü sümer mitleri bugünkü din kitaplarındaki bazı hikayelerle büyük benzerlikler gösteriyor
enke nin kilden insanı yaratması miti mesela.
kadınların eksik kaburga kemiğinden yaratılması yine sümer mitlerinde var
enlil in insanlara kızıp tufan yollaması enke nin haber vermesiyle kurtulmaları
bu mitte nuh tufanıyla benzerlik taşıyor.

bu da kazmanın ''yaratılış'' öyküsü=)

efendi, verdiği nimetlerin gerçek yaratıcı olan
kararları değiştirilemeyen efendi,
topraktan ülkenin tohumunu filizlendiren enlil,
yerden göğü ayırmayı düşündü,
gökten yeri ayırmayı düşündü.
ortaya çıkan varlıkların büyümesi için,
"gök ile yerin kemiği"nde (nippur) ... yaydı.

kazmayı var etti, "gün"ü yarattı,
emeği gösterdi, yazgıyı belirledi,
kazmaya ve sepete "kudret" yükledi.
enlil, kazmasını yüceltti,
başı lacivert taşından olan altın kazmasını,
gümüş ve altın ..., evinin kazmasını,
lacivert taşından ...,
geniş bir duvara çıkan tek boynuzlu bir öküzden çıkıntısı olan kazmasını.

efendi kazmayı çağırdı, yazgısını belirledi,
kutsal taç kindu'yu başına koydu,
çamurdan insanın başını biçimledi,
enlil'in önünde o (insan?) ülkesini kapladı,
kara-kafalı halkının üstünde sebatla durdu.

yanında duran anunnakilerin,
armağan olarak ellerine onu (kazma?) koydu,
enlil'i duayla yatıştırdılar,
kazmayı tutmmaları için kara-kafalı halka verdiler.

işte kazma yaratılmıştır, peki ama ne işe yarayacak, yazarımız sonra da kazmanın ne işe yarayacağını anlatır:

kazma ve sepet kentler kurar,
sağlam evi kazma yapar, sağlam evi kazma kurar,
sağlam eve bereket gelmesini sağlar,

kralına karşı çıkan eve,
kralına boyun eğmeyen eve,
kazma boyun eğdirir.

kötü ... bitkilerin başını o ezer,
köklerini çeker çıkarır, başlarını koparır,
... bitkileri kazma kurtarır;
kazmanın yazgısını enlil baba belirledi,
kazma yüceltildi.  

Uchiha Sasuke

03 Mar 2010 11:49

Mesaj Gönder

adriel demiş ki:
100 küsür peygamber geldiğini düsünürsek,ve bunların her ogrettiklerini halkların su anki gibi yozlaştırdıklarını hesaba katarsak ,eski insanların iq seviyelerinide buna eklersek,dinsel ogretilerden bu tarz efsaneler dogurmus olmaları muhtemel,her yeni gelen peygamberin bu bilgileri tekrar duzgun sekilde ogretmeye çalışmış olması ve bu bilgilerin daha once gelmis ve bunları insanlara ogretmis fakat insanlar tarafından efsanelestirilmis yozlastırılmıs bilgilere benziyor olmasi ve bizim bunu aslında din yok peygamber yok hepsi efsane şeklinde yorumlamaya çalışıyor olmamızı doguruyor olabilir,
yada bazı eski efsaneler ,insanlar daha çabuk kabullensin diye dinin bir parçası seklinde modifiye edilmis olabilir bakınız hz.isa nin tanrısallastırılması

ps:yakınlarda bi film izledim uzaylılar sümerce konuşuyordu,ve senaryonun gerçek olaylardan esinlendiğini söylüyorlar ,filmin adi fourth kind

yalnız ortada peygamber yok, yani bir din öğretisi yok; ilk mesajda yazıldığı üzere m.ö. 16 yy.da kral buhtunnas tarafından ''ilan edilen bir tanrı inancı var... gene buna paralel diğer tanrıların melekler ve şeytanlar olarak din-sel öğretilerde yer alması... ayrıca kaynak olarak kur'an alınıyorsa 124.000 peygamberden bahsediliyor... ortalama 20 günde bir peygambere denk gelir bu da=)  

Uchiha Sasuke

03 Mar 2010 11:58

Mesaj Gönder

teşekkürler bakkal=)  

Uchiha Sasuke

03 Mar 2010 12:00

Mesaj Gönder

uchiha sasuke demiş ki:

yalnız ortada peygamber yok, yani bir din öğretisi yok; ilk mesajda yazıldığı üzere m.ö. 16 yy.da kral buhtunnas tarafından ''ilan edilen bir tanrı inancı var... gene buna paralel diğer tanrıların melekler ve şeytanlar olarak din-sel öğretilerde yer alması... ayrıca kaynak olarak kur'an alınıyorsa 124.000 peygamberden bahsediliyor... ortalama 20 günde bir peygambere denk gelir bu da=)

bu kadar kesin konusmamak lazim,zira m.ö 16.yüzyılda doru düzgün yazı bile yok,bazı belgeler olsa bile bunların ne kadarı günümüze kadar gelebildi,bu da bu kadar kesin sonuclar çıkarılmasına engel ,o kralı bi peygamber tek tanrılı dine yönlendirmis olabilir veya olamaz bunun kesin kanıtı yoktur
ayrıca kuranda ole bi sayı yok ,o senin dedigin hadis ,ve kesinligi ıspatlanmıs 4, 5 hadis var,gerisinin ne kadarı dogru ne kadarı yanlıs bilinmez  
fotoğrafı yok

Gabriel Gray

04 Mar 2010 01:59

Mesaj Gönder

o benim dediğim elmalı tefsirinde geçen bir bilgiydi, diyanetin tefsirinde bile okuduğuma eminim ya aradım ama bulamadım kaynak, bu sebepten ama dediğiniz doğru, belki elmalı'da hadisten yola çıkarak 124.000 peygamber açıklamasını getirmiştir; haklısınız, elmalı zamanında hadislerin doğruluğunu veya yanlışlığını tartışmak imkansız bir durumdur, fakat konudan uzak olarak sormak isterim ki hadislerin doğruluğunu veya yanlışlığını nasıl anlıyorsunuz? mesela şimdi az-çok islami öğretilere sahip birine sorsak bize 124.000 peygamber gelmiştir diyecek ve bunu asla hadisten kaynaklanmış bir bilgi olduğunu bilmeyecek, kesin olarak kabul edecek... islami sitelere bakıldığında gene yaygın olan 124.000 hatta bazılarına göre 200.000'den fazla peygamber geldiğidir... kaynak gene hadislerdir...

http://www.sorularlaislamiyet.com/subpage.php?s=article&aid=2277

örneğinde görüldüğü gibi hadisler çoğu yerde kur'an yerine geçmiştir. tekrarlamak gerekirse hadislerin doğruluğunu ve yanlışlığını nasıl anlıyorsunuz?

ayrıca islamın uygulanışından, çoğu fıkıh yönedirmeleri hadisler üstüne kurulmuştur, kalkıp kesinliği ispatlanmış 4-5 hadis var derseniz bu biraz acımasızca olabilir=)

bahsettiğim belgeler gönül tekin teyzemizin makalelerinden ve araştırmalarından derlenmiştir, harvırd'da öğretim üyesidir ve uzmanlık alanı ''yazılı edebiyattır'', kaldı ki uzak asya'da xia hanedanlığı m.ö. 26. yüzyılda savaş tekniklerini ve ordu iaşelerini ''yazarak'' kaydediyordu=)  

Uchiha Sasuke

04 Mar 2010 10:35

Mesaj Gönder

hadislerin doğrulunu yanlışlığını ben anlayamam tabiki bazi islam bilginleri mesela yaşar nuri öztürk bu şekilde konuşuyor.dediğiniz gibi hadisler çoğu zaman kuranda yazılan bilgilerin önüne geçiyor.malesef doğruluğu tartışılır hadisler dinin yozlaştırılmasına olanak sağlıyor.
ben gönül tekin hakkında yorum yapabilecek biri değilim yazdıkları eminimki çok önemli bilgilerdir.yazdıkların çok güzel bilgilerdi , fakat tarih hakkında bazı bilgiler kesin olsada bazıları elde edilen kanıtlar ışığında yapılan varsayımlardır.
misal mısır piramitlerinin 100 binler işçi çalıştırılarak yapıldıgı bilimsel acıdan yaklaşıldığında söylenebilir,bu bir varsayımdır ,fakat ben bazı ezoterik kaynaklarda osiris rahiplerinin maddelere hükmetme yeteneği sayesinde o taşların o şekilde yerleştirilebildiğini okumustum,bilimsel olmasada buda bir varsayım,daha populer olarak bide uzaylılar var Smile
bide şöyle bişey var insanlığın 1 kaç kez yok olup tekrar baştan başlatıldıgına dair yorumlar var kurandada geçiyor bazı yerlerde, üstelik bunun sadece bizim gezegenimizlede sınırlı olmadığını söylüyorlar,belki bütün bu yıkım ve tekrar oluşumlar sırasında geçen zamanlar bu kadar çok peygamberin gelmesini mantıklı kılacak kadar uzundur ,buda bir ihtimal
kısaca demek istediğim kesin yargılara varmak için elde kesin bilgiler olması lazim,bazı bilgiler ışığında yapılan varsayımlarla elde edilen bilgilerle kesin hüküm vermek bence yanlış  
fotoğrafı yok

Gabriel Gray

05 Mar 2010 00:18

Mesaj Gönder

resim ve fotoğrafları güncelledim.  

Uchiha Sasuke

29 Tem 2012 15:11

Mesaj Gönder

banu alkan ne a.k Kahkaha  

YedekteBekleyenMelek

13 Ara 2014 17:19

Mesaj Gönder