okuduğunuz kitaplardan sevdiğiniz satırlar..

Anasayfa  \  Forumlar  \  Okuma  \  okuduğunuz kitaplardan sevdiğiniz satırlar..

"çölü güzel yapan," dedi küçük prens, "bir yerlerde bir kuyuyu gizliyor olması..."  

hey doc

03 Kas 2009 19:52

Mesaj Gönder

"insaf ve merhamet dilenmekle millet işleri görülemez;
millet ve devletin şeref ve bağımsızlığı elde edilemez,
insaf ve merhamet dilenmek gibi bir kural yoktur.
türk milleti ve türkiye'nin çocukları,
bunu bir an akıldan çıkarmamalıdır."
m.kemal atatürk

hey doc

03 Kas 2009 19:53

Mesaj Gönder

muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki, sinesinde yetişerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri, çok iyi incelemek dikkatinden, bir an vazgeçmesin!
m.kemal atatürk

hey doc

03 Kas 2009 19:54

Mesaj Gönder

"ilk yalanı söyledikten sonra bir daha konuşmamalı insan." tutunamayanlar  

hey doc

03 Kas 2009 19:54

Mesaj Gönder

"beni anlamalısın.çünkü ben kitap değilim,çünkü ben öldükten sonra kimse beni okuyamaz,yaşarken anlaşılmaya mecburum."
oğuz atay - tehlikeli oyunlar

hey doc

03 Kas 2009 19:55

Mesaj Gönder

" ...onun hayatını kurtarmaya çalışmak büyük bir zaman kaybı. insanlar hayatlarının kurtulmasını istemiyorlar. hiçkimse sorunlarının çözülmesini istemiyor. dramlarının. önemsiz meselelerinin. hikayelerinin çözümlenmesini, pisliklerinin temizlenmesini istemiyorlar. çünkü geriye ne kalacağını biliyorlar. büyük ve korkunç bir bilinmeyen... "

chuck palahniuk - survivor  

hey doc

03 Kas 2009 19:55

Mesaj Gönder

"insan ancak kendine benzeyen bir şehre dönerken kendi hatalarını affetmeye benzer bir acı çeker."

buket uzuner – istanbullular

hey doc

03 Kas 2009 19:56

Mesaj Gönder

"seni hatırlayacak toprağa gömül"
bölük pörçük yaşamlar

hey doc

03 Kas 2009 19:57

Mesaj Gönder

"acaba antikçağda köleler ile efendilerin, ortaçağda serfler ile baronların mutluluk hakkının eşitliği hiç söz konusu olmuş mudur? (...)
ama sevgi! – evet, sevgi her zaman her yerde, iyilikçi, sevindirici bir tanrıdır ve bu tanrı feuerbach’ta pratik yaşamın bütün güçlüklerinin üstesinden gelmeye yardım etmek durumundadır – ve bunu, birbirine taban tabana karşıt çıkarları olan sınıflara bölünmüş bir toplumda yapacaktır.”
engels, ludwig feuerbach ve klasik alman felsefesinin sonu

hey doc

03 Kas 2009 19:58

Mesaj Gönder

yalnızlık her kimliğe doğuştan yazılı tek uğraşıdır insanın bir yaşama sırasında. tek sermayesi sahip olduğu tek şeydir kıymetini bilmelidir dedi.
yalnızdır insan hep kalabalıklara karışma telaşı bundandır. kalabalık yalnızlıklar yalnız kalabalıklar oluşur şehir şehir ülke ülke.
kalabalık arttıkça artmaktadır yalnızlık da.

insan bir ölümü istemez bir de ondan beter yalnızlığı ama ikisi de muhakkak gelir başına bir yalnız yaşama sırasında.

ölümünün değil ama yalnızlığın bir tek çaresi var dedi. tek çaresi aşktır bir yalnız yaşama sırasında nefes almanın. aşk da zaten iki yalnızlığın ortak bir yalnızlıkta buluşmasıdır dedi. aşık olun gösterin birbirinize yalnızlıklarınızı. nasılsa ayrılık insanın kendi tek kişilik yalnızlığını özlemesi. sade ölüm değil ayrılık da yaşamın emri.

evet söyledi ya da ben duydum. duyduğuma göre elbet bir ses söyledi bu söylendikçe usülen söylenir olan sözleri. evet duydum söyledi. her duyduğum ağladım. pek çok ağlayışım sırasında duydum. kalbim tutanak tuttu duyduklarıma.

soruldu dedi cevap alındı. yaşamak dedi tek marifetiniz biraz özen gösteriniz.

zulüm kimse zalimlilk yapmayınca biter, mazlumlar dahil dedi.

ama yapmayın o daha bir çocuk dedi tanrı. ya gördüm neyleyim insanlar vardı duvarın içinde. ya ben hep duvara konuştum, ya da duvar değil konuştuğum, içinde insanlar var. nedense beni anlasın istedim içinde insan olan duvarlar. bilmiyorum belki de ben gerçekten delirdim onlar haklı belkide. içinde değil duvarların insanlar, sadece arasındalar

bana bir şeyhler oluyor

hey doc

03 Kas 2009 19:59

Mesaj Gönder

'ağaçlar ayakta ölür ama bu onların kereste olmadığı manasına gelmez'
bana bir şeyhler oluyor

hey doc

03 Kas 2009 20:00

Mesaj Gönder

"-baban ben sana hamile kalmadan öldü oğlum.."

bana bir şeyhler oluyor  

hey doc

03 Kas 2009 20:01

Mesaj Gönder

"fünf kanseri ameliyatını yapabilecek üç doktor var.
bir ingiliz bir fransız ve bir alman. bir trende yaşıyor bunlar."

bir demet tiyatro  

hey doc

03 Kas 2009 20:02

Mesaj Gönder

''şöyle der adam pilar'ın dinlediği ilk konuşmasında: 'kendini tehlikeye atmaktan korkan insana ne yazık! çünkü o kişi belki de hiç düş kırıklığına uğramayacak ve peşinden koşacak bir düşü olanlar kadar acı çekmeyecek. ama dönüp de arkaya baktığında - çünkü her zaman, sonunda dönüp arkamıza bakarız- yüreğinden şu sözcüklerin döküldüğünü duyacak: tanrının, yaşadığının her güne ektiği mucize tohumlarını ne yaptın? yaradanın sana bağışladığı yetenekleri ne yaptın? hepsini bir çukura gömdün, çünkü onları yitirmekten korkuyordun. işte, şimdi elinde kalan: yaşamını yitirmiş olmanın kesinliği... adamın yaptığı her konuşma, söylediği her söz kadının kendini sorgulamasına neden olur. pilar'ın içinde bir iç savaş başlar. ya yaşadığı hayata dönecektir yada yaşamın kendine...''

piedra irmağının kıyısında oturdum ağladım (paulo coelho)  

primavera dell amore

04 Kas 2009 10:59

Mesaj Gönder

'bir yarın düşleriz hep
bir türlü bugüne kavuşamayan.
bir zafer düşleriz hep
aslında gerçekleşmesini istemediğimiz.
yeni bir gün düşleriz
yeni bir gün başlamışken bile.
kavgalardan kaçarız
uğruna dövüşmemiz gerekse de..'

ölü ozanlar derneği