okuduğunuz kitaplardan sevdiğiniz satırlar..

Anasayfa  \  Forumlar  \  Okuma  \  okuduğunuz kitaplardan sevdiğiniz satırlar..

.. sofya alfabenin harflerini bir kağıda teker teker, ayrı ayrı, iri iri yazdı. bak dedi bu "a", bu "b", bu da "v".
o gün settarhan sofya'nın yanından 15 harf öğrenmiş olarak çıktı. hayret! üç dişli bir çatala benzeyen "ş" harfinde epey takılsa da demek iki gün rus alfabesindeki bütün harfleri öğrenmesine yetecekti.

ikinci günün akşamüstü alfabeyi tamamlamış olan settarhan veda ederken sofya zarif ciltli kitabı yeniden çıkardı.
"oku bakalım bu kitabın adını."
settarhan buyruğu yerine getirdi. ağır ağır okudu. "evgeni onegin. aleksandr puşkin." baş belası "ş" harfini bile tanıdı.
dükkandan ayrılırken, "sofya" dedi, "bizde bir söz vardır. "bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" diye, imam ali söylemiştir. şimdi ben senin kaç yıl kölen olacağım ki hakkını ödemiş sayılayım?"
"hiç" anlamına gelen bir işaret yaptı sofya gülümserken.
settarhan çıktıktan sonra yerinden kalktı, kapı camının arkasından onun giderek uzaklaşan ince, uzun, güzel hayaline baktı, kendi kalbinin hararetinden ateşin kokusunu aldı. sofya'nın kalbi. settarhan'ın kalbi. vasili'nin kalbi. gül küpelerin kalbi. yangındı aslolan, dumanın nereden tüttüğü önemli değildi. kendi kalbinde bir doğu masalının şehzadesine doğru akmaya başlayan ateşi dinledi. her belaya, her kazaya evet diyebilirdi. böyle bir şehrayin alevi hangi cihetten gelse, yanmaya değerdi. fark etmez kimin kalbinde kıpırdarsa kıpırdasındı ama yeter ki çıksındı böyle bir yangın. kalbinin yangın haberini sardı sarmaladı, günü gelince açmak üzere bir kuytuya kaldırdı. değil mi ki settarhan aşk'ın "ş"sinde takılmıştı!  

Emreciksin

18 May 2015 23:05

Mesaj Gönder

.. aşık kendini yakacak cehennem ateşinin önünde önce bir süre ısınır..  

Emreciksin

31 May 2015 22:25

Mesaj Gönder

şüphe bir kez içine girdi mi insanın, temizlenene kadar korkunç bir mücadele başlar. hele şüphelenen bir kadınsa bu mücadele bir süre sonra savaşa dönüşür. ve kadınların kendi içinde verdikleri çetin duygu savaşında her zaman 'karanlık taraf' kazanır.  

Sevgi kelebeği

11 Haz 2015 14:58

Mesaj Gönder

"çatlama cesareti gösteren tohumlar adına."
fi - azra kohen
tanrı, çatlama cesareti gösteren her tohumda, gördüğünün ötesini hissetmek için acıyı göze alan her ruhta, deneme cesareti gösteren her düşüncede var olur.
korkusuzca ve doğallıkla kendini deneyimler.  

M A B E L

18 Haz 2015 22:12

Mesaj Gönder

on iki yıl önce emre, zehra'nın kapısında özlenen bir hayalet gibi belirdiği akşamın gecesi -hani gözyaşları ve itiraflarla geçen o gece- ikisinin de yaşamını değiştirecek bir şey daha olmuştu; emre kıza, dövme yaptırdığını söylemişti. aslında ne zamandır dövme yaptırmayı isteyen zehra'ydı, iyi dönemlerinde kim bilir kaç kez söylemişti emre'ye "hadi gidip ikimiz de yaptıralım" diye. "öyle büyük, renkli, resimli bir şeyler değil; küçük bir kelebek ya da bir yazı." ama emre her seferinde alay etmiş, dövme yaptıranlarla ilgili çok aşağılayıcı şeyler söylemişti. "nabokov'a rağmen kelebek bile yaptırmam" diyordu. bu yüzden zehra da susmak zorunda kalmıştı. şimdi de gelmiş dövme yaptırdığını söylüyordu. "ne zaman yaptırdın?" diye sordu zehra, "dün" cevabını aldı. dövmeyi görmek istediğinde emre sırtını döndü; uzun saçlarını kaldırıp ensesindeki dövmeyi gösterdi. zehra, emre'nin nefret etmesine rağmen özveride bulunarak böyle bir şey yaptırmasına şaşırdı ve onun kendisini gerçekten sevdiğine inandı. emre'nin, uzun saçlarının altında güneş görmediği için yüzüne göre çok beyaz kalmış olan ensesinde, küçücük harflerle "evlenelim mi?" yazılıydı. emre usulü bu evlilik önerisi zehra'nın çok hoşuna gitti ama onca olaydan sonra kendini ağırdan satmaya kararlı olduğu için hiçbir şey söylemedi, cevap vermedi. emre, iki gün merak ettikten sonra cevabını ilginç bir biçimde aldı. yatakta iç içe geçmiş iki kaşık misali yatarken, zehra zarif bir el hareketiyle ve hiç önem vermeden, kumral saçlarını kaldırdı; gün değmemiş ensesinde küçücük harflerle cevabı yazılıydı. berberler hariç, ikisinden başka hiç kimsenin göremeyeceği; ömür boyu taşıyacakları birer mühür edinmişlerdi. emre sıcak dudaklarıyla kızın ensesini öptü..

zülfü livaneli - konstantiniyye oteli  

Emreciksin

22 Haz 2015 00:35

Mesaj Gönder

lewis tully, helen larsen

... "gidip bir başkasıyla evlenmiş olduğun gerçeğini kabullenmem senelerimi aldı. bilirsin, bir adam kızın onu sonsuza kadar bekleyeceğini sanır."

"bazılarımız neredeyse sonsuza kadar bekler."

michael raleigh - mavi ay sirki  

Emreciksin

29 Haz 2015 02:40

Mesaj Gönder

kanayan yaralarına,
kan dursun diye başka bedenler basarsan, mikrop kaparsın.  

gandhi

04 Tem 2015 23:17

Mesaj Gönder

bakın beyler; günah kadın için neyse erkek için de odur. "erkek yapar." diye bir ayet inmedi.

mustafa görgüç - ruhunu satan kadın.  

bubububu

24 Tem 2015 15:00

Mesaj Gönder

"sevmekten daha önemli şeyler vardır. hissettirmek gibi koklayarak öpmek gibi. bazen sevilmekten çok varlığını hissetmek istersiniz. varlığını hissedemediğiniz birini sevemezsiniz. kadınlar sevildiğini duymaktan çok hissetmek ister. sevdiği adamın sevgisini hisseden kadından daha güzeli yoktur. 

sevdiği kadına sevgisini hissettiren erkeğin aşkına doyum olmaz. ben bu kitapta kendimi sana hissettirmeye geldim. ben sevdikçe hissettirdim, sen hissettikçe gittin. oysa sen benim kalbimin kafası güzel haliydin. ve o gün öyle bir gittin ki, ben o günden sonra kendimi hissetmedim. ve o kalple seni sevdim..."  

Sevgi kelebeği

19 Ağu 2015 23:20

Mesaj Gönder

kimse uyandırmasın kimseyi çünkü herkes mutlu uyurken.en kötü kabus bile iyidir hayatın kendisinden

hakan günday - kinyas ve kayra  

Pearl

25 Ağu 2015 20:35

Mesaj Gönder

".. çünkü insan kitaplarla, hayallerle, kendi odasında, dünyada başına gelecek herşeyden uzak ve huzurludur.."  

Emreciksin

30 Ağu 2015 00:00

Mesaj Gönder

khaled hosseini - bin muhteşem güneş

pusulanın hep kuzeyi gösteren ibresi gibi, bir erkeğin suçlayan parmağı da daima, bir kadını gösterir. her zaman. bunu hiç unutma meryem... seninle benim gibi kadınlara hayatta yalnızca bir, tek bir marifet gereklidir, o da zaten okulda öğretilmez. o da tahammül. sabretmek. katlanmak. sahip olduğumuz tek şey bu yeteneğimizdir…. bir erkeğin kalbi fesat, habir bir şeydir, meryem. bir ananın rahmine hiç benzemez. kanamaz, sana yer açmak için genişlemez.  

iapetus

22 Eyl 2015 15:29

Mesaj Gönder

asansöre bindim. üstünde "stop" yazan düğmeye basmak istedim. hem de çok. beni ne tuttu bilmiyorum. yapmadım. sanki o düğmeye basınca bütün dünya ve hayat duracakmış gibi geldi. her şey donacakmış gibi ! biraz düşünmek ve dinlenmek için iyi bir mola olurdu. her şeyi düşünebileceğim ama o sırada hiçbir şeyin değişmeyeceği, zamandan çalınan bir zaman. ama basmadım düğmeye. belki daha yeterince sıkılmamıştım koşturmaktan ve mola hakkımı daha sonraya saklamak istemiştim. belki de sadece asansörün duracağını bildiğimden !

istemedim hayal ettiklerimin gerçek olmadığını görmeyi. hiçbir şeyin, birkaç dakikalığına da olsa sözümü dinleyip olduğu yerde kalmayacağını görmek istemedim... "

kinyas ve kayra - hakan günday  

iapetus

29 Eyl 2015 20:02

Mesaj Gönder

nisan yağmurları mayıs çiçeklerini getirir..  

MaRaz Tribu

29 Kas 2015 14:41

Mesaj Gönder

"hiçbir şey ummuyorum, hiçbir şeyden korkmuyorum, özgürüm." nikos kazancakis-zorba  

p e p i t a

01 Ara 2015 23:04

Mesaj Gönder

Sayfa:   Önceki  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52   Sonraki