okuduğunuz kitaplardan sevdiğiniz satırlar..

Anasayfa  \  Forumlar  \  Okuma  \  okuduğunuz kitaplardan sevdiğiniz satırlar..

yola çıkmadan önce Âdem, dönüp geriye son bir kez baktı.
bulutlar dizi dizi. yaslı filbahri ağacı. sanki cennet her zamankinden daha güzeldi. kulaklarında ilâhi cümlenin yankısı: onlar düşecekti. bu bahçe burada böylece kalacaktı. çok acı! çok acı!
gözü geride kaldı.
havva ise omuzları bir araya toplanmış, boynu bükük, başı yerde, gözleri minicik ayaklarının ucunda. nereye gittiğini bile bilmeden, yürümek değil sürüklenmekti bu. gözlerinden yaşlar süzülüyordu. saçları alnına yapışmış, güzel burnu kızarmış, ıslanmıştı.
o da son bir kez dönüp geriye bakmak istedi. başını çevirdi. ama öyle telâşlıydı ki, saçlarının arasındaki çiçeği düşürdü yere, fark bile etmedi. havva gitti. arkasında mavi bir suçiçeği kaldı.
meleklerden biri, aldı onu. hani, havva'nın yaratıldığı gün, seyrettiği güzellikten geriye, kalbinin üzerinde bir sezginin hüznü kalmıştı.

Âdem'le havva uzun bir yol arkadaşlıkları olacağını anlamışlardır, ancak gidecekleri yerin uzaklığını kestiremezler. üstelik soluğunu daima enselerinde hissedecekleri biri de onlara eşlik etmektedir!
cennetten üç şey almalarına izin verilmiştir. bunlar: kelimeler, aşk ve annelik duygusudur. kelimeleri Âdem alır, annelik duygusunu taşımak da havva'ya kalır. aşk ağır olduğu için tek başlarına taşımaları mümkün değildir, bu yüzden yarı yarıya bölüşürler.
dünyaya düşüş sırasında, düşüşün şiddetinden nutku tutulan Âdem, bildiği bazı kelimeleri kıyamete kadar unutur.
aşkın yarısı daha yolda iken kaybedilir. bu yüzden, dünyada aşkla ilgili kelimeler, yetersiz
ve kusurlu kalmıştır.
annelik duygusu, havva'nın cennet duygusuna eştir ve kadın bedeninde tastamam durmaktadır..  

Emreciksin

16 Tem 2013 00:41

Mesaj Gönder

// yok yere topuklu ayakkabılar giymeyi öğrendik, kitaplar okuduk ve dolma sarma dersine çalıştık, psikoloji ve sosyoloji okuduk ve bol bol sustuk.

bütün kadınların kafası karışıktır/ ece temelkuran  

chirico

27 Tem 2013 00:03

Mesaj Gönder

"evet dorian, her zaman seveceksin beni! çünkü ben senin işlemeyi göze alamadığın tüm günahları simgeliyorum."

dorian gray'in portresi, oscar wilde  

olimbera

28 Tem 2013 21:31

Mesaj Gönder

hahah iyimiş : )  

olimbera

29 Tem 2013 13:20

Mesaj Gönder

hayat bazılarına mutsuz olmakla duygusuz olmak arasında bir tercih hakkı tanır, daha fazlasını değil  

MasaiMara

31 Tem 2013 14:32

Mesaj Gönder

“manzaradan değildi cam kenarını sevmesi. yanında bir insan az olması demekti. öğreniyordu derdâ. ne kadar az, o kadar iyi!” hakan günday - az  
fotoğrafı yok

iapetus

01 Ara 2013 20:44

Mesaj Gönder

birini kaybettiğimizde eskiyi geri getirmeye çalışmak boşunadır. doğru olan açılan boşluğu yeni bir şeyle doldurmaya çalışmaktır. teorik olarak her kayıpta bir hayır vardır, pratikte ise kayıplar insana tanrı'nın varlığını sorgulatır ve kafada bir soru doğurur : ''ben bunu hak ettim mi ? ''  

tecrubeyle sabit

03 Ara 2013 19:52

Mesaj Gönder

geçmişte ruhunda açılan yaraların bıraktığı izlerle gurur duy. çünkü bu izler, yaşadığını, denediğini ve her şeye rağmen denemeye devam ettiğini gösterir. yarası olmayan bir ruh, yaşamamış bir ruhtur. sadece otobanda otomobil kullanan sadece asfalt yolları bilir...
aret vartanyan &çırılçıplak aşk  
fotoğrafı yok

depresifpollyanna

05 Ara 2013 17:27

Mesaj Gönder

telefonu tedirgin olduğu için açmamıştı diyelim ama mesajıma soğukkanlılıkla "hayır" yazabilirdi. cevap vermediğine göre onun gözünde benim gibi biri yoktu. eğer onun gözünde yoksam ne kadar yokum diye düşünmeye başladım. bunun derecesini tayin etmeye çalıştım. bütünüyle mi yoktum acaba, yoksa kısmi bir yokluk muydu benimki? dünyada iki kişi kalsak mesela, arar mıydı?  

Harley Quinn

28 Ara 2013 23:43

Mesaj Gönder

“ufaktım. yaşadığım bir şeye yetişkinlerin inanmadığını, annemin de yanılabileceğini fark edince çok şaşırdım. kendimi tutamayıp uzun süre güldüğümü hatırlıyorum… yatılı okula gittikten birkaç ay sonra kedimin öldüğünü öğrenince anladım yalnızlıktan, sevgisizlikten ölünebileceğini…”  

olimbera

03 Oca 2014 01:09

Mesaj Gönder

hmmm Confused  

Uchiha Sasuke

03 Oca 2014 11:21

Mesaj Gönder

altini cizerek okumayi seviyorum
ama asla ezberimde tutamiyorum sözleri.. cümleleri... hatta kahramanlarin isimlerini  

simimi

09 Oca 2014 15:31

Mesaj Gönder

yeni bir baslangic, yaptigimiz en buyuk hatadan sonra baslar...》》bukre  

Shaula

09 Oca 2014 21:28

Mesaj Gönder

Yetkili Bir Abi

12 Oca 2014 13:59

Mesaj Gönder

dulcineaaa demiş ki:
sanmak ile olmak arasındaki uçurumdan hep nefret ettim!
sanmak içinde umutlar,düşler ve heyecanlar vaad eden çok boyutlu bir kavramken,olmak gerçeğin sert,kalın,köşeli ve katı üç boyutunu taşır yalnızca...
kumral ada,mavi tuna

fotoğrafı yok

pillisebek

05 Şub 2014 22:45

Mesaj Gönder

Sayfa:   Önceki  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52   Sonraki