okuduğunuz kitaplardan sevdiğiniz satırlar..

Anasayfa  \  Forumlar  \  Okuma  \  okuduğunuz kitaplardan sevdiğiniz satırlar..

aşık olunan kişiyle henüz bir samimiyet kurmadan önce bile, onu zaten tanıyormuşuz gibi tuhaf bir duyguya kapılabiliriz.
onunla daha önce bir yerde, bir başka yaşamımızda ya da belki rüyalarımızda tanışmışızdır sanki.
platon'un şölen'inde aristofanes, bu aşinalık duygusuna ilişkin aşık olduğumuz kişinin bir zamanlar yapışık olup da
sonra yitirdiğimiz "öteki yarımız" olduğu iddiasını ortaya atar. başlangıçta bütün insanlar çift sırtlı, çift böğürlü,dört elli,
dört bacaklı ve aynı başta zıt taraflara bakan iki suratlı, çift cinsiyetli canlılarmış. bu çift cinsiyetliler öyle güçlü, öyle gururluymuşlar ki
zeus onları ikiye ayırmak zorunda kalmış, -erkek ve dişi olmak üzere-

işte o gün bugündür, her erkek
ve kadın, öteki yarısıyla yeniden birleşebilmek için çabalayıp duruyor demek ki..  

tecrubeyle sabit

12 May 2013 23:17

Mesaj Gönder

insan mutlu olduğunu bilmediği için mutsuzdur. tek nedeni budur mutsuzluğun. püf noktası buradadır işte! bunu öğrenen hemen mutlu oluverir, hemen o anda. kaynana ölecek, kız kalacak, yine herşey iyi. birden anladım bunu.

dostoyevski - cinler  

d e m i r

19 May 2013 03:03

Mesaj Gönder

yan yana uyuyamayanlar , yana yana uyanıyor bazı sabahlar.
uzaktan..
*gayb  

kubb

20 May 2013 07:37

Mesaj Gönder

çok eskiden okuduğum "mavi saçlı kız"da yazıyordu
içime nasıl işlemişse, hala ezberimde

Alıntı:
dağınık bir odada yaşanmışlık vardır
ben düzeni severdim
al işte...

MaRaZ Tribu

10 Haz 2013 00:40

Mesaj Gönder

sisle gelen yolcu / grange demiş ki:
bu mesleği seçme nedenlerini bulmak için her polisi psikanalize tabi turmak gerekiyordu

MaRaZ Tribu

23 Haz 2013 14:48

Mesaj Gönder

internet ortamındaki erkekleri tasvir etmiş

Alıntı:
aslında pizza dağıtıcısı olan tıp öğrencileri, işsizlik maaşıyla geçinen şirket sahipleri, karısı üçüncü çocuğu beklerken ruh ikizini arayan bekârlar.

MaRaZ Tribu

23 Haz 2013 14:51

Mesaj Gönder

"mavi saçlı kız" ı okuyan biri : ) hayatımın kitabıdır  

Lanet

24 Haz 2013 13:32

Mesaj Gönder

öpücük balığı - atilla atalay, her satiri  

YedekteBekleyenMelek

24 Haz 2013 22:00

Mesaj Gönder

it seems to me that while other cities may be mortal
this one will remain as long as there are men on earth.
petrus gyllius the antiquities of constantinople 1561  

eglaanca EldaR

24 Haz 2013 22:10

Mesaj Gönder

naiad demiş ki:
"mavi saçlı kız" ı okuyan biri : ) hayatımın kitabıdır

Smile  

MaRaZ Tribu

26 Haz 2013 13:17

Mesaj Gönder

"insan bir hayvandı. iğrençliğin sınırlarını aşması için dizginlerini serbest bırakmak kafiydi"  

MaRaZ Tribu

26 Haz 2013 13:18

Mesaj Gönder

"iyi... pıt pıt pıt öpüşelim, sen beni çok seviyomuşun, ben seni çok... eee? "anangil oturma odası takımını erkek tarafı alsın dediğinde ne bok yiycez peki... öpücük balığını mı satıcaz..." nefes nefese sustum...
"dışardakiler" dedi... "dışardakiler bunu beceremez işte... öpücük balığını kimse alıp satamaz... sen bile... diyelim ki öyküsünü yazdın, beş para etmez..."  

YedekteBekleyenMelek

30 Haz 2013 20:54

Mesaj Gönder

“gitme” dedi.. gözlerinde yaş tomurcukları, birazdan duracak dünyalar, sanki hepimiz ölücez. “bu kez gitme”..

gitmesem olur sanki.. “ama bunun sonu yok ki” dedim.. “yok işte salak “dedi.. ”hep sonunu istiyorsun. sonu, bittiği yer, tükendiğim zaman.. yerine yenisini tüketmeye başlayacağın zaman.. bu kez gitme işte.. gitme..”  

YedekteBekleyenMelek

30 Haz 2013 20:59

Mesaj Gönder

-efendimizin cemal-i hakk'a ayna olması-

... bir söz daha: hüseyin siret özsever'e ait:

asr-ı saadetinde gelmek nasib olaydı
görmüş olurdu billah, allah'ı görmeyenler

aleyhissalatü vesselam  

Emreciksin

03 Tem 2013 00:39

Mesaj Gönder

"her zaman sarhos olmali. her sey bunda: tek sorun bu. omuzlarinizi ezen, sizi topraga dogru çeken zaman'in korkunc agirligini duymamak için, durmamacasina sarhos olmalisiniz.
ama neyle? sarapla, siirle, ya da erdemle, nasil isterseniz. ama sarhos olun.
ve bazi bazi, bir sarayin basamaklari, bir hendegin yesil otlari üzerinde, odanizin donuk yalnizligi içinde, sarhoslugunuz azalmis ya da büsbütün geçmis bir durumda uyanirsaniz, sorun, yele, dalgaya, yildiza, kuşa, saate sorun, her kaçan seye, inleyen, yuvarlanan, şakıyan, konuşan her seye sorun, "saat kaç" deyin; yel, dalga, yildiz, kus, saat hemen verecektir karsiligini: "sarhos olma saatidir. zamanin inim inim inletilen köleleri olmamak için sarhos olun durmamacasina! sarapla, siirle, ya da erdemle, nasil isterseniz."  

olimbera

14 Tem 2013 01:31

Mesaj Gönder

Sayfa:   Önceki  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52   Sonraki