okuduğunuz kitaplardan sevdiğiniz satırlar..

Anasayfa  \  Forumlar  \  Okuma  \  okuduğunuz kitaplardan sevdiğiniz satırlar..

‎''ilk kez haksızlığa uğrayan her çocuk bu şekilde etkilenir. çocuk size yaklaşırken tek düşündüğü, sizden dürüstlük beklemeye hakkı olduğudur. ona haksızlık etseniz de sizi yine sevecek, ama bundan sonra asla aynı çocuk olmayacaktır. ''  

silcesinmeseneden

15 Haz 2012 21:53

Mesaj Gönder

" 'hayvanlar kurtuldu' demeyecekti. tanrıyı ya da şeytanı, fazlaca ümitlendikleri zaman insanları hemen cezalandıracak olan hangisiyse, bu sözlerle kışkırtmaktan korkacaktı"  

MaRaZ Tribu

25 Haz 2012 00:41

Mesaj Gönder

bırakın sevginizde cesaret olsun! sevginizle yürümelisiniz size korku salanın üstüne. sizin şerefiniz şu olsun: daima sevildiğinizden fazla sevmek ve asla ikinci olmamak. bırakın korksun erkek, seven kadından: kadın sevince her fedakârlığı yapar ve geri kalan her şeyi değersiz sayar.

f.w. nietzsche (böyle buyurdu zerdüşt)  

arwen

26 Tem 2012 10:26

Mesaj Gönder

şair'in kolunda indim aşağı.
kendinden geçmekle geçmemek arasındaki o süngersi yerde salınıyordum.
her tarafımdan ter boşanıyordu. üşüyordum, karnımdaki sızı hızla gövdeme yayılmış, canıma dayanmıştı, namuslu bir plastik fabrikasında yapılmıştı demek çatal...
şair sürükleyerek küçük istasyon binasına taşıdı beni.
içerisi tıklım tıklımdı, herkes maça kilitlenmişti, yaşlı kadınlar bile.
şair, "buralarda ecza dolabı var mı ?" diye bağırınca bütün başlar bize döndü.
iki-üç kişi yanımıza seğirtti, diğerleri duvar kenarlarına sokulup bize yol açtı.
istasyon memurunun masasına havada götürüldüm.
"tahtıravan yok mu?" diye bağırdım, cevap veren olmadı.
masaya yatırıldım. şair saçlarımı okşuyor, elindeki mendille alnımda biriken teri siliyordu.
şapkasını ters takmış, üniformasının düğmelerini yarıya dek çözmüş memur elinde pamuk paketleri, sargı bezleri, ilaç şişeleriyle geldi.
benimle konuşurken şefkatle gülüyordu:
"ulan tam çeyrek final maçını buldun ha!"
bayılmadan önce fısıldadım:
"kaç kaç?"
cevabı duymadım.  

Emreciksin

26 Tem 2012 21:52

Mesaj Gönder

"ölüm gibi bir şey hayata küsmek. hatta ölümde bir başka hayata geçiş umudu bile taşıyabiliyor insan ; yaşarken yaşamdan vazgeçmek.. üstesinden gelinir gibi değil."

füreya  

MaRaZ Tribu

29 Tem 2012 01:10

Mesaj Gönder

hope is to confuse the desire that something should occur with the probability that it will. perhaps no man is free from this folly of the heart, which deranges the intellect’s correct estimation of probability to such a degree as to make him think the event quite possible, even if the chances are only a thousand to one. and still, an unexpected misfortune is like a speedy death-stroke; while a hope that is always frustrated, and yet springs into life again, is like death by slow torture / arthur schopenhauer  

gandhi

30 Tem 2012 20:29

Mesaj Gönder

hayatta hiç bir zaman kafamızdaki kadar harikulade şeyler olmayacağını henüz idrak edememiştim.  
fotoğrafı yok

sui generis

04 Ağu 2012 20:35

Mesaj Gönder

suffering has been stronger than all other teaching, and has taught me to understand what your heart used to be. i have been bent and broken, but - i hope - into a better shape.  

Mephistopheles

04 Ağu 2012 20:45

Mesaj Gönder

fotoğrafı yok

nk

10 Ağu 2012 00:50

Mesaj Gönder

to think that i wasted years of my life, that i longed to die, that the greatest love i've known was for a city not even to my taste.  

Imaginary Friend

15 Ağu 2012 20:27

Mesaj Gönder

yalnızlık duygusu

yalnızlık duygusu yalnızlıktan kaçarken duyduğumuz, yalnız olmayı kabullenmeye hazır olmadığımız zaman hissettiğimiz bir duygudur. yalnızlığı kabullenemezseniz kendinizi yalnız hissedersiniz. o zaman kalabalığın içine girersiniz ya da kendinizi unutmak için bir yolla kendinizi uyuşturursunuz. yalnızlık kendini unutma sihrini yaratır.

eğer tümüyle yalnız olabilirseniz, sadece bir an bile yalnız olabilirseniz, ego ölür "ben" ölür. patlarsınız ve yok olursunuz. ego yalnız kalamaz, yalnızca başkaları ile olan ilişkisi aracılığı ile varolur. yalnız olduğunuzda ise bir mucize gerçekleşir. ego zayıflar. artık varlığını daha fazla sürdüremez. yani yalnız olma yürekliliğini gösterdiğinizde yavaş yavaş egosuz hale gelirsiniz

bencil insanlarda intihar eğilimi fazladır. intihar daima başka insanlarla ilintilidir. asla bir yalnızlık hareketi değildir. intihar egoya zarar vermez. yalnızlıkta ego parçalanır. ilişki kuracağı hiçbir şey bulamaz, bu yüzden yaşayamaz.

yalnızlığı kabul etmek için ilk yapacağınız şey onunla yaşamayı öğrenmektir. hayaller yaratmamalıyız, yoksa gerçeği asla bilemeyiz. hayaller yaratılmış, yansıtılmış, geliştirilmiş gerçeklerdir ve asıl gerçeği görmemizi engeller. yalnız olduğunuz bilgisi ile yaşayın. o zaman bu bilgi ile aranızda hiçbir hayal olmaz ve gerçek size açıklanır.

yalnız olduğunuz gerçeği ile yaşayabiliyorsanız herkesin yalnız olduğunu da bilirsiniz. bu durumda oğul babasının, kadın kocasının koca da karısının yalnız olduğunu bilir. bunu bir kez kavradıktan sonra şefkatli, sevecen olmamak mümkün değildir.

sahip olma dürtüsü yalnız olamama dürtüsüdür. yalnız olamayan yanında bir şeyler ister. ama başka insanların eşliğine güvenilmez. o zaman da eşyanın eşliği istenir. bir eşle yaşamak zordur; bir araba ile yaşamak o kadar zor değildir. böylece sahiplenme duygusu nesnelere yönelir.

kendi yalnızlığınızın farkına vardığınızda başkalarının da yalnızlığını fark edersiniz. o zaman başka bir insana sahip olmaya çalışmanın onun varlığına tecavüz demek olduğunu kavrarsınız. ama sahiplenmeyi asla somut bir biçimde reddetmemelisiniz, bunu her şeyi terk ederek yapmamalısınız. çünkü reddetmek yalnızlığınızın olumsuz gölgesidir. sahiplenmemeyi öğrenmelisiniz. işte o zaman bir karı veya koca değil bir sevgili olursunuz.

sahiplenmeme, şefkati ve kendine hakimiyeti getirir. masumlaşırsınız. hayatın gerçeklerini inkar ettiğinizde masum olamazsınız; yalnızca kurnazlaşırsınız. hem kendinizi hem başkalarını aldatırsınız. ama gerçeği olduğu gibi yaşamaya cesaret edebilirseniz masumlaşırsınız. bu masumiyet geliştirilmiş bir şey değildir. siz masumiyetin kendisi olursunuz.

bence tüm başarılması gereken masum olmaktır. masum olun o zaman ilahi olan size daima mutlulukla akacaktır. masumiyet alabilme kapasitesidir, ilahi olanın bir parçası olmaktır.

özgürlük iki şeyden birini seçebilmek demektir. yalnız cenneti seçebilme olanağınız varsa bu bir seçim olmaz. cehennem seçeneği olmadan cenneti seçmek cehennemin ta kendisidir.

yanlış seçim yaptığınızda özgürlük lanete dönüşür. doğru seçim yaptığınızda mutluluk olur.*

*sessizliğin sesini dinlemek adlı kitaptan derleyen dr. esin bora  

9667648237

21 Ağu 2012 19:20

Mesaj Gönder

Alıntı:
baban senin gibi küçük bir çocukken kafası üstü düşmüştü. kazaydı elbette, ama bir daha asla eskisi gibi olmadı. başının üstüne düşen insanların biraz garip davranabileceklerini hiç aklından çıkarma.

Confused  

MaRaZ Tribu

24 Ağu 2012 04:24

Mesaj Gönder

filler neden büyük, gri ve kırışıktır? çünkü ufak, beyaz ve yuvarlak olsalardı aspirin olurlardı. ufak bir fil hayal ederek ona “ufak bir fil” diyebiliriz. beyaz bir fil hayal ederek ona “beyaz bir fil” diyebiliriz. kırışıksız bir fil de “kırışıksız bir fil” olur. başka bir deyişle büyüklük, grilik ve kırışıklılık, aristoteles’in bir fili fil yapan şeyin ne olduğunu tanımlama sınavını geçemez. çünkü aspirin gibi ufak, beyaz ve yuvarlak bir şey bir fil olamaz ve böyle bir nesneyle karşılaştığımızda aklımıza “hey, ağzına attığın bir aspirin mi yoksa alışılmamış türden bir fil mi?” diye sormak gelmez...  

tecrubeyle sabit

25 Ağu 2012 00:08

Mesaj Gönder

'yenilgi, yenilgim, benim ölmez cesaretim
sen ve ben fırtınada birlikte güleceğiz;
ve biz ikimiz, derin mezarlar kazacağız
içimizde ölmekte olanlara;
ve tutunacağız, tüm gücümüzle,
güneşin karşısında;
ve de tehlikeli olacağız. ''
c.h.c  

hexenmexen

26 Ağu 2012 23:53

Mesaj Gönder

trenin hareket saati gelmişti. bir memur vagon kapısını örtüyordu. maria puder merdiven basamağına atladı, sonra bana eğilerek, yavaş bir sesle, fakat tane tane: "şimdi ben gidiyorum. fakat ne zaman çağırsan gelirim..." dedi. evvela ne demek istediğini anlamadım. o da bir an durdu ve ilave etti: "nereye çağırsan gelirim!?

-kürk mantolu madonna-  

silcesinmeseneden

29 Ağu 2012 11:59

Mesaj Gönder

Sayfa:   Önceki  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52   Sonraki