okuduğunuz kitaplardan sevdiğiniz satırlar..

Anasayfa  \  Forumlar  \  Okuma  \  okuduğunuz kitaplardan sevdiğiniz satırlar..

"örtülere bürünüp kendilerini saklayan kadınlar vahşi hayvanlar gibidir: yalnız cinsel sevgiyi düşünürler, hem de hiç işi büyütmeden, nazlanmadan: bu işi öyle serbestçe, öyle rahatça konuşurlar ki şaşar insan. sokakta kara gözleriyle size alttan alttan, erkekliğinizi ölçer gibi bakarlar, arkanızdan fısıldaştıklarını, saklı değerlerinizden söz ettiklerini duyarsınız. arkanıza döndünüz mü elleriyle yüzlerini kapar ve parmakları arasından bakarlar size. bu arzuya hiçbir duygu karışmaz; öyle güçlü bir istektir ki bu, kara gözlerinden taşar ve doldurur köyün havasını. duydukları olsa olsa kendilerini aşan, karşı konmaz bir güce boyun eğme duygusudur. aşklarında bile coşkunluktan, umuttan çok bir çeşit tevekkül vardır. ellerine geçen fırsat uçan kuş gibi de olsa kaçırmamak isterler; hiç konuşmadan şıp diye anlaşıverirler." carlo levi  

kitten

11 Ekm 2010 03:45

Mesaj Gönder

“alâkamızı uyandıran bir kimseyi, bize meçhul ve meçhullüğü derecesinde cazibeli bir hayatın unsurlarına karışmış sanmak ve hayata ancak onun sevgisiyle girebileceğimizi düşünmek bir aşk başlangıcından başka neyi ifade eder?”

marcel proust  

cnko

11 Ekm 2010 21:32

Mesaj Gönder

intihar edenlere tören yapılmaz, böyle intikamcı tanrıya tapılmaz  

kroleydi

13 Ekm 2010 03:18

Mesaj Gönder

..bütün teessürlerimiz, inkisarlarımız(düş kırıklıklarımız), hiddetlerimiz, karşımıza çıkan hadiselerin anlaşılmadık, beklenmedik taraflarınadır.. her şeye hazır bulunan ve kimden ne gelebileceğini bilen bir insanı sarsmak mümkün müdür??  

MoRkelebek

15 Ekm 2010 23:35

Mesaj Gönder

suicide may also be looked upon as an experiment, as a question which man puts to nature and compels her to answer. it asks, what change a man’s existence and knowledge of things experience through death? it is an awkward experiment to make; for it destroys the very consciousness that awaits the answer.  

gandhi

17 Ekm 2010 23:30

Mesaj Gönder

"kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. kollarıyla bizi sarar. sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz.."  

marshy

18 Ekm 2010 04:58

Mesaj Gönder

"mümtaz için kadın güzelliğinin iki büyük şartı vardı. biri istanbullu olmak, öbürü de boğaz'da yetişmek. üçüncü ve belki en büyük şartının tıpkı tıpkısına nuran'a benzemek, türkçeyi onun gibi teganni edercesine konuşmak, karşısındakine onun gözlerinin ısrarıyle bakmak, kendisine hitap edildiği zaman kumral başını onun gibi sallayarak konuşana dönmek, elleriyle aynı jestleri yapmak, konuşurken bir müddet sonra kendi cesaretine şaşırarak öyle kızarma, hiçbir özentisiz, telaşsız, büyük ve geniş, suları, dibi görünecek kadar berrak, bir nehir gibi hayatın ortasında hep kendi kendisi olarak sakin, besleyici akmak olduğunu o gün değilse bile, o haftalar içinde öğrendi."

(huzur, 1949. m.p.s.a.h.tanpınar)  

zift

27 Ekm 2010 16:50

Mesaj Gönder

zift demiş ki:
"mümtaz için kadın güzelliğinin iki büyük şartı vardı. biri istanbullu olmak, öbürü de boğaz'da yetişmek. üçüncü ve belki en büyük şartının tıpkı tıpkısına nuran'a benzemek, türkçeyi onun gibi teganni edercesine konuşmak, karşısındakine onun gözlerinin ısrarıyle bakmak, kendisine hitap edildiği zaman kumral başını onun gibi sallayarak konuşana dönmek, elleriyle aynı jestleri yapmak, konuşurken bir müddet sonra kendi cesaretine şaşırarak öyle kızarma, hiçbir özentisiz, telaşsız, büyük ve geniş, suları, dibi görünecek kadar berrak, bir nehir gibi hayatın ortasında hep kendi kendisi olarak sakin, besleyici akmak olduğunu o gün değilse bile, o haftalar içinde öğrendi."

(huzur, 1949. m.p.s.a.h.tanpınar)

ama bu çok güzelmiş.  

dungbeetle*

27 Ekm 2010 23:27

Mesaj Gönder

dungbeetle* demiş ki:

ama bu çok güzelmiş.

m.p.s.a.h.tanpınar zira =)  

zift

28 Ekm 2010 13:16

Mesaj Gönder

yazmadığınıza bakılırsa iyi olmalısınız; bizler çoğunlukla iyi olduğumuz zaman susarız. (f. kafka, milena'ya mektuplar)  

gandhi

29 Ekm 2010 17:02

Mesaj Gönder

yanlız kalmaktan daha kötü seyler de vardır hayatta,ama genellikle bir ömür alır bunun farkına varmak.. o zaman da çok geçtir.. ve çok geçten daha kötü birsey yoktur hayatta...

kürk mantolu madonna - sabahattin ali  

Traveller Snails

29 Ekm 2010 18:06

Mesaj Gönder

bir insan koy kalbime
ama o insan senin de
sevdigin olsun
ve bana öyle bir insan sevdir ki
o insanin kalbi seninle sevisen bir mabed olsun.
beni öyle bir insanla bulustur ki benden önce
onunla bulusmus olan sen olasin

onunla el ele tutustugumuzda
ikimizin uzerinde senin elin olsun
bana öyle gözler göster ki
ben o gözlerden sana bakayim
bana öyle bir sevgili ver ki
o gözler cennete acilan iki pencere olsun  

eglaanca EldaR

31 Ekm 2010 08:00

Mesaj Gönder

bu sıralarda, insanların birbirlerini aramaları, bulmaları ve birbirlerinin içini seyretmeleri için konuşmanın neden muhakkak surette lazım olmadığını, neden bazı şairlerin boyuna, tabiatın güzelliği karşısında yanlarında konuşmadan gidecek birini aradıklarını anladım.

(kürk mantolu madonna ~ sabahattin ali)  

dungbeetle*

31 Ekm 2010 20:51

Mesaj Gönder

kaçır beni ahenk, al beni birlik;

artık barınamam gölge varlıkta.

ver cüceye, onun olsun şairlik,
...
şimdi gözüm, büyük sanatkârlıkta.  

Lostcontrol

01 Kas 2010 10:57

Mesaj Gönder

Sayfa:   Önceki  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52   Sonraki