29. uluslararası istanbul film festivali (3-18 nisan )

Anasayfa  \  Forumlar  \  Sinema & TV  \  29. uluslararası istanbul film festivali (3-18 nisan )

çok yoğun , güçlü , deli edicek ,rüzgar gibi geçicek , gidilenlere sevinilicek , işten çıkıp koştura koştura trafik atlatma yarışına girilicek , gidilemeyenler izlenmesi gereken filmler kategorilerine alınacak bir programla karşı karşıyayız.

canıma tak etti yuvarlağa almaktan pes ettim buyrun ;

lale kart sahibi olarak festival kitapçığı haftasonu elime geçti yeni yeni inceleme fırsatı buldum , bir de baktım ki henüz topic açılmamış. madem öyle konuşalım sizce hangi filmlerden ne çıkacak , nelere gidilmeli , neler tavsiye edilebilir , nelerden uzak durulması gerekir .
bu seneki festival için ;

3-18 nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 29. uluslararası istanbul film festivali biletleri 20 mart cumartesi gününden itibaren biletix satış kanalları, iksv binası ve festival sinemalarında (atlas, yeni rüya, kadıköy) satışa çıkıyor.

ilgilenenler festival kitapçıklarınızı festival sinemalarından (atlas, yeni rüya, kadıköy, beyoğlu, sinepop, nişantaşı citylife (city's)) alabilirsiniz.

açılış filmi ;

le concert ( paris'te son konser)

kapanış filmi :

wall street : money never sleeps ( borsa : para asla uyumaz )

kitapçıkta böyle gözüküyor ancak iksv'nin resmi web sitesinde wall street'in premierinin mayıs ayına ertelenmesi sebebiyle " anneler ve kızları " adlı film kapanış filmi olarak gösterilecekmiş. ( işaretlemiştik keyifle yalan oldu yani . erken heveslenmemek lazımmış )

uluslararası yarışma klasmanında ;

matmazal chambom
ı killed my mother
the misfortunes

şimdilik seçtiklerim arasında.

sinemada insan hakları yarışması kısmında ;

ajami
cell 211 ( özellikle merak ediyorum )

türk sineması bölümümüzde ;

kıskanmak
acı aşk
neşeli hayat
karanlıktakiler
vavien
bal
başka dilde aşk ; bizim sesini duyduğumuz izlemeye fırsat bulabildiğimiz filmlerden ancak çok geniş bir yelpaze var adını duymadığım 1 çok iddialı türk filmide gösterimde olucak lakin seanslar mümkün değil uymuyor.

özel gösterim türk sineması klasikleri yeniden bölümünde ;

selvi boylum al yazmalım var

akbank galaları seçtiklerim ;

greenberg
a single man
julie&julia ( ben izledim tavsiyede ederim )

yıllara meydan okuyanlar bölümümüz efem ;

vincere ( merak ettim )

dünya festivallerinden seçmeler ;

the army of crime
rage

hemen ardından genç ustaların seçimlik filmleri geliyor
sonra belgeseller var aralarından " the most dangerous man in america ; daniel elsberg and the pentagon papers " merak uyandırdı.

mayınlı bölge bölümümüzde ;

"kınatay" dedim

ben buraya kadar inceleyebildim henüz kıtapçığı şapşala döndüm.
var mıdır öneriler?
haydı bakalım festivalimiz kutlu olsun ..

Cool

meraklısına kaynak : http://www.iksv.org/film/program.asp  

En son dudaklarim kilitli tarafından 17 Mar 2010 00:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

dudaklarim kilitli

16 Mar 2010 23:52

Mesaj Gönder

antidepresan kuşaği

* köyde panik
panique au village
* patenci kizlar
whip it
* kamping
camping
* çağri
the calling
* kafa 1500
contact high
* kisirdöngü
in the loop
* aşk yuvasi
haarautuvan rakkauuden talo
* bunny ile boğa
bunny and the bull
* şişkolar
gordos
* troçki
the trotsky  

dudaklarim kilitli

16 Mar 2010 23:56

Mesaj Gönder

fiyatlarda geçen senenin aynısı ve gerçekten izlenmesi gereken bir çok film var...  

fRaKTaL

17 Mar 2010 02:09

Mesaj Gönder

ayh açmaya üşenmiştim allah razı olsun...
son yılların en güzel bi programlarından biriyle karşı karşıyayız.
bissürü çok güzel film, bir miktar az salonumuz var.
bu yıl emek ve rexx'in eksikliği hissedilecektir...
emek özellikle resmen öksüz bıraktı festivali.
çok garip olucak...  

ukulelestar

17 Mar 2010 02:32

Mesaj Gönder

emeksiz film festivali nası olur bende algılayamadım henüz
kitapçıkta ilk dikkatimi " e " harfi kısaltması olmaması çekti resmen
alışmışım.

o salonda , o atmosferde gala göremeyeceksek ne anladım ben bu işten.

nişantaşı city life 'da hiç gitmedim nasıldır salonları ?
bazı seçtiğim filmlerde sadece orda uyuyo saatler  

dudaklarim kilitli

17 Mar 2010 15:48

Mesaj Gönder

ben geçen yıl "ricky"yi izledim city life'ın festivale ayrılan salonunda.
biraz küçük bi salon.
yanlamasına geniş, bi absürd bi şey.
ama fena değil.
yine de 200 kişilik filan sanırım, bildiğin küçük.  

ukulelestar

17 Mar 2010 20:09

Mesaj Gönder

ajami ;

yabancı dilde en iyi film kategorisinde oscar adayı olan ajami, adını israil'de farklı etnik grupların yaşadığı yafa kentinin bir semtinden alıyor. bir intikam cinayetiyle başlayan filmde, yanlış kişinin öldürülmesiyle trajik sonuçlara varacak olaylar gelişiyor. ajami, kaçak çalışan filistinliler, örgütlü çeteler, uyuşturucu tacirleri, bedevi intikam mangaları, yozlaşmış israil polisi hakkında çarpıcı bir film. üstelik filmde rol alanların hiçbiri profesyonel oyuncu değil.  

dudaklarim kilitli

19 Mar 2010 23:32

Mesaj Gönder

cell 211 ;

2010 goya en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi uyarlama senaryo, en iyi erkek oyuncu (l. tosar), en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi yeni erkek oyuncu, en iyi kurgu, en iyi ses
juan gardiyan olmak üzeredir. işe bir gün erken gelir. iki meslektaşı ona hapishaneyi gezdirirken, birdenbire tavandan düşen bir parçanın çarpmasıyla bayılır. gardiyanlar onu ayıltmak için 211 numaralı boş hücreye götürür. juan bilinci kapalı halde hücrede yatarken hapishanede bir ayaklanma patlak verir. ayıldığında güç bir durumla karşı karşıyadır: hayatta kalmak için mahkûm rolü oynamak zorundadır.  

dudaklarim kilitli

19 Mar 2010 23:33

Mesaj Gönder

henri georges clouzot'nun cehennem'i

2009 sao paulo en iyi belgesel
2010 césar en iyi belgesel
gözalıcı romy schneider'in henüz yirmi altı yaşındayken başrolünde oynadığı eşsiz bir yapım. delilik ve kıskançlık hakkında, sınırsız bir bütçeye sahip benzersiz bir sinema olayı. büyük yönetmen henri-georges clouzot imzalı, "olağanüstü" olduğu söylenen, ancak bitirilememiş ve elli yılı aşkın süredir gözlerden uzak kalmış bir film... görüntüler kısa süre önce bulundu ve tahminleri de aştı. on beş saatlik çekimler, bazı oyuncular ve çekim ekibiyle yapılan röportajlar, storyboard ve fotoğraflar arasından seçilen malzemelerden hazırlanan bu belgesel, clouzot'nun anlatmak istediği, ancak şansı yaver gitmeyen efsanevi bir hikâyeyi yeniden hayata geçiriyor.  

dudaklarim kilitli

19 Mar 2010 23:35

Mesaj Gönder

a single man ;

2009 venedik escinsel aslan, volpi kupasi (en iyi erkek oyuncu: c. firth)
2009 satellite ödülleri en iyi sanat yönetimi, en iyi yapim
2009 santa barbara en iyi performans ödülü (c. firth)
2009 san francisco film elestirmenleri birligi: en iyi erkek oyuncu (c. firth)
2010 bafta en iyi erkek oyuncu (c. firth)
hem elestirmenler hem de izleyiciler tarafindan övgüyle karsilanan bu dramin yönetmeni, dünyaca ünlü moda tasarimcisi tom ford. christopher isherwood'un ayni adli romanindan uyarlanan filmde, uzun yillar birlikte oldugu sevgilisinin ölümünün ardindan orta yasli, escinsel bir ingilizce ögretmeninin bir günü anlatiliyor. ilk uzun metraj denemesi oldugu için tom ford'un finansmanini bizzat karsiladigi bu filmdeki performansiyla colin firth, en iyi erkek oyuncu dalinda oscar'a adaya gösterildi.  

dudaklarim kilitli

19 Mar 2010 23:39

Mesaj Gönder

amerika'nın en tehlikeli adamı ;

2009 idfa amsterdam jüri özel ödülü
2010 palm springs izleyici ödülü (belgesel)
2009 national board of review ifade özgürlüğü ödülü, beş belgesel
2009 mill valley izleyici ödülü
2010 oscarlarında en iyi belgesel dalında aday olan bu film, yakın geçmişe ayrıntılı ve aydınlatıcı bir bakış sunuyor. 1971'de, vietnam savaşı strateji uzmanlarından daniel ellsberg, savaşın yıllarca sürdürülen yalanlara dayandığı sonucuna varır ve new york times'a yedi bin sayfalık çok gizli belgeler sızdırır. bu cesur hareket watergate skandalına, başkan nixon'un istifasına ve savaşın bitmesine neden olur.  

dudaklarim kilitli

19 Mar 2010 23:42

Mesaj Gönder

ben ve orson welles
me and orson welles

2009 san francisco sinema eleştirmenleri birliği en iyi çıkış yapan oyuncu (c. mckay)
2009 austin sinema eleştirmenleri birliği en iyi yeni sanatçı
en üretken amerikalı yönetmenlerden richard linklater bu defa yıldızlarla dolu bir kadroyla bir dönem filmi çekti. roger ebert'ın "tiyatroya dair izlediğim en iyi filmlerden biri" diye nitelediği film, new york tiyatrosu'nun heyecanlı dünyasında geçiyor. genç öğrenci richard'ın şansı yaver gider ve orson welles'in yönettiği, meşhur julius caesar'da bir yan rol kapar. rüya gibi geçen bir hafta zarfında richard, kendisinden büyük bir kadına tutulurken efsanevi orson welles sayesinde dehanın karanlık tarafına da tanık olur.  

dudaklarim kilitli

19 Mar 2010 23:43

Mesaj Gönder

akıntıya karşı - imdb 9.6

2009 san sebastian sebastian ödülü
2010 sundance izleyici ödülü (dünya sineması)
bize aşkın evrensel olduğunu hatırlatan bu farklı ve etkileyici hayalet filmi peru'da geçiyor. miguel küçük, dindar insanların yaşadığı küçük bir kıyı köyünde yaşayan genç ve sevilen bir balıkçıdır. karısı mariela hamiledir. ancak miguel'in gizli aşkı, köylülerin dışladığı, aslen limalı olan ressam santiago'dur. bir kaza sonucu santiago boğulur. geleneğe göre, ruhunun serbest kalması için âşığı tarafından gömülmelidir. ancak bunun gerçekleşebilmesi için miguel'in santiago'ya olan aşkını ifşa etmesi gerekecektir.  

dudaklarim kilitli

19 Mar 2010 23:44

Mesaj Gönder

the last station - tolstoy'un son yılı ; imdb 7.3

2009 roma en iyi kadın oyuncu
2009 hesse (almanya) en iyi uluslararası edebiyat uyarlaması
1910 yılında seksen iki yaşındayken bir tren istasyonunda zatürreden can veren tolstoy, ölümünün yüzüncü yılında çeşitli etkinliklerle tüm dünyada anılıyor. jay parini'nin romanından uyarlanan bu filmde, tolstoy ile kırk sekiz yıllık karısı ve esin perisi sofya arasındaki eğlenceli, duygusal ve karmaşık aşkın hikâyesini izlerken büyük yazarın hayatının son yılına tanık oluyoruz. filmdeki performanslarıyla, rus kanı taşıyan helen mirren en iyi kadın oyuncu christopher plummer da en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında oscar'a aday gösterildi.  

dudaklarim kilitli

19 Mar 2010 23:46

Mesaj Gönder

nowhere boy - john lenon'un hayatı
imdb 7.4

john lennon'ın çocukluğunu hayal edin... sevgiye nasıl ihtiyacı olduğunu ve paul mccartney adlı çocukla nasıl tanıştığını... john, paramparça liverpool kentinde büyüyen yalnız, meraklı ve zeki bir gençtir. teyzesi mimi ve annesi julia'nın etkisinden kaçışı müzikte bulur. filmin, lennon'ın üvey kardeşi julia baird'in kitabına dayanan senaryosu matt greenhalgh (anton corbijn'nin control'ünün senaristi) tarafından yazılmış. filmin yönetmeni ingiliz fotoğrafçı ve kavramsal sanatçı sam taylor wood. gq dergisinde "son on yılın en iyi müzik filmi" olarak övülen nowhere boy, 2009 londra film festivali'nin kapanış filmiydi.  

dudaklarim kilitli

19 Mar 2010 23:47

Mesaj Gönder

Sayfa:  1 2   Sonraki