roman polanski yakalandı!!!!

Anasayfa  \  Forumlar  \  Sinema & TV  \  roman polanski yakalandı!!!!

kahraman kiral demiş ki:
acı dolu bir adam. hep zor bir hayat yaşamış, hep korkunç vahşetlerin kurbanı olmuş bir adamın kalabalık ve muhtemelen herkesin kafasının bir dünya olduğu bir partide hangi ruh haliyle ve hangi olasılıklarla böyle bir davranış içine girdiğini ya da girmediğini bilmiyoruz.

jam

28 Eyl 2009 14:14

Mesaj Gönder

insanları neleriyle ele aldığımızla da ilgili sorun. bunun bahsi, önceki yorumların satır aralarında zaten yapılmış. konu burada, içselleştirip içselleştirmemeyle; yani alanları birbirinden ayrı tutmayla ilgili. sadece bakış açısını değiştirmek için sıralamayla oynarsak: çok önemli bir yönetmenin tecavüz nedeniyle yakalanmışlığını değil de, zamanında tecavüz nedeniyle hapis yatmış bir adamın şimdi çok önemli bir yönetmen olduğunu düşünelim. eylemin sonunda hukuki bir yaptırım olmasa, sibel kekilli mevzuuna yaklaşan bir modelleme. ama yorumlamalar da en ufak bir değişiklik yok!

hayatınıza büyük kazanımlar getirmiş kitapların yazarının gerçek hayatta aşağılık bir adam olması, kitabıyla buluşmanızı sağlayan kritik paydanın umrunda değildir. ama sizin umrunuzdadır. o kritik payda da balon olma sınırındadır. bunu siz, duygusal yapınız itibariyle değerlendirirsiniz ve tüm söyledikleri size yalan gelmeye de başlayabilir. (hayır, dediklerinin yalan olmadığına inanmaya devam edin ve mutlu kalın, demiyorum.)

tüm bunlara ek olarak, nabokovun lolitası yayımlandığında bestseller olmuştu. lolita, kendisi için "lolita şimdi 15 yaşında, artık yaşlandı." der

hukuk, guguk, hak, gak...  

fractals

28 Eyl 2009 14:46

Mesaj Gönder

konuyla pek alakalı olmayacak ama (konuyla alakalı pek bişey bilmiyorum zaten, dava nedir, kim haklıdır, deliller ne yöndedir vs.) yalnız amerika'da yaşamış bazı arkadaşlarımdan amerika'da tanımadığın bir çocuğu sevmenin bile suç sayılabileceği, hatta hapisle sonlanabileceğini duydum (bulundukları eyalette en azından) ve bunu çok mantıklı buluyolardı çünkü çocuk tacizciliğinin, sübyancılığın bir başka deyişle tüm dünyadan daha hızlı bir biçimde amerika'da artması yüzünden bu türlü güvenlik tedbirlerine ihtiyaç olduğunu savunuyolardı.. oysa bu çok yazık bir durumdur, ben eğer parkta otururken yamru yumru koşarak türlü sevimlilik yapan bi çocuğun başını okşayamayacaksam, okşadığımda hapise girme ihtimalim olduğu bir durum ortaya çıkabilecekse sıçayım öyle ülkeye de yasalarına da.. yani nasıl 1 sokakta 2 kez gbt sorgulaması yapmakla terörist ya da hırsız ya da katil avlanamıyorsa, bu mantıkla da çocuklar korunamaz. bir toplumun akıl sağlığı ancak böyle yasalarla bozulur zaten.

parktaki bir çocuğu sevmenin suç olduğu bir ülkede yaşamak istemem asla..

konuyla çok az alakalı bahsettiğim şey, o az alakası da şu.. açıkçası bu tür davaların görüldüğü yer amerika ise, maalesef ben hep kuşkuyla bakıyorum olaya.. çünkü herşeyi gibi amerikan yargı sistemi de adeta bir reklam kampanyası gibi çalışıyor.. "büyük amerika'nın adalet sistemi aha böyledir" demeye çalışıyor.. örneğin sigaradan akciğer kanseri olan kadına phillip morris'ten 8 milyon dolar tazminat alırken insan yaşamını kutsuyor gibi görünüyor, ama milyonlarca amerikalının sosyal güvence sorunlarında her zaman kurumların tarafında karar veriyor.. polanski suçludur suçsuzdur benim bileceğim birşey değil, ama hakkında her ahlaksız suç iddialarıyla dava açılan kişinin de linç edilmesi doğru değil hele ki bu, çocuk tacizciliği konusunda tüm soğuk kanlılığını yitirmiş, saçmalayan bir ülkenin yargısının kararıysa..  
fotoğrafı yok

fdgdfgdgdfgd

28 Eyl 2009 16:17

Mesaj Gönder

suçu kesin değildi.

şimdi de suçu kesin olsa da amerikan yargı sistemi çürük..

ulan ben ne zaman saydırabilicem bu polnskiye  

jam

28 Eyl 2009 22:30

Mesaj Gönder

bitter moon gibi bir film çekmiş bir adamdan herşey beklenir:)  

nickindenusanan

29 Eyl 2010 00:51

Mesaj Gönder

Sayfa:   Önceki  1 2