ejder meyvesi

Anasayfa  \  Forumlar  \  Gurme  \  ejder meyvesi

kaktüs meyvesi olarak bilinen “pitaya” ejder meyvesi tam 30 yıldır ülkemizde yetiştiriliyor..

pitayanın beyaz ve kırmızı olmak üzere iki çeşidi bulunmakla birlikte bu ayrım, aslında meyve kesildiği zaman ortaya çıkan iç renginden kaynaklıdır. meyve kesildiğinde içerisinde küçük susam tanesine benzeyen çekirdekleri bulunur. bu çekirdekler, tıpkı kivi deki gibi meyveyle birlikte tüketilir.

içerdiği besin ve mineraller itibariyle gözlerin görüş yetisini kuvvetlendirme ve yüksek tansiyonu önleme gibi bir takım özellikleri bulunmaktadır. ayrıca içerdiği kalsiyum sayesinde güçlü iskelet sistemi ve kemikler için yararlıdır. elektrolize yardımcı olur ve vücudun nem dengesini kontrol altında tutar.

özellikle çocukların gelişimlerinde son derece faydalı olan bu meyve kadınlarında gençlik iksiridir. vücudun nem dengesini koruyarak cidin kırışmasını ve yaşlanmasını önler.
pitaya'nın faydaları..

içerdiği besin ve mineraller itibariyle gözlerin görüş yetisini kuvvetlendirme ve yüksek tansiyonu önleme gibi bir takım özellikleri bulunmaktadır. ayrıca içerdiği kalsiyum sayesinde güçlü iskelet sistemi ve kemikler için yararlıdır. elektrolize yardımcı olur ve vücudun nem dengesini kontrol altında tutar.

üretimini yapan sayısı az olduğunundan bu meyveyi tezgahlarda görmemiz maalesef mümkün görünmüyor. daha toplanmadan alıcısı belli olan meyve şimdilik sadece zenginlerin sofrasını süslüyor.

pitaya meyvesinin diğer faydaları:

•içerdiği besin ve mineraller itibariyle gözlerin görüş yetisini kuvvetlendirir.
•yüksek tansiyonu önleme özelliği vardır.
•içerdiği kalsiyum sayesinde güçlü iskelet sistemi ve kemikler için yararlıdır.
•elektrolize yardımcı olur ve vücudun nem dengesini kontrol altında tutar.
•çok iyi bir c vitamini, lif, kalsiyum ve potasyum kaynağıdır.
•tip 2 diyabet hastaları için mükemmel bir meyvedir.  

lepistesim ben

02 Oca 2016 20:20

Mesaj Gönder

manava sordum abi o dediğinden yok ama ben sana 2 kilo portakal veriyim dedi Confused  

cenci

02 Oca 2016 21:39

Mesaj Gönder

gereksiz tşk.  

Oliva

02 Oca 2016 22:53

Mesaj Gönder

şimdi yemeye başlasam kaç güne ironman gibi olur kemiklerim  

SweepeR

02 Oca 2016 23:04

Mesaj Gönder

soyduktan sonraki görüntüsü ve kıvamı tatlıymış hissi uyandırıyor insanda ama dünyada yiyip yiyebleceğiniz en tatsız tuzsuz meyve.  

Kizil Tamu

02 Oca 2016 23:39

Mesaj Gönder

kevin hakkında konuşmalıyız filmindeki meyve sanırım.  

MaRaz Tribu

03 Oca 2016 03:15

Mesaj Gönder

hiç okumadım detayı başlık tam post atmalık  

kucukseytan

03 Oca 2016 04:08

Mesaj Gönder

o ne lan Confused  

YedekteBekleyenMelek

03 Oca 2016 09:21

Mesaj Gönder

dragon fruit