çiğ börek

Anasayfa  \  Forumlar  \  Gurme  \  çiğ börek

nasıl bilirsiniz?
  a) severim
  b) sevmem
  c) hiç yemedim
  d) çiğ börek de ne yahu hiç duymadım
| Sonuçlar
Alıntı:
çiğ börek, kıyma, soğan ve baharat karışımının açılmış yufkaya konulup yağda kızartılmasıyla yapılan geleneksel bir kırım tatar yemeğidir.

çiğ börek veya özel isim olarak çiğbörek, kırım tatarları arasında adı birleşik olarak: şırbörek, şuberek, çiberek, çuberek, çiborek şeklinde adlandırılır. bu börek türkiye'nin yerli halkı tarafından türkiye türkçesi'nde adlandırılırken yanlış bir anlam kazanarak çiğ börek olmuştur, bu yemek çiğ köfte gibi çiğ et ihtiva etmez, ancak et böreğe (içli köfte gibi birçok anadolu yemeğinin tersine) pişirilmeden konur.

böreğin adı konusunda çeşitli görüşler vardır. bir görüş "şırbörek" adının pişerken çıkan kızarma sesinden geldiğini öne sürerken, diğer bir görüş de kıpçak lehçesindeki lezzetli anlamındaki "çi"den geldiğini öne sürer.

malzemeler :
•4 su b. un
•1 tatlı k. kabartma tozu
•1 yumurta
•1 çay b. süt
•1 tatlı k. tuz
•alabildiği kadar su

iç harcı için:
•125 gr. kıyma
•1 soğan
•1 çorba k. salça
•1 domates
•maydanoz
•yeşilbiber
•yeşil soğan
•taze sarımsak
•tuz, karabiber

kızartmak için:
•sıvıyağ

hazırlanışı :
karıştırma kabına 4 su bardağı unu alın.unun üzerine 1 tatlı kaşığı kabartma tozu ilave edin.unun üzerine 1 adet yumurta kırın.1 çay bardağı süt ilave edin.ilık su ilave edip hamuru yoğurun.iç harcı için 1 adet soğanı bir kabın içine rendeleyin.soğanın üzerine 125 gr.kıymayı ilave edin.maydanozu,yeşilsoğanı,taze sarımsağı,yeşil biber ince olarak kesin.kıymalı harcın üzerine yeşillikleri alın.

üzerine 1adet domates rendeleyin ve çiğ köftenin iç harcını karıştırın.çiğ köftenin hamurunu bezelere bölün ve tatlı tabağı büyüklüğünde açın.açtığınız hamurun içine kıymalı iç harçtan paylaştırın.daha sonra hamuru kapatın ve kenarlarını elinizle kıvırın.tavaya sıvıyağı alın.sıvıyağda çiğ köfteleri kızartın

biraz önce komşum yapıp göndermiş süper şimdiye kadar yediklerimin en iyisiydi Embarassed  

Ybc

04 Tem 2010 22:55

Mesaj Gönder

susurluk ayranı olursa yanında bol köpüklü ohhh mis Smile  

Full Time Witch

04 Tem 2010 22:56

Mesaj Gönder

eeee şimdi bu saatte bu yapılır mı brc....Confused  

PERFECTSMILE

04 Tem 2010 22:56

Mesaj Gönder

iç harcının tarifini nereden buldun ... o kdr şey konmaz çiğ böreğe ..biber salça maydanoz falan hele domates ....

edit:hamurun tarifi de böyle değil ..süt kabartma tozu falan ..bambaşka birşey yapıyorsun sen  

En son PERFECTSMILE tarafından 04 Tem 2010 22:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

PERFECTSMILE

04 Tem 2010 22:57

Mesaj Gönder

hastasıyım,bayılırım,biterim vs.
anacım da 10 numara yapar yaa..canım çekti yaw:s  

ZeuS

04 Tem 2010 22:58

Mesaj Gönder

uzun zamandır üşeniyordum yoksa ben açacaktım saol ops Very Happy  

orione

04 Tem 2010 22:59

Mesaj Gönder

sharp demiş ki:
çiğ böreğe salça konduğunu ilk kez duydum.. ya peynirli olur yada kıymalı gerisi yalan

domates biber maydanoz falan da konmaz  

PERFECTSMILE

04 Tem 2010 23:00

Mesaj Gönder

orione demiş ki:
uzun zamandır üşeniyordum yoksa ben açacaktım saol ops Very Happy
bana ısmarlasanaaaa metrocityde satıolar Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed  

Full Time Witch

04 Tem 2010 23:00

Mesaj Gönder

yok yok bu tarifte biraz yanlışlık var bence de yada yapıldıüı yere göre değişio sanırım..ıyma,patates,peynirli,sonra götürrr=)  

ZeuS

04 Tem 2010 23:01

Mesaj Gönder

hiç yemedim ama en yakın zamanda yemek istiyorum. sağolsun burdan birinin sözü var. bakalım kısmet Confused  

haQQo

04 Tem 2010 23:01

Mesaj Gönder

en güseli kıymalısıı  

Full Time Witch

04 Tem 2010 23:02

Mesaj Gönder

perfectsmile demiş ki:
iç harcının tarifini nereden buldun ... o kdr şey konmaz çiğ böreğe ..biber salça maydanoz falan hele domates ....

edit:hamurun tarifi de böyle değil ..süt kabartma tozu falan ..bambaşka birşey yapıyorsun sen

oktay ustanın sitesinden aldım.  

Ybc

04 Tem 2010 23:03

Mesaj Gönder

çiğ börek bizim evde annem yapınca yenir valla yaa..off fena canım çekti yaa:lol:  

ZeuS

04 Tem 2010 23:05

Mesaj Gönder

ben bilmiyorum yapımını genelde ananem yapar ben de yerim:)  

Ybc

04 Tem 2010 23:05

Mesaj Gönder

sayla mantı:

sınırsız mantı ve çiğ börek ve kola 15 tl

ama caferağadaki değil tek budenın ordakı, gidin yiyin:d  

mozangenc

04 Tem 2010 23:06

Mesaj Gönder

Sayfa:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Sonraki