ERASMUS?

Anasayfa  \  Forumlar  \  Kampüs  \  ERASMUS?

3 gun kadar önce bizim okulun (hacettepe) erasmus mail grubuna atılan mail ile ogrendim ki okula aktarılan para az oldugundan ikinci dönem gidicek erasmus ogrencilerine hibeler verilmeyecek. isterlerse kendi paraları ile halldicekler her isi.
ben ilk donem gidip hallettim neyseki sasnslıymısız. tum harcamalarını karsılamasa da her ay gelen 400 euro epey bır sey degırtırebılıyor.
dıgerlerıne gecmıs olsun, sanırım dıger okullarda da aynı durum varmıs. odtu parayı kendı karsılıyormus ama sanırsam.
gıdenlere ıyı eglenceler, gıdemeyenlere gecmıs olsun dıyorum...  

DrCoca

11 Oca 2008 05:24

Mesaj Gönder

*tipitaka* demiş ki:
ya su erasmus dahilinde öğrenci vizesi alma hususundaki gerekli belgeleri bilen varsa bir sayabilir mi aceb?

çünkü internette yazanların haricinde bin bir türlü şey istiyorlarmış.
ben de son dakikaya bıraktığımdan birçok şeyi, vizeyi alıp da okula yetişmem riskli bir hal aldı.
ben yunanistan'a gidicem ve iinternette gerekli belgeler olarak;

* yunanistan konsolosluğu vize departmanına hitaben dilekçe
* okuldan yeni tarihli öğrenci belgesi
* 18 yaş dolmamış ise anne ve babadan yunanistan a seyahat edebilmesi için muvafakat name
* aile işveren ise veya bordrolu ise yukarıda belirtilen belgelerin tamamı eklenecektir.
* 2 resim ( arka fonu beyaz, yeni çekilmiş ve rötuşlanmamış )
* pasaport ( vize bitiş tarihi itibarıyla en az 6 ay süresi olan, varsa eski pasaportlarınız )
* seyahat süresini kapsayan 30.000 teminatlı seyahat sağlık sigortası
* anne veya babanın geçerli yada eski yunanistan vizesi varsa fotokopileri

gösterilmiş.

ama bunlar dışında, noter tasdikli belgeler, ikemetgah, vize ücreti bilmemne bir sürü ses çıkıyor her kafadan.

son olarak vizenin tahmini çıkma süresi hakkında bilgisi olan?

çok çok teşekkürler şimdiden.

soyle ki:
oncelikle sakin vize ucreti yatirma, erasmus kapsaminda ogrenciler vize ucretinden muaflar ve sen bunu bileyip yatirdiysan konsolosluk hicbisi demio..
ben isvece vize alirken:
bizden oncelikle aldigin erasmus hibesiyle isvecin aylik bi ogrenci icin gereken masraflari icin belirledigi mktarla bi hesap yapip, hesabinda min o kdr para oldugunu gostermen isteniyordu
sonra saglik sigortasi, iste kalicagin sureyi kapsayan bir seyahat saglik sigortasi(ki hepsi 30bin euro mu ytl mi ne kapsamli oluyor zaten), ya da turkiyede ozel saglik sigortan varsa onu da gosterebiliyorsun, eger varsa boyle bir sigortan ama once icerigine bakman gerekiyor- seyahat saglik sigortalari ortalama 40 euro civarinda bu arada
okuldan yazismalarin kopyasi gerekiyor, kendi okulundan billeteral aggreement diye bi anlasma var iki okul arasi onun kopyasi vs
kendi okulundan seni erasmusla yolladiklarina dair belge aliyorsun
gidecegin okulun senin gelecegine dair yolladigi belgeyi goturuyorsun
pasaportun tabi ki
fotograf(fotografciya vize icin dersen ztn onlar oyle cekiyorlar)
bi form dolduruyorsun ki bu formu ya internete koymuslardir ya da konsoloslukltan alabilirsin, iste oraya zaten tum bilgilerini giriyorsun

aklima gelenler bunlar
dedigim gibi ama ben isvec vizesi aldim, her ulkenin kendine gore farkli istekleri olabiliyor, ama erasmus ogrencisine vizeyi vermeme gibi bi durum yok, gayet kolay halloluyor her sey. vize cikma suresine gelince benimki 1 hafta surmustu ama yine yunanistani bilemeyecegim

en dogru bilgiyi bence bir konsolosluga ugrayip alabilirsin derim ben sana Rolling Eyes  

S I N E M

12 Oca 2008 15:50

Mesaj Gönder

ya bu nasi oluo ben ztn anlamadim
yani benim bildigim hibeler avrupa birliginin ayirligi bi fondan ulusal ajansa ordan da okula geliodu
benim hibe gayet duzgun yatti
nasil ikinci donem aksaklik oldu
kimden kaynaklandi algilayamadim Rolling Eyes
ama ben sizin yerinizde olsam mahkemeye verir parami alirdim  

S I N E M

13 Oca 2008 03:07

Mesaj Gönder

2 gun once dondum
mukemmel bi deneyim  

S I N E M

21 Oca 2008 18:22

Mesaj Gönder

paralar geçte olsa bir şekilde yatıyor, ben döndükten sonra kalan paramı 4 ay sonra aldım ama bir şekilde aldım. bu işler yetkili imzasıyla olduğu için gecikmeler ordan oluyor. okulda paranız kalmaz yani ben şu ana kadar parasını alamayan görmedim.  

Cimm Beyy

21 Oca 2008 19:25

Mesaj Gönder

Smile

ailemden, bütün heyecanlarımı ve duygularımı ifade edebildiğim dilden uzakta olmak kolay değildi..

ama bir daha elde edemeyeceğiniz bir deneyimdir..
hayattır.
uzun öğleden sonralarıdır..
kumlu yataklar, sarhoş sabahlar, gidilmeyen derslerdir..

arkadaşlıları kalıcıdır.. cunku orda bir aile olursunuz..sadece adınızı alıp gittiğiniz bir yerden bir sürü arkadaşınız, deneyimleriniz, kucağınza sığdıramadığınız bavulunuzla dönersiniz...

ve hep özlenen bir zaman dilimi olarak kalır.. her an sahiden böyle bir şey yaşadım mı diye kendinize sonra yaşadık mı diye beraber gittiklerinize sorarsınız..

şimdi yaşamış olduguma inandıramaz beni.. fotolarımda, anılarımda en güzel yerde..
benim ispanya'da bir evim hala var..en kısa zamanda gitmek istiyorum yeniden ziyarete..

gidin..  

-BöceK-

22 Şub 2008 15:12

Mesaj Gönder

gelecek sene 2. dönem hollandaya gitmeyi planliyoum. hollandada 4 tane seçeneğim var, hangisini seçsem karar veremedim.

1-vrije universiteit amsterdam
2-universiteit utrecht
3-universiteit maastricht
4-erasmus universiteit rotterdam

daha önceden hollandaya giden, bu okullar hakkinda bilgisi olan varsa ve üşenmeyip bilgisini benle paylaşirsa sevinirim. =)  

ogunk

22 Şub 2008 15:18

Mesaj Gönder

http://erasmus-programina-katilmak.istiyor.us/

http://erasmusla-yurtdisina-gitmek.istiyor.us/

http://erasmus-hakkinda-bilgi-almak.istiyor.us/

inceleyiniz  

unclesallys

23 Şub 2008 06:34

Mesaj Gönder

ogunk demiş ki:
gelecek sene 2. dönem hollandaya gitmeyi planliyoum. hollandada 4 tane seçeneğim var, hangisini seçsem karar veremedim.

1-vrije universiteit amsterdam
2-universiteit utrecht
3-universiteit maastricht
4-erasmus universiteit rotterdam

daha önceden hollandaya giden, bu okullar hakkinda bilgisi olan varsa ve üşenmeyip bilgisini benle paylaşirsa sevinirim. =)

eger erasmuslulugun tadini cikartman istiosan erasmus universiteit rotterdam derim
cunku herkes erasmuslu Wink  

S I N E M

23 Şub 2008 09:22

Mesaj Gönder

-böcek- demiş ki:
Smile

ailemden, bütün heyecanlarımı ve duygularımı ifade edebildiğim dilden uzakta olmak kolay değildi..

ama bir daha elde edemeyeceğiniz bir deneyimdir..
hayattır.
uzun öğleden sonralarıdır..
kumlu yataklar, sarhoş sabahlar, gidilmeyen derslerdir..

arkadaşlıları kalıcıdır.. cunku orda bir aile olursunuz..sadece adınızı alıp gittiğiniz bir yerden bir sürü arkadaşınız, deneyimleriniz, kucağınza sığdıramadığınız bavulunuzla dönersiniz...

ve hep özlenen bir zaman dilimi olarak kalır.. her an sahiden böyle bir şey yaşadım mı diye kendinize sonra yaşadık mı diye beraber gittiklerinize sorarsınız..

şimdi yaşamış olduguma inandıramaz beni.. fotolarımda, anılarımda en güzel yerde..
benim ispanya'da bir evim hala var..en kısa zamanda gitmek istiyorum yeniden ziyarete..

gidin..

agliyodum okurken nerdeyse Sad Crying or Very sad Crying or Very sad
simdilerde ben gittim mi isvece yoksa bu bir ruya miydi diyorum
ama bi yandan da sanki buraya tatile gelmisim ve geri donucekmisim gibi geliyor
her seyi cok ozledim
sabahlara kadar icip bi evde hep beraber uyumayi
gecenin korunde -20derecede sehir merkezinden eve yurumeyi
yurt partilerini
her seyi ve herkesi cok ozledim  

S I N E M

23 Şub 2008 09:24

Mesaj Gönder

=/  

Hesperos

23 Şub 2008 21:37

Mesaj Gönder

merhaba arkadaşlar , haftaya oral exam - interview diye geçen mülakata giricem. daha önceden tecrübe etmiş arkadaşlardan bu interviewde tam olarak neler soruluyor , nelere dikkat etmem gerek , önceden tavsiye edeceğiniz hazırlık yapabileceğim şeyler ne olabilir ?  

ogunk

06 Mar 2008 21:20

Mesaj Gönder

fransızca bilmeyen biri fransada hayatta kalabilir mi bunu merak etmekteyim.  

stardust

23 Mar 2011 01:24

Mesaj Gönder

stardust demiş ki:
fransızca bilmeyen biri fransada hayatta kalabilir mi bunu merak etmekteyim.

peki ya rusça bilmeyen biri burda nasıl hayatta kalıyor sen onu sorsana Sad  

minor

23 Mar 2011 08:55

Mesaj Gönder

minor demiş ki:

peki ya rusça bilmeyen biri burda nasıl hayatta kalıyor sen onu sorsana Sad

beden dili dsfaghsjlş  

stardust

23 Mar 2011 19:51

Mesaj Gönder

Sayfa:   Önceki  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30   Sonraki