resme bakmayı öğrenmek

Anasayfa  \  Forumlar  \  Sanat  \  resme bakmayı öğrenmek

resim herzaman eser sahibinin duygularini anlatmayabilir.evet van gogh hissettigi gibi resim yapti belki ama bu her resmin bir his tasidigi anlamina gelmez.resim bazen de matematik gibidir kompozisyon kurgularsin bazen acik-koyu,cizgi, leke, cokluk-birlik gibi kompozisyon ogeleriyle denge kurmaya calisirsin..izleyenin bakip ta `bu kirmizi leke burada bunu anlatiyor` diye yorumladigi sey aslinda bir diger rengin dengesini saglamak icin de konulmus olabilir..bazen kurallar konusur, bu edebiyatta da boyle diger sanatlarda da.
her donemin tarzi,duygusu,amaci farklidir..bir donemin resimlerine bakarsiniz ki ikonografik ogeler icerir, resim matematik gibi islenmistir; semboller vs..senin guzel dursun diye kondugunu sandigin beyaz aslinda safligin simgesidir.
bazi arkadaslarin cok sert uslup kullandiklarini dusunuyorum.bende ronesans resimlerini kendime yakin bulmuyorum evet, ronesans isigi beni boguyor, ama nefret ediyorum ya da kotu diyemem her bir akim ayri bir yaraticilik ve deha ornegi cunku.ve hepsi bir digerinin olusumuna basamak oluyor.cezanne olmasaydi picasso `picasso` olmayacakti belki.
gercekten bir resme baktiginda gormeyi, anlamayi- yanlis anlasilmasin anlamaktan kastim cagi, akimi,teknik bilgileri vs, istiyorsan ille de bunun icin egitim alman gerekmiyor. sanatin oykusu basit, guzel anlatimiyla sana yardimci olacaktir.

bu arada bir resmin karsisinda durup uzun uzun bakmayi ` entellektuel gorunme cabasi` olarak adlandiran arkadaslara ithafimdir;Evil or Very Mad
anlamiyorsaniz anlayan ve haz duyanlara saygisizlik etmeyin bari  

clamentine

29 Ekm 2006 02:01

Mesaj Gönder

hadi ordan zıbır. einstein 'in mevzu ile bağlantısı ne  

reLic

29 Ekm 2006 02:11

Mesaj Gönder

sana neden inanalım şimdi. onu bilemedim. bir gerekçe göster ,tamam diyeyim:-}  

reLic

29 Ekm 2006 02:20

Mesaj Gönder

elvis demiş ki:
ya gösterdiğim gerekçe yine tatmin etmezse seni?
çok uzun.
gerekçe filan dökemem şimdi ben.uykun var senin(:

yattım kalktım yattım kalktım geldim. sen gerekçeni göster gerisine karışma:-}  

reLic

30 Ekm 2006 09:58

Mesaj Gönder

elvis demiş ki:
graham bell delikanlı adammış ama..

skoç viskicidir kendisi biliyor musunuz Very Happy  

reLic

30 Ekm 2006 09:59

Mesaj Gönder

neofreud© demiş ki:
zamane cocuklari iste nerde o eski bozali gunler cola yapiyo bunlari hep boyle asi ve sinirili Wink

Kahkaha Kahkaha  

reLic

30 Ekm 2006 10:00

Mesaj Gönder

neofreud© demiş ki:
sonra videoyaya ceker sanat diye cikaririrz piyasaya heh Smile Twisted Evil Twisted Evil

pehh sanatçı kişilik Kahkaha  

reLic

30 Ekm 2006 10:01

Mesaj Gönder

bett demiş ki:
sokakta kaldım bnm ortalığı dağıtabileceğim yeni bi topiğe ihtiyacım var siz brz sulandırsanıza şurayı sonra ben yerleşeyim hı?

yine bu kız. çocuğum gitsene sen mono 'na. hadi bakayım Hick Cool

tapan tapan Kahkaha  

reLic

30 Ekm 2006 10:02

Mesaj Gönder

bett demiş ki:
e sen ordasın gidemiyorum Razz

nasıldı film Sad Crying or Very sad acaba Sad Crying or Very sad dicem Sad Crying or Very sad ama Sad Crying or Very sad diyemiyorum Sad Crying or Very sad böhühühü Sad Crying or Very sad güzeldi Sad Crying or Very sad dimi? Sad Crying or Very sad
Sad Crying or Very sad Sad Crying or Very sad Sad Crying or Very sad Sad Crying or Very sad Sad Crying or Very sad Sad Crying or Very sad Sad Crying or Very sad

ben heryerde. dağılmış vaziyette. parça parça.

berbattı. esasen izleyememen isabet oldu. alakasız bir filmdi. evet yine öpüşen öpüşüne. kolunu kurtardın hadi Very Happy  

reLic

30 Ekm 2006 14:25

Mesaj Gönder

resime bakmayı öğrenmek için, sanırım öncelikle bakılacak çok açı olduğunu bilmek gerekir. resmin, yaratıldığı zaman, coğrafya ilişkisini göz önüne alarak, sanatçının bireysel gelişimini bilerek bakmak daha çok sanat tarihi ve felsefe eğitimiyle gelişebilir. öte yandan, fırça tekniği, geometrik, soyutlama nitelikleri gibi şeyleri değerlendirmek için de biraz olsun benzer deneyimleri yaşamış olmanız gerekir. söz gelimi, bir çok sanatçı, halkın bayıldığı bazı resimlerde resmi yapanın nasıl kolaya kaçtığını, nerede pes ettiğini hemen anlar; tam tersi, herkese çok sıradan gelen bir resimdeki zorlukları fark eder. tarih, sosyoloji eğitimi, resimlerdeki semiotik dili çözmek için çok faydalıdır.
bir resimle ya da ressamıyla empati kurmanın çok koşulu var yani. çok kolay değildir. ama toplum için, en az resim yapmak kadar önemlidir. bugün türkiye'de onbinlerce sanatçı varken, bu kadar az sergi olmas, daha da kötüsü var olan sergilere gösterilen ilginin cılızlığı, hem bu birikimin ne kadar az olduğunu hem de önceden saydığım meziyetleri kazanmış, halkla sanatçı arasında köprü olabilecek eleştirmenlerin eksikliğinin sonucu.  

muratsava

22 Mar 2007 09:35

Mesaj Gönder

böyle bir öğreti yoktur bunun eğitimi olmaz size bir form çok çekici gelebilir yada çok itici kaba yada hatalı
bu sizin algınızla bakış açınızla değerlerinizle sınırlıdır belirleyicidir
başkasına göre bu durum değişebilir
sanatçının eserde ne anlattığı önemli değildir hiç bilmeyen birinin ne gördüğü önemlidir görmek yada görememek sadece kişiye bağlıdır sanatın hedefide budur belki farklı duygu ve düşüncelere taşımak  

cefe

23 Mar 2007 02:00

Mesaj Gönder

görme konuşmadan önce gelmiştir. çocuk konuşmaya başlamadan önce bakıp tanımayı öğrenir.
ne var ki başka bir anlamda da görme sözcüklerden önce gelmiştir. bizi çevreleyen dünyada kendi yerimizi görerek buluruz. bu dünyayı sözcüklerle anlatırız ama sözcükler dünyayla çevrelenmiş olmamızı hiçbir zaman değiştiremez. her akşam güneşin batışını görürüz. dünyanın güneşe arkasını dönmekte olduğunu biliriz. ne var ki bu bilgi, bu açıklama gördüklerimize uymaz hiçbir zaman. gerçeküstücü ressam magritte düşlerin anahtarı adlı resminde sözcüklerle görülen nesneler arasında her zaman var olan bu uçurumu yorumlamıştır.
düşündüklerimiz ya da inandıklarımız nesneleri görüşümüzü etkiler. insanların cehennem'in gerçekten var olduğuna inandıkları ortaçağda ateşin bugünkünden çok değişik bir anlamı vardı kuşkusuz. gene de onlardaki bu cehennem kavramı –yanıkların verdiği acıdan olduğu ölçüde– ateşi her şeyi yutan, kül eden bir şey olarak görmelerinden doğmuştur

john berger...

paylaşmak istedim  

TOKYAY

26 Mar 2007 18:32

Mesaj Gönder

uzuun uzun anlatmaya gerek yok aslında, bu dil entellektüel veya çok özel insanların dili değildir, bir resmin iyi olup olmadığını görmek istiyorsan görürsün. niyet et yeter. niyet etmenin tabanında araştırmak vardır. bir insan kütük olmayı yaşamına entegre etmişse ve değiştirmeye de niyeti yoksa, herhangi bir sanat eserinin önünden geçerken bune yaa şimdi diyebilir. ama inanın bu tip insanlar, gerçekten de sanat yaptığını zanneden ciddi duruşu imajı ve çevresi ile birşeylerin güzel olduğunu insanlara empoze etmeye çalışanlardan daha zararsızdır.  

Phantoma

19 Ara 2011 11:54

Mesaj Gönder

kimse soyut bi resmn ne anlatmak istedgni bilemez, cizenin ic dunyasini anlatr nerden bilcen. onemli olan bikac bilgi alip onlari toplayip resmle birlestrdgnde orataya cikan hayal gucu, elestrmenlernde yaptgi bu  

redoro

29 Ara 2012 23:46

Mesaj Gönder

http://i45.tinypic.com/23u4sg2.jpg  
fotoğrafı yok

AT HIRSIZI

01 Şub 2013 11:09

Mesaj Gönder

Sayfa:   Önceki  1 2 3 4 5 6 7   Sonraki