resme bakmayı öğrenmek

Anasayfa  \  Forumlar  \  Sanat  \  resme bakmayı öğrenmek

işde öölee demiş ki:
ilk zamanlar zor gelirr ama zamanlaa alışılırr ayrıca bakdıığında ne görmeek istediğinede bağlıı... herhangi bir resimdeen her insan farklı anlamlar çıkarabilirr ee bu birazda insanıın iç yapısını yansıtıoo yani herkes aynı şeyi görmek zorunda deill...belirlii foto karelerinde aynı eyleri görürrsün amaç belliidirr sadece için acıırr okadarr;)

herhangi resimde herkez farklı anlamlar cıkaramaz onun bir anlamı zaten vardır sadece gördüğü o anlama ya yakındır ya uzak....
duygusal olarak baktığımızda birşey bılmeye gerek yokdur diosunuz oda şöyle ; bilmediğiniz için zaten duygusal bakıorsunuz size ait bir şey varsa form, renk herneyse beyenıyor anlamıorsanızda tü kaka diyorsunuz....
değişmeyen en önemli şeyler sunlar duygusallığı bırakıp teknik bakarsak 18.yy. ile 20.yy. a ait resimler cok farklıdır, realist ve sürealist resimler cok farklıdır (biri gerçekçi biri gerçeküstünü anlatır) ve her ressamın bir hikayesi vardır mesela rene magritte genelde yüzleri çizmez yada örtü vardır ve balık, su gibi şeyleri çok kullanır bunun sebebi çocukluğunda yaşadığı bir travmadır bunun gibi şeyleri az cok kurcalayınca resme bakmak gerçekden ne oldugunu, nerde olduğunu anlamak daha kolay oluyor....

FatoSentez

12 Ekm 2006 11:00

Mesaj Gönder

öğrenmemek istiyorum.  

reLic

12 Ekm 2006 13:41

Mesaj Gönder

thrillza demiş ki:
ressamin travmasindan oturu cizdigi baligi suyu ben kendi bakis acima gore algilamaktan keyif aliyorum .
ya ressamin cocuklugundan gelen bi travmasinin oldugu bilinmeseydi ?

ya zaten şöylede birşey var herkesın o resıme bakıp kendi bakışına göre yorumlamasıda ayrı güsel bişiy ve herkesın resım tarıhıni bılmesı söz konusu olamadığına görede normal;

benım yaptığım resime bakıp bi sürü başka yorum yapılmasından memnun bile olabilirim oda ayrı fakat bu ressamın gerçek fikrini, amacını , yaptığı şeyin anlamını değiştirmez yaşadığı travma sonucu cıkarıyorsa oyledir sen gene yorumunu yap...
bende bılmesem farklı yorumlarım ama bilince baska bakıyorsun...
ki hepsini bilmek zaten mumkun değil...
ben sadece biz bakıp ona anlam katıyoruz dedikleri için tepki gosterdim sen bılmesende onun zaten anlamı ve ait oldugu bir donem vardır sen sadece baska bir yorum katarsın....

fln fln işde ayrıca bu zamanda resme bakanmı var, anlamını bılmeleri kaldı Hick Kahkaha  

FatoSentez

14 Ekm 2006 09:38

Mesaj Gönder

pek küsel...
ne mutlu size...  

FatoSentez

15 Ekm 2006 18:26

Mesaj Gönder

resme bakmanın asla öğrenemeyeceğim bir hali olduğunu düşünüyorum.
resimi tarihselliğinde taşımayan o kültürün ferdi olarak, yanlış bir ilk algıya (hayret mesela) bina ederek bakıyorum resime. her zaman, bunu üretenin evreninden biri nasıl bakıyordu bu resime diye sormak zorundayım kendime. hep var olacak bir mesafe, yadırgama bu.  

.r.

16 Ekm 2006 05:34

Mesaj Gönder

bence bakmayı bilen baksın bilmeyene anlatsın en temizi.... Hick  

FatoSentez

17 Ekm 2006 11:29

Mesaj Gönder

bakmak ve görmek....işte olay bundan ibaret olsa gerek...  
fotoğrafı yok

Dr Pepper

18 Ekm 2006 20:20

Mesaj Gönder

sen ne anlarsınki anca saçma die yorum yaparsın baska bi beyanda bulunumassın...  

FatoSentez

26 Ekm 2006 13:09

Mesaj Gönder

sen kımsın ki baskasıda olsa aynı seyi sölerdim kimsin sen tanımıom ki seni rahatsız?  

FatoSentez

26 Ekm 2006 14:50

Mesaj Gönder

arkadashlar kufursuz ve biraz daha sakin devam edermisiniz bole giderse her gun bi baslık kitlenicek sanatta  

goblin®

26 Ekm 2006 14:59

Mesaj Gönder

gecen hafta burda iki kisiye laf anlatıcam diye helak oldum ama artık öle bi başlık da yok Smile bilgi sahibi olmadıgınız konular hakkında yorum yapmazsanız sorun ortadan kalkar sanıyorum
ve kimse kimseyi biyerden kovamayacagı gibi eminim kimse kimseyide takip etmiyordur...  

goblin®

26 Ekm 2006 15:02

Mesaj Gönder

sanatın s sinı bılmeyenler laf olsun dıye konusucaksa hiç açmasınlar sanat bölümünü kapasınlar hatta daha isabet olur....
(ayrıca yemişim sanatını olay o diğilde bildiğin konuda fikir beyan et be kardeşim) vede attığın özel msjlarada dikkat et ben öselden değil realden yazarım hiç çekinmem....  

FatoSentez

26 Ekm 2006 15:04

Mesaj Gönder

Smile  

FatoSentez

26 Ekm 2006 18:36

Mesaj Gönder

alismakla ilgili...  

SuperNatural

26 Ekm 2006 20:00

Mesaj Gönder

resme bakmayi ögrenmek falan hep safsata bence

ha ben mühendisim, ama almadigim sanat tarihi dersi kalmadi modern sanat haric hepsinden cok hoslandigim icin. bir resme baktigim anda hangi akimdan geldigini, tahmini hangi cagda yapildigini, temasinin ne oldugunu direk cikartabilirim, hatta caravaggio, rubens, monet, delacroix, seurat, renoir, kandinsky gibi karakteristik ressamlardan cikmissa ressamlarini da söyleyebilirim. ama asla bir resme 1 dakkadan fazla bakmam, bakani da anlayamam acikasi, anlatirlar ya hani böyle "azizim, bi louvre a gittik, inanir misin oath of the horatii a 2 saat bakmisim". peheeey

bence bu "resme bakmak, ressamin anlattiklarini hissetmeye calismak, kübik, abik, gubik sanat" falan entel olma safsatalari : ) en azindan ben asla anlayamayacagim  

ilke

28 Ekm 2006 12:55

Mesaj Gönder

Sayfa:   Önceki  1 2 3 4 5 6 7   Sonraki