resme bakmayı öğrenmek

Anasayfa  \  Forumlar  \  Sanat  \  resme bakmayı öğrenmek

ben resimden hiç anlamam.. yani sanırım Rolling Eyes
peki bu duygu öğretiliyor mu hakkaten
bir yerde duydum
"o bana resme nası bakmam gerektiğini öğretti" diye
oluyosa nası oluyo

sevmek ya da sevmemek. önemli olan bu mu
herkes aynı şeyden zevk almak zorunda diil nede olsa
sevmeyince anlamadıının iddia edilmeside bana saçma geliyor

biraz bilgi, düşünce alabilir miyim Rolling Eyes  

AcKurabiye

23 Nis 2005 20:38

Mesaj Gönder

açkurabiye ® demiş ki:
bir yerde duydum
oluyosa nası oluyo

ya bu biras konsantrasyon ve altyapıyla ilgili al bi resmi önüne ne annıyosan yas bi kağıda bildiin yaratıcı yasım ama düşünçen annadın mı annamadın çünkü annatamadım Kahkaha Kahkaha Kahkaha  

droshop

23 Nis 2005 20:42

Mesaj Gönder

hakkında konuşmak için az buçuk 1şe bilmek gerekir tabi;
neyi değerlendirmesi gerektiğini öğrenebilir insan, tıpkı zamanla müzik ya da sinema konusunda bilgi sahibi olmak ve eleştirmek gibi..

anlamiosun muhabbetine gelince, herkes herşeyden anlamak zorunda da diil zaten, bi eksi bi artı'yız hepimiz..  

corin

23 Nis 2005 20:47

Mesaj Gönder

bence kahve falı bakmak gibi birşey Cool  

Brabus

23 Nis 2005 20:48

Mesaj Gönder

açkurabiye ® demiş ki:
bir yerde duydum
oluyosa nası oluyo

bence evet öğretilir, içten gelen yetenek yada zevk meselesi değil.. zevk alınmıyosa ilgilenilmez tabi o zaman da öğrenilmez ama sevip sevmediğine karar vermek için önce ilgilenmek lazım bence, önyargı şaşırtabilir. bence bilen biri nası baktığını anlatırsa insanın kafasında şekilleniyo yavaş yavaş. ayrıca resim de gerçekten el yazısı gibi bişi, bakınca kimin olduğu anlaşılabiliyor eğer daha önce de baktıysan..  

HeinahattuPabucu

23 Nis 2005 20:56

Mesaj Gönder

abi herçey içten gelen hislere tabidir  

reeshahn

23 Nis 2005 21:01

Mesaj Gönder

... daha çok beğenilerle ilgili bence.herkes herşeyi sevmek anlamak zorunda değil...
pop art kadar abidin dino'yu da severim oysa goya'dan nefret ederim mesela . bunun gibi bişey...  
fotoğrafı yok

!BLUEBIRD

23 Nis 2005 21:25

Mesaj Gönder

belli bir alt yapıyı olusturduktan sonrası gelir zaten
ama insan sevdigi konularla ilgilenir
senin içinden resimle ilgilenmek geliosa yorum yapacak kıvama da gelirsin zaten
bunun ögretilecek bi yanı oldugunu sanmıorm Rolling Eyes  

linkasi

23 Nis 2005 21:30

Mesaj Gönder

_v2_ demiş ki:

orasıda doğru ama şu bir gerçek...öncelikle sanat akımlarını bi sanat eserinde anlatılanı anlamak için bilmek çok önemli...örneğin romantizm resmi,rönesans resmi veya gotik eserler arasındaki farkı bilmek aslında onları sevmeni sağlıyabilecek etmenler...bende mesela kübizmden nefret ederim ama çoğu insan picasso'nun eserleri için ölüp bitebiliyor...
illa ki !!! Wink  
fotoğrafı yok

!BLUEBIRD

23 Nis 2005 21:35

Mesaj Gönder

öğrene biliosun

üstelik bunu gorebilmek için pek çok bilmiş kişilikli insanın solediğinin aksine yetenek falan gerekmez bakman gereken formları nasıl aktarmış rengi nasıl kullanıo noktasal ve çizgisel açıdan nasıl falan gibi bissuru şey var

bide bunnarın dışında bunnarı iyi yapması da yetmez bunda tutarlımı yani önceki işlerinde falan aynı tutarlılıkta iyi resim yapıo mu

iyi demek de yannış demek istediğim bi kaygısı var mı yoksa sadece bi kereye mahsus bişiiler yakalamış şans eseri falan

eğitim olunca baktıgında pek çok şey gore biliosun

ama eğitim lazım tabi

sanat tarihi temel sanat gibi dersler bu işe yarıoaslında

bakmayı ogreniosun  

syptus

24 Nis 2005 03:29

Mesaj Gönder

öğrenilir elbet, bunun için uzun - uzunluk kişinin algılarına göre değişir- bir talimden geçmek gerek. ancak yine de resme farklı bakan ve senin göremediklerini bir bakışta görüveren bir kitle olacaktır.. bir resme baktığında içinden bir şeyler o resme cevap veriyorsa bu kitleyi hayal meyal anlayabilirsin.  

fin

24 Nis 2005 09:35

Mesaj Gönder

vipmisi demiş ki:
hakkında konuşmak için az buçuk 1şe bilmek gerekir tabi;
neyi değerlendirmesi gerektiğini öğrenebilir insan, tıpkı zamanla müzik ya da sinema konusunda bilgi sahibi olmak ve eleştirmek gibi..

anlamiosun muhabbetine gelince, herkes herşeyden anlamak zorunda da diil zaten, bi eksi bi artı'yız hepimiz..

güzel yorumlamışsın kahve falına benzeterek : )
tabiki eserin sanat ve estetik kuralları vardır. bu konuda artısı olan insanlar bu kurallar cercevesinde görürler resmi, eseri. ama sanattan anlamayan bir insanın da begenisini sanat kuramları içinde tanımlamak mümkündür. o yüzden kahve falı benzetmen cok hoşuma gitti : )  
fotoğrafı yok

JAAN

24 Nis 2005 10:52

Mesaj Gönder

açkurabiye ® demiş ki:
bir yerde duydum
oluyosa nası oluyo

'o bana resme nasıl bakmam gerektiğini öğretti'
birden birçokk anlam gördüm bu cümlede..
çok içinde çok içimde  

reLic

25 Nis 2005 14:09

Mesaj Gönder

picasso, gernika tablosu(anlayabilmen için okunduu gibi yazıorum-guernica-)nu yapıp sergilediği sergi salonunda bir gazetecinin ilgisini çeken we halen konuşulan bi olay:
tarlasından çıktığı gibi iki çocuğuyla gelen bir kadın tüm sergiyi dolaştıktan sonra gernika tablosunun çnünde çok uzun bir süre durup resmi inceler. bunu kadının içeri girişinden itibaren izleyen gazeteci, dayanamayıp kadının yanına gelip sorar;'tüm resimlere çok kısa zaman baktınız, peki niye bu tabloyu bu kadar uzun süre incelediniz,size ne ifade ediyor?' kadın;' ben sanattan hiç mi hiç anlamam. ama bu tabloya baktığımda tüm vücudum ürperiyo, acıyı hissediyorum' der.
(guernica ispanya iç savaşında alman faşist uçaklarının guernica kasabasını bombalaması ve bundan çok etkilenien picassonun, orda yaşanan dramı anlatan resmidir.bu tablo arkaik usülle yapılmış ve ilk baktığında 5-6 yaş çocuk elinden çıkmışa benzer. boğa kafası şiddeti, güvercin özgürlüğü temsil eder.fln...)
bu resme bakan basit anlamıyla bile sanatı bilmeyen biri için bile bişey ifade ediyosa...
kasma bu kadar yane  

ekinokisikisamamambo

25 Nis 2005 18:46

Mesaj Gönder

bana göre sanat duyguların bir ortama aktarılmasıdar. eğer bu ortam senden parcalar taşıyorsa yada sen kendinle eşleştiriyorsan, onu beyenirsin seversin. müzik dinlemek öğrenilmez, resme bakmak öğrenilmez, siir okumak öğrenilmez. o onu yaratan insana aittir içeriğini ancak o bilir. bizlerde kendimizden parçaları bulup çıkarmaya calışırız içinden.  
fotoğrafı yok

DiskeT

30 Nis 2005 16:41

Mesaj Gönder

Sayfa:  1 2 3 4 5 6 7   Sonraki