sanatçıyla sanatkar arasında ne fark vardır.?

Anasayfa  \  Forumlar  \  Sanat  \  sanatçıyla sanatkar arasında ne fark vardır.?

sanat satan "sanat-çı" olmuş
fark ettiyseniz artık "sanatkar" adı altında pek kimseye rastlamıyoruz,
madde üstünlüğü sanata da bulaştı  

zurquessa

26 Ara 2004 00:36

Mesaj Gönder

zanaatkar: emindir yaptığı şeyin ne olduğundan, alışkındır, denemiştir, denenmiştir, rahattır, delirmez, işi bittiğinde eve gider.

sanatçı: ne yaptığından emin değildir, denenmemiştir, alışkın değildir, orda delirebilir, işi bittiğinde evden gider.  
fotoğrafı yok

salih

27 Ara 2004 14:23

Mesaj Gönder

salih demiş ki:
zanaatkar: emindir yaptığı şeyin ne olduğundan, alışkındır, denemiştir, denenmiştir, rahattır, delirmez, işi bittiğinde eve gider.

sanatçı: ne yaptığından emin değildir, denenmemiştir, alışkın değildir, orda delirebilir, işi bittiğinde evden gider.

iyi bir ayrım evet
dikkate değer
fakat asla mutlaklaştırılmamalı
sanatçının bilgisi sınırsızdır, bu emin olmamakla bir olabilir de olmayabilir de..  

zurquessa

27 Ara 2004 14:27

Mesaj Gönder

zurquessa demiş ki:

iyi bir ayrım evet
dikkate değer
fakat asla mutlaklaştırılmamalı
sanatçının bilgisi sınırsızdır, bu emin olmamakla bir olabilir de olmayabilir de..

bilginin sınırsızlığından daha çok sezginin sınırsızlığı üzerinde durmak gerekir-
bilgi, emin olmama şüphesini ortadan kaldırır, sezgi doğrulanmadığı her süreçte bu şüpheyi yeniden canlandırabilir.  
fotoğrafı yok

salih

27 Ara 2004 14:37

Mesaj Gönder

salih demiş ki:

bilginin sınırsızlığından daha çok sezginin sınırsızlığı üzerinde durmak gerekir-
bilgi, emin olmama şüphesini ortadan kaldırır, sezgi doğrulanmadığı her süreçte bu şüpheyi yeniden canlandırabilir.

gerçek sanatçının sezgileri bilgisidir sanıyorum..
gerçek bir sanatçı olmadığım için bunu sadece tahmin ediyorum  

zurquessa

27 Ara 2004 14:49

Mesaj Gönder

zurquessa demiş ki:

gerçek sanatçının sezgileri bilgisidir sanıyorum..
gerçek bir sanatçı olmadığım için bunu sadece tahmin ediyorum

evet, sezgisel bilgiden söz edebiliriz. ancak sezgisel bilginin gerçek bilgiye yakın olabilmesi için sanatçının sürekli araştırma içinde olması gerekir. nesneler bu şekilde parçalanarak daha önce tuvale yansıtılmadı iddiası bir sezgisellik içerir. kendinden önceki akımları, ressamları, yapıtları incelemeye ve anlamaya yönelik çalışma ne kadar çoğalırsa bu iddia gerçek bilgiye o kadar yaklaşır.
yüzyılın başlarında iki ekip güney kutbunu keşfe çıkmıştı. Bu ekiplerden biri bunu başardı ve bu gazete haberlerine yansıdı. Dünyadaki gelişmelerden habersiz olan diğer ekip ise sezgisel olarak kutup noktasına ulaşabilirlerse diğer ekipten daha önce oraya ulaşabileceğini düşünüyordu. Ancak bu gerçek bilgi değildi. Çünkü ulaşılmıştı.  
fotoğrafı yok

salih

27 Ara 2004 15:11

Mesaj Gönder

salih demiş ki:

evet, sezgisel bilgiden söz edebiliriz. ancak sezgisel bilginin gerçek bilgiye yakın olabilmesi için sanatçının sürekli araştırma içinde olması gerekir. nesneler bu şekilde parçalanarak daha önce tuvale yansıtılmadı iddiası bir sezgisellik içerir. kendinden önceki akımları, ressamları, yapıtları incelemeye ve anlamaya yönelik çalışma ne kadar çoğalırsa bu iddia gerçek bilgiye o kadar yaklaşır.
yüzyılın başlarında iki ekip güney kutbunu keşfe çıkmıştı. Bu ekiplerden biri bunu başardı ve bu gazete haberlerine yansıdı. Dünyadaki gelişmelerden habersiz olan diğer ekip ise sezgisel olarak kutup noktasına ulaşabilirlerse diğer ekipten daha önce oraya ulaşabileceğini düşünüyordu. Ancak bu gerçek bilgi değildi. Çünkü ulaşılmıştı.

hm..
sezgisel ekip gazetelere çıksaydı ne olurdu? ilk ekip çıkınca ne hissetti? önemli olan bu.  

zurquessa

27 Ara 2004 15:17

Mesaj Gönder

sezgisel ekip gazetelere çıktı ancak bunu göremedi-ekibin tamamı yolda donarak öldü-bu sonlarıyla gazetelere haber oldular.-Kamuoyu vicdanı onları kalplerine gömdü ve isimleri keşfi yapanlardan daha bilinir oldu-burda olmuş demek daha doğru, sonuçta kitaplardan, gazetelerden öğrendiğimiz şeylerin de doğruluğuna olan inanç sezgisellik içeriyor-
ilk ekibin suçluluk duymuş olma ihtimali yüksek.
gurur da duymuş olabilirler-diğer ekibin yolculuğu tamamlayamaması tamamlanan yolculuğun güç bir yolculuk olduğunun kanıtını oluşturur-
şu da var;
sezgisel ekip ilk ulaştı diye haberlere konu olsaydı, bilgiye ulaşan ekip haksızlığa uğradığını düşünebilirdi.
Bir okur olarak-bundan haberdar olan biri olarak diyelim- benim açımdansa bir şey farketmezdi. Kutba ulaşılmıştı-kim olduğu üzerinde durmaktan çok-sınırların kutba dek genişlemiş olduğu üzerinde dururdum-
sanırım.
zor.  
fotoğrafı yok

salih

27 Ara 2004 15:45

Mesaj Gönder

salih demiş ki:
sezgisel ekip gazetelere çıktı ancak bunu göremedi-ekibin tamamı yolda donarak öldü-bu sonlarıyla gazetelere haber oldular.-Kamuoyu vicdanı onları kalplerine gömdü ve isimleri keşfi yapanlardan daha bilinir oldu-burda olmuş demek daha doğru, sonuçta kitaplardan, gazetelerden öğrendiğimiz şeylerin de doğruluğuna olan inanç sezgisellik içeriyor-
ilk ekibin suçluluk duymuş olma ihtimali yüksek.
gurur da duymuş olabilirler-diğer ekibin yolculuğu tamamlayamaması tamamlanan yolculuğun güç bir yolculuk olduğunun kanıtını oluşturur-
şu da var;
sezgisel ekip ilk ulaştı diye haberlere konu olsaydı, bilgiye ulaşan ekip haksızlığa uğradığını düşünebilirdi.
Bir okur olarak-bundan haberdar olan biri olarak diyelim- benim açımdansa bir şey farketmezdi. Kutba ulaşılmıştı-kim olduğu üzerinde durmaktan çok-sınırların kutba dek genişlemiş olduğu üzerinde dururdum-
sanırım.
zor.

insan kendi kendisinin nesnesi olmalı,
başka öznelere nesne olmak yerine başka öznelere özne olarak kendine nesne olmak..
özneler mi önemli, nesneler mi, yoksa fiil mi?
sezgisel grup fiille mi uğraştı? eyvallah.
öznel mi yaklaştılar olaya? o zmn iyiki görmediler gazetelere çıktıklarını..
nesneller miydi? gazeteleri görseler veya görmeseler fark olur muydu onu ben bilmem. insan bu.

konuyu dağıttık biraz, kusurumuza bakılmasın,
ama sanatçı sanat eylemiyle yoğrulmalı, özne, nesne karışmamalı işin içine.  

zurquessa

27 Ara 2004 16:40

Mesaj Gönder

PrinceTheLittle demiş ki:
Biryerde görmüştüm , sanatçı zanaatı sanat olan kişidir Bravo

Bravo  

sibIL

27 Ara 2004 22:28

Mesaj Gönder

fark yoktur, ancak "sanatkar" kelimesi herhangi bir işte ustalaşmış kişi için de kullanır.

; ki "kar" eki "çı, çi" ekleriyle aynı anlamı taşır.  
fotoğrafı yok

viva hate!

02 Oca 2005 05:16

Mesaj Gönder

pause öyle diosa öyledir  
fotoğrafı yok

piena

08 Oca 2005 04:34

Mesaj Gönder

starlitampoule demiş ki:
hep kafama takılmıştır..neden sanatçı kelimesi daha çok görsel ve müzikal sanatla uğraşanlara kullanılırken sanatkar kelimesi daha çok demirci,tornacı ve ya marangoz vs.için kullanılır fikri olan var mı?

-çı türkçe ek, -kar eski türkçe
şimdi sanat denince görsel ve müzikal sanatlar algılanıyor, eskiden sanat deyince demirci, marangoz gelirmiş akla.
dile yerleşmiş, yapılan herhangi bir yorum anlam yüklemenin ötesine gitmez heralde.  

zurquessa

18 Nis 2005 13:58

Mesaj Gönder

herkesin bir zanaatı vardır..
kiminin güzel sesi kiminin taşı şekillendirmesi kiminin çok güzel kek yapması
ne olursa olsun kişiye has yapabildiği oona özl katan bir şey vardır.. buda onun zanaatıdır.. bence-  

reLic

23 Nis 2005 09:39

Mesaj Gönder

sanatkar olmak doğuştan kabiliyet artı derin bir ruh ve çalışmak ister ve zanaatkar olmakta çok çalışmak artı ruh ister her sanatkar gibi zanaatkar da eserine ruhundan bir şeyler katmalıdır..  

tylrdurden

27 Nis 2005 21:41

Mesaj Gönder

Sayfa:  1 2 3 4   Sonraki