grafik tasarimci & iletişim tasarımcı

Anasayfa  \  Forumlar  \  Sanat  \  grafik tasarimci & iletişim tasarımcı

bu aralar cok duyulan ve karistirilan iki meslek.
kavram kargasasina yol acabilecek "nedir, ne degildir" den cok "sunda bu var bunda bu yok = fark" tarzi bir fikir alisverisi olursa daha saglikli olacagini dusunuyorum...  

RayJay

26 Ara 2006 11:58

Mesaj Gönder

iletişim tasarımcı diye bişey duymadım.. tıpkı satış yönetmeni gibi bişey.. artık istedikleri işe istedikleri ismi koyabiliyorlar.. tasarımcı zaten grafik işini yaptığı için grafik tasarımcı diye bir şey de yok aslında.. tasarımcı ya da grafiker denir.. benim bildiklerim bu kadar..  

irreplaceable

26 Ara 2006 12:04

Mesaj Gönder

topigi "killi hatun seven var mi" diye acsam daha cok rating alacaginin da farkindayim Kahkaha  

RayJay

26 Ara 2006 12:04

Mesaj Gönder

iletişim sadece görsel değildir desem??  

hojucat

26 Ara 2006 12:06

Mesaj Gönder

niny demiş ki:
iletişim tasarımcı diye bişey duymadım.. tıpkı satış yönetmeni gibi bişey.. artık istedikleri işe istedikleri ismi koyabiliyorlar.. tasarımcı zaten grafik işini yaptığı için grafik tasarımcı diye bir şey de yok aslında.. tasarımcı ya da grafiker denir.. benim bildiklerim bu kadar..

iletisim tasarimci fazla yok etrafta cunku grafik isleri ile ugrasiyorlar genellikle, ama bu konunun egitimini veren bilgi, bilkent gibi universitelerde fakulteler mevcut. mezunlari da dolayisi ile gecmisinin yakin olmasi bakimindan az  

RayJay

26 Ara 2006 12:07

Mesaj Gönder

hojucat demiş ki:
iletişim sadece görsel değildir desem??

hakli olabilirsin, işitsel hatta kokusal bile olabilir, dergilerde kesip koparilan parfum reklamlari mesela sanirim az da olsa kokusal iletişime dair Smile  

RayJay

26 Ara 2006 12:11

Mesaj Gönder

iletisim tasarimi belki grafik tasarimi da kapsayan bir konumda olabilir sanki, multimedia uygulamalarinda  

RayJay

26 Ara 2006 12:13

Mesaj Gönder

¶t10juk s10i demiş ki:
iletişim tasarımcısı demek bana metin yazarı gbi bi his werdi

ıletısım sektoru ıle ılgılı hangı meslek dalları aklına gelıyorsa buyuk bır cogunlugunun ıcıne sokabılırsın bu bolum mezunlarını ..metın yazarlıgı da dahıl Wink  

Porcini

26 Ara 2006 12:15

Mesaj Gönder

¶t10juk s10i demiş ki:
grafik tasarım sadece grsel midir acabaaa ya bak iice sulandım kıllı topiclerden daa gzl bi uraş

kabaca da olsa, köken olarak

graf= cizgi,
grafik = cizgisel
grafik tasarim = cizgisel tasarim

seklinde bir anlami var dolayisi ile biraz gorsel olmak zorunda gibime geliyor Smile  

RayJay

26 Ara 2006 12:16

Mesaj Gönder

bir bolum tanitiminda "sergi mekanı tasarımcısı olarak iş bulabilirler" gibi bir yazi var bu mekan tasarimi egitimi benim bildigim verilmiyor grafik tasarim ogrencilerine  

RayJay

26 Ara 2006 12:26

Mesaj Gönder

rayjay demiş ki:
bu aralar cok duyulan ve karistirilan iki meslek.
kavram kargasasina yol acabilecek "nedir, ne degildir" den cok "sunda bu var bunda bu yok = fark" tarzi bir fikir alisverisi olursa daha saglikli olacagini dusunuyorum...

bu ıkı meslek arasında kavramsal bır kargasa yasayan varsa bırsey anlatmaya degmez.. ne anlatsan anlamayacaktır.. Confused  

Porcini

26 Ara 2006 12:26

Mesaj Gönder

genc demiş ki:

bu ıkı meslek arasında kavramsal bır kargasa yasayan varsa bırsey anlatmaya degmez.. ne anlatsan anlamayacaktır.. Confused

bence yine de tartismakta faide var, anlamayan anlamasin, anlayan birilerine yarari dokunursa ne ala, amacina ulasmis olur topik Very Happy  

RayJay

26 Ara 2006 12:27

Mesaj Gönder

medya planlamasi yapmak gerekmez grafik tasarım icin, ama iletisim tasarımı yapmak icin onemli bir unsur  

RayJay

26 Ara 2006 15:28

Mesaj Gönder

sabancı üniversitesinde "görsel iletişim ve tasarım" okuyorum. biz hem grafik tasarımı yapıyoruz hem de diğer birçok görsel iletişim tasarımı gerektirecek işler yapıyoruz mesela 3d, video,fotograf gibi işler için de görsel iletişim kurmak gerekiyor, yaptığın işte ne anlatmak istiyorsun ve ne kadarını anlatabiliyorsun gibi.yani en azından bizim okulda görsel iletişim tasarımı, grafik tasarımını da kapsayan geniş bir alan.  

Parmak Kız

26 Ara 2006 21:45

Mesaj Gönder

adinda gorsel var mi yok mu o da bir muamma acikcasi bazi bolumler gorsel iletisim.. diye baslarken digerleri baslamayabiliyor Smile  

RayJay

27 Ara 2006 10:43

Mesaj Gönder

Sayfa:  1 2   Sonraki