projeksiyon cihazı (kısa mesafede)

Anasayfa  \  Forumlar  \  Tech  \  projeksiyon cihazı (kısa mesafede)

şimdi benim bir konuda fikrinize ihtiyacım var.
odamdaki eşyalar genelde yüksek olduğu için bir yere tv yerleştirme imkanım yok, daha doğrusu tv ile yer öldürmek de istemiyorum. hoş tv izlediğimden değil de, görüntü almak için tv alternatifi bir çözüm arıyorum.

yatağımın önüne bi tane motorlu projeksiyon perdesi koyup playstation'ımı orada oynayayım, laptop'tan görüntü aktarımı da yapabileyim istiyorum. bunun için motorlu bir perde ve ev kullanımı için uygun fiyatlı bir projeksiyon cihazı almak istesem bunların özellikleri sizce ne olmalı? lümeninden falan pek anlamıyorum çünkü. tek istediğim full hd olması, olmayacaksa da hangi çözünürlük beni kurtarır? mesafe 3,5-4 metrelik bir mesafe olacak, çok uzun mesafeden izlemeyeceğim. her ne kadar hitachi'den şaşma vb. şeyleri çok duymuş olsam da benim için markası çok önemli değil, markadan ziyade özellikleri (kriterleri) belirtirseniz bana daha çok yardımcı olmuş olursunuz.

3d falan olmasına gerek yok ama mesela bi ps oynamak için ya da laptop'tan görüntü aktarımı yapmak için min. 720p çözünürlük olmalı mı? bağlantı olarak vga kullanmayacağım hdmi olması tercihim. bazı küçük projeksiyon cihazları gördüm, bunların performansları bu tür bir kullanım için tatmin edici olur mu? ne yapsam nasıl yapsam size sorayım dedim.
(sesle ilgili bir sıkıntım da yok o kısmı pas geçebilirsiniz)

wireless görüntü paylaşımı yapan cihazlar da var, bunlardan bir kombinasyon olsa nasıl bir kombinasyon olur, fiyat/performans olarak öneriniz var mıdır? her türlü alternatifi değerlendirebilirim.

(bu arada bu topiği inceledim ama orada 3d istenmiş http://forum.80630.com/f10/t299670.html)  

mioo

24 Şub 2014 02:11

Mesaj Gönder

4 metre fazlası ile yeter.

o küçük gördüklerin (led) ile normal projeksiyon cihazları arasında ki fark lamba ömrü ve çözünürlük.

normal projeksiyon cihazları 3000-6000 saat dayanır. genelde, lamba fiyatı yeni projektör almak ile neredeyse aynıdır, zaman/fiyat açısından.
ledler 20-30 bin falan.

lümen olayı daha çok odanı ne kadar karanlık yapıcağın ile ilgili ortalama olarak. elbette başka etkileri de var.

en temiz çözüm, belli bir bütçe belirleyip, fullhd ler arasında comparison/review ile seçim yapmak.

sanırım aralarında en ucuzu genelde optoma.  

F.T.W.

24 Şub 2014 02:54

Mesaj Gönder

+1
f.t.w. demiş ki:
4 metre fazlası ile yeter.

o küçük gördüklerin (led) ile normal projeksiyon cihazları arasında ki fark lamba ömrü ve çözünürlük.

normal projeksiyon cihazları 3000-6000 saat dayanır. genelde, lamba fiyatı yeni projektör almak ile neredeyse aynıdır, zaman/fiyat açısından.
ledler 20-30 bin falan.

lümen olayı daha çok odanı ne kadar karanlık yapıcağın ile ilgili ortalama olarak. elbette başka etkileri de var.

en temiz çözüm, belli bir bütçe belirleyip, fullhd ler arasında comparison/review ile seçim yapmak.

sanırım aralarında en ucuzu genelde optoma.

hAdes

24 Şub 2014 09:09

Mesaj Gönder

Wink  

En son ray donovan tarafından 29 Mar 2017 23:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ray donovan

24 Şub 2014 09:26

Mesaj Gönder

@ftw @hades @ray çok teşekkür ediyorum, o zaman ben full hd'den şaşmayıp, led öncelikli bir tercih yaparsam istediğim performansı yakalayabilirim. normal projeksiyon cihazı alırsam da, günde maksimum 6 saat açık kalsa -ki bu maksimum yani 6 saat açık kalmaz ama öyle hesaplayalım-, her gün de kullandığımı düşünelim, projeksiyonu 500 gün yani 1,5 yıl sömürebilirim, ki bu 3 yıla da çıkabilir, yani normal bir projeksiyon alsam bile beni 1,5-3 yıl götürür, kaldı ki arada çok fiyat farkı yoksa ledlere geçebilirim (ama galiba var). gayet açıklayıcı ve net olmuş, tekrar teşekkür ediyorum Smile  

mioo

24 Şub 2014 22:40

Mesaj Gönder

gozdestyle demiş ki:
hello
oldu gözde'cim, teşekkürler...  

ray donovan

28 Şub 2014 00:26

Mesaj Gönder

Kahkaha  

mioo

28 Şub 2014 09:44

Mesaj Gönder

peki yeri gelmişken sorayım, dlp projektörlerin olayı nedir?  

mioo

01 Mar 2014 21:48

Mesaj Gönder

şu küçük zımbırtılar çok kafamı karıştırıyor
http://tinyurl.com/nh26e9l

K?zg?n  

mioo

01 Mar 2014 22:08

Mesaj Gönder

Hass Rolling Eyes  

mioo

09 Mar 2014 15:38

Mesaj Gönder

dlp çipi kısaca daha parlak görüntü veriyor.
imkanların dahilinde kesinlikle tercih etmelisin.

genelde lambalar %50 ömürlerini yediğinde, görüntü kalitesi düşmeye başlar. ondan %100 sömürüceğim şeklinde düşünme.

bence hd bir dlp pico projector her türlü ihtiyacını karşılar.  

F.T.W.

14 Mar 2014 15:02

Mesaj Gönder

f.t.w. demiş ki:
dlp çipi kısaca daha parlak görüntü veriyor.
imkanların dahilinde kesinlikle tercih etmelisin.

genelde lambalar %50 ömürlerini yediğinde, görüntü kalitesi düşmeye başlar. ondan %100 sömürüceğim şeklinde düşünme.

bence hd bir dlp pico projector her türlü ihtiyacını karşılar.

kaç gün bekledim şu cevabı var ya
teşekkür ediyorum

demek ki almam gereken:
hd + dlp + pico

Smile Bravo  

mioo

14 Mar 2014 15:57

Mesaj Gönder

Smile
alırsan bir deneme yapsana. Neutral
gündüz, balkon camına aydınger kağıdı yapıştırıp, back projection....
dışarıdan (balkon tarafından) baktığında görüntü net/parlak mı falan diye. Smile
çok makbule geçer. Smile  

F.T.W.

23 Mar 2014 00:33

Mesaj Gönder

kafamı kaşıyabildiğim bir vakitte yine kafamı kaşıyabildiğim diğer zamanlar için alıcam inşallah Smile
alınca dediğin şekilde deneme yapar paylaşırım Wink  

mioo

24 Mar 2014 15:37

Mesaj Gönder

almadın mı hala? Neutral  

F.T.W.

02 Nis 2014 00:32

Mesaj Gönder

Sayfa:  1 2   Sonraki