ya laiksin, ya layıksın...

Anasayfa  \  Forumlar  \  Off Topic  \  ya laiksin, ya layıksın...

kesinlikle muhteşem bi yazı olmuş... ve olayı hakkaten müthiş özetlemiş... dediği gibi, ya laiksindir, yada bütün bu olup bitene layıksındır...

ya laiksin, ya layiksin...

iyi gidiyor hacı...

iran’ı yakalamaya çeyrek kaldı...

*

geçiniz toki’den bir daire kapmayı...

“cuma gecesi duhan suresi’ni okuyan herkese cennet’te bir köşk ihsan edilir” diyor, ülkenin en çok satanlarından sabah gazetesi...

işi büyüttünüz yani...

*

“her üniversiteye bir cami” kampanyası ise sürüyor...

38 üniversitede inşaatlar başladı...

diyanet işleri başkanı içinde cami olmayan üniversite kalmayacağını açıkladı, şükürler olsun...

ne yapacaksınız, deney elemanlarını, çağdaş derslikleri, laboratuvarları, insanları mutlu edecek arayışları, modern bilimi?..

sorun insanın mutluluğu ise gazete onu da vermiş zaten:

“cuma günü tırnak kesmek her derde deva...”

*

her üniversiteye bir cami kampanyasını yürüten diyanet işleri başkanı, oturup ekranda bir kendini seyretse...

gözündeki gözlük; alman...

konuştuğu mikrofon; italyan...

çıktığı televizyon; çin...

binip geldiği uçak; amerika...

kapıda japon arabası olmasa, eve gidemeyecek...

müslüman ülkelerin dine dayalı eğitim sistemi yüzünden, insanlık yararına bir tek buluşu, icadı, keşfi yok...

şu laik “gavurların” ilmi olmasa var ya; diyanet işleri başkanımız göremeyecek, söyleyemeyecek, gözükemeyecek...

*

eğitimin geldiği en son noktalardan birisi size:

“15’inde kız ya erde, ya yerde olmalıdır...”

bunu söyleyen de arkadaşların polis akademisi başkanı...

size polis yetiştiriyor yani...

*

ülkenin eğitim sistemindeki okullar imam okullarına dönüştürülüyor şu günlerde...

onu söylüyordum zaten hacı:

bu nedenle uçağını rus füzesi düşürdü...

amerikan gemisi buldu...

şimdi bekliyorsun ki çin uydusu nasıl düştüğünü açıklasın...

sana kalıyor; horoz taklidi yapmak...

*

anlatamıyoruz da...

laiklik asla dinsizlik değildir...

dini; siyasetlerine malzeme yapanlardan, kirli çıkarlardan, ilkel kafanın elinden, akılsızlardan uzak tutmaktır laiklik...

önce bunu anlayacaksın...

ya laik olacaksın...

ya da ne yapalım, demek ki tüm bunlara layıksın...

10 temmuz 2012 - bcoskun@cumhuriyet.com.tr  

chirkhin

10 Tem 2012 10:39

Mesaj Gönder

kimse de yazmamış

eline sağlık  

Irriducibili

10 Tem 2012 10:58

Mesaj Gönder

vayy be süper olmuşş  

Mad Men

10 Tem 2012 10:58

Mesaj Gönder

ramazanda yarım gün olsun işler güçler
madem dini uygulamalar/ dayatmalar var
kolaylık da sağlasınlar  

Orixa

10 Tem 2012 10:59

Mesaj Gönder

şimdi bir ikisi damlar müslüman bilim adamlarını saymak için.. (:  

deep refleXion

10 Tem 2012 11:02

Mesaj Gönder

racccooncity demiş ki:
vallla süper olmuş bu kadar beklemiyodum. süper döşenmiş.

zaten ben ne zaman "bekir coşkun artık bundan daha ötesini(başarılısını) yazamaz... tepe noktaya ulaştı..." diye düşünsem, adam patlatıyor bi yazı, bütün tepe noktaları darmadağın ediyor...  

chirkhin

10 Tem 2012 11:14

Mesaj Gönder

irriducibili demiş ki:

eline sağlık

PERFECTSMILE

10 Tem 2012 11:49

Mesaj Gönder

elinize sağlık.  

Kizil Tamu

10 Tem 2012 11:53

Mesaj Gönder

diyanetin yanında islam ideolojisine sahip partilerin dahi kapatılması gereklidir veya diyanetin özelleştirilmesi gerekiyor. inanmayan veya alevi olan vatandaşın vergisi bu ne idüğü belli olmayan arpalığa gitmemelidir.  

r o m

10 Tem 2012 11:53

Mesaj Gönder

azt, islamdan çok korkuyoruz o yüzden  

r o m

10 Tem 2012 12:01

Mesaj Gönder

islam ve bilim
kısmındaki satır olmasa 10 numara yazı derdim de
yani orası işi kızıştırmış...olmamış...

FlyinG...[Eldar]

10 Tem 2012 12:01

Mesaj Gönder

azt demiş ki:
ağzı olan konuşuyor yazıyor &

aklı kıt olanda her yazılana konuşulana hak veriyor , nasıl olucaksa

adam haklı beyler...

vakit ve benzeri kağıt israflarında ağzı olan konuşup yazıyor...

çeşitli örneklerde görüldüğü üzre de aklı kıt olanlar da her yazılana konuşulana hak veriyor...

o yüzden biz farklı olduğumuzu ispatlamaya devam edelim... bazı aklı kıtlar gibi yapmayalım... okuyalım, anlayalım, tartalım, ondan sonra katıldığımız ve katılmadığımız görüşleri ayırt edelim...

öyle bazı aklı kıtlar gibi "padişahım ne dediyse doğrudur" veya "bizdense ne halt yerse yesin haklıdır" mantığıyla hareket etmeyelim...  

chirkhin

10 Tem 2012 12:05

Mesaj Gönder

bu sitede bunun desteklenmesi bişey ifade etmez bnm için
aynı bağdat caddesinden %50 chp çıkması gibi bu
bu kavramları bunların yanlış olduğunu kendimiz söyleyip kendimiz onaylayarak değil
diğer insanlara bunları anlatarak bunu yapmak lazım
ben bu fırsatı askerde yakaladım bi çok insana bişeyler açıklayabildim aynı şekilde iş yerimde ki insanlara da anlatmaya çalışıyorum
bu işler böledir birazcık o yüzden burda tartışmak bile lüzumsuz gelir bana uzuun zmndır böle konuları  
fotoğrafı yok

dmmm

10 Tem 2012 12:30

Mesaj Gönder

çok başarılı  
fotoğrafı yok

ZePhYRrR

10 Tem 2012 12:32

Mesaj Gönder

mevlana celaleddin-i rumi'nin de dediği gibi "ne kadar bilirsen bil; anlatabildiklerin, karşındakinin anlayabildigi kadardır. " sözü gibi kimselere anlatamıyorsun... göze, akla perde mi dersiniz, işlerine gelmediği için mi dersiniz, senelerin birikmişliği mi dersiniz ne dersiniz onu bilemem....ama anlamıyorlar ya da istemiyorlar.

bu ülkede en çok ezilenler başörtülüler, selde araç arkasında kalan onlar sigortasız çalıştırılanlar onlar, hadi diyelim imansızlar tarafından yapılıyordu, e peki ülker, kar gıda,ihlas, bunlar neden hala bunu yapıyorlar, bu ülkede parası en çok yenilenler dini bütünler, faize günah dediler haram dediler, banka kurdular, ağızlarından allah lafı, kul hakkını düşürmeyenler, hayır için aldıkları paraları örtülü ödenek yaptılar, allahın takdiri diyenler allah korkusu olmadan garibanın evini ya 3 liraya bana satarsın ya da ben bu evi 35 liraya sana geri satarım dediler, uzar gider...

biz ne yaptık sadece kendi aramızda konuştuk çoğumuz ezbere konuştuk hala da konuşuyoruz. neden böyle yükseldiklerini nasıl bu şekilde dönüştüklerini hiç düşünmedik. hep başkalarının ezber jargonundan konuştuk, atatürk bir milletin kendi kaderini tayin etme hakkı üzerine kurdu arkadaşları ile bu devleti ama biz hala üzerinden o kadar yıl geçmesine rağmen doğru düzgün okumayarak dönemi, düşünmeyerek süzmeden sadece kelimeler ile anlamını dahi düşünmediğimiz kelimeler ile kendi kaderimizi tayin etmektense hala onun gelip kurtarmasını bekliyoruz. ( aman şimdi buna da saygısızlık olarak bakacak çıkacaktır baştan uyarayım saygısızlık değildir ) neyzen tevfikten konuştuk...
dini kullanıyorlar dedik ama çoğumuz ( muhakkak okuyanlar vardır tenzih ediyorum) oturup kuran-ı kerimi okumadık elimizde şuanda internet gibi bir çok farklı kaynaktan bir çok farklı görüşten bilgi edineceğimiz kaynak olduğu halde araştırmadık. sadece konuştuk, ya da başkalarının bizim için konuşmasına izin verdik bizim kelimelerimiz ve bizim düşüncelerimiz olmasa bile düşmanımın düşmanı benim dostumdur ilkesi ile. bunu sadece din, şeriat konularında yapmadık, her sorunda bunu yaptık, kürt sorununda bunu yaptık, ya her şeyi geçtim çok yakın zamanda şike davasında bile bunu yaptık kimse ne oluyor neden oluyordan ziyade bize düşmanlar, bizi bitirmek istiyorlar şöyle yapıyorlar, şikeci bunlar, bitsin ölsün şeklinde penceresinden bakmaya karar kıldık. biz hep geç kaldık zamanında tepki koyamadık devlet olarak millet olarak hep bazı tozlarımızı halının altına süpürdük evden atacağımıza en sonunda da birisi geldi halını altındaki tozları alacağım diye komple bütün eşyaları yakmaya başladı biz sadece yangın var diye kısık sesle bağırır olduk....  

cakma ninca

10 Tem 2012 12:59

Mesaj Gönder

Sayfa:  1 2 3   Sonraki