yeni eğitim taslağı

Anasayfa  \  Forumlar  \  Off Topic  \  yeni eğitim taslağı

ortaöğretim kurumları yönetmeliği'nde değişiklik yapmayı planlayan milli eğitim bakanlığı (meb), hazırladığı yeni yönetmelik taslağını, görüşlerini almak için eğitim sendikaları ve sivil toplum örgütlerine gönderdi.

veliye e-posta: özürsüz olarak devamsızlık yapan öğrencilerin durumları, aynı gün içinde velisine kısa mesaj veya e-posta yoluyla bildirilecek. devamsızlığı alışkanlık haline getiren öğrencinin durumu, devamsızlığın her onuncu günü bitiminde velisine yazılı olarak iletilecek.

erken mezuniyet: taslağa göre isteyen ve belirlenen şartları yerine getiren öğrencilere de bir yıl erken mezuniyet imkânı getiriliyor. buna göre 10. sınıf sonunda bütün derslerden başarılı olup yılsonu başarı puanı en az 90 ve üzeri olan 11. sınıf öğrencileri erken mezuniyet hakkından yararlanabilecek.

müzikten kalma yok: taslağa göre güzel sanatlar ve spor liseleri hariç beden eğitimi, müzik ve görsel sanatlar derslerinde puanla değerlendirme yapılmayacak. böylelikle bu tür yetenek derslerinde kalma veya geçme durumu söz konusu olmayacak.

her okulda hemşire: okullarda sağlık hizmetlerini yürütmek üzere hemşire görevlendirilebilecek. hemşire, revirin düzenlenmesinde, okulda temizlik ortamın sağlanmasına katkıda bulunacak.

imam hatip'e mescid: yeni sistemle birlikte varlıklarının önemi bir defa daha ortaya çıkan imam hatip liselerinde, meslek dersleri uygulamalarının yapılması için uygun alanlar veya uygulama mescitleri oluşturulacak.

nakil kolaylaşiyor: genel liselere nakil ve geçişlerde resmî ve özel anadolu lisesi, anadolu öğretmen lisesi, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, polis koleji ve askeri liselerden aynı sınıf seviyesinde zamana bağlı olmaksızın geçiş yapılabilecek.

iş yeri açma belgesi: teknik lise veya meslekî ve teknik ortaöğretim okullarından mezun olanlardan isteyenlere, ustalık belgesinin yetki ve sorumluluklarını taşıyan, mesleklerinde bağımsız iş yeri açma belgesi verilecek.

gece staj imkÂni: işletmelerdeki meslekî eğitimin gündüz yapılması esas olacak. ancak bu eğitim, sektörün türü ile iklim koşulları ve yılın belli zamanlarında çalışan işletmeler dikkate alınarak, il istihdam ve meslekî eğitim kurulunun kararı ile saat 24.00 ü geçmemek üzere gece de yapılabilecek.

sınıf başarısız ise bir sınav hakkı daha geliyor
yazılı sınav sonunda, öğrencilerin çoğunluğunun başarısız olması hâlinde öğretmen, başarısız öğrenciler için bir sınav daha yapacak. öğrencinin bir dersten başarılı sayılabilmesi için; birinci dönem ile ikinci dönem puanlarının aritmetik ortalamasının en az 45, bir dönem puanının en az 35, diğer dönem puanının ise en az 45, birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70 olması gerekecek. başarısız ders sayısı en fazla 4 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçecekler. ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar edecek.

liseye devam ederken evliliğe vize geliyor
mevcut yönetmelikte “evli olanların kayıtları yapılmaz. öğrenci iken evlenenlerin kayıtları silinerek okulla ilişkileri kesilir” düzenlemesi yer alırken yeni düzenlemede sadece “evli olanların kayıtları yapılmaz” düzenlemesi getirildi. bu düzenleme 12 yıllık eğitim zorunlu olduğundan eğitimine devam ederken evlenen öğrencilere de bakanlığın vize vermiş olacağı şeklinde yorumlandı. yönetmelikte disiplin cezası alması, devamsızlık veya başarısızlık nedeniyle öğrencilerin okulla ilişiğinin kesileceği vurgulandı. ancak 4+4+4 zorunlu 12 yıl eğitim sisteminde öğrencilerin zorunlu olarak okula gitmeleri gerektiğinden bu ifadeler kafa karşıklığına yol açtı. öğrencilerin zorunlu eğitimlerini tamamlamaları gerektiği düşünüldüğünde yönetmelikteki “okulla ilişiği kesilir” ifadeleri dikkat çekti. bakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre öğrencilerin okulla ilişikleri kesildiğinde açık liseye yönlendirecek bir düzenleme yapılacak.

atatürk ilke ve inkılapları çıkarıldı
fen, sosyal, anadolu, meslek, güzel sanatlar, imam hatip liseleri yönetmeliğinin birleştirildiği yeni yönetmelikte diğer yönetmeliklerde yer alan “atatürk inkılâp ve ilkelerine ve anayasa’da ifadesini bulan atatürk milliyetçiliğine bağlı; türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan; insan haklarına ve anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devleti olan türkiye cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış hâline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirilmesini” ifadesi taslak yönetmelikte çıkarıldı. yönetmelikteki “atatürk köşesi” düzenlemesinde de revizyona gidilerek, “atatürk köşesi ve türk büyükleri” başlığında düzenlendi. bu bölüme, okullara atatürk resimlerinin dışında “türk büyükleri ve tarihi şahsiyetlerin resimleri ile özlü sözlerine ait dekoratif ve estetik tablolar okulun uygun yerlerine konulabilir” ifadesi eklendi. yönetmeliğe dersliklerin idareci odası yapılamayacağı hükmü de eklendi.  

neeyiir

01 May 2012 13:31

Mesaj Gönder

o evlilik olayını ben de anlamadım Confused
okuyan öğrencinin evlenmesine izin çıkıo sanırım Confused  

neeyiir

01 May 2012 13:39

Mesaj Gönder

benim egitim ögrenim bitti kafamı artık yorupda haybiyeden küfür etmek istemiyorum bosuna Neutral  

Sandro

01 May 2012 13:39

Mesaj Gönder

acar demiş ki:
"rte daha yolun başındasın" [acar]

jam

01 May 2012 13:54

Mesaj Gönder

okumadan küfür etmek serbest mi:?  

oh my GOLD

01 May 2012 13:58

Mesaj Gönder

neeyiir demiş ki:
“atatürk köşesi ve türk büyükleri” başlığında düzenlendi. bu bölüme, okullara atatürk resimlerinin dışında “türk büyükleri ve tarihi şahsiyetlerin resimleri ile özlü sözlerine ait dekoratif ve estetik tablolar okulun uygun yerlerine konulabilir” ifadesi eklendi. yönetmeliğe dersliklerin idareci odası yapılamayacağı hükmü de eklendi.

hayret ettim nasıl "türk büyükleri" ibaresini koymuslar.
olması lazımdı zaten.
atatürkten daha eski türk büyüklerini de mutlak suretle cocuklara ögretmemiz gerektiğini düşünüyorum.  

nickimyok

01 May 2012 14:06

Mesaj Gönder

maksat 14 lüklerle evlenebilmek..dinen caiz ya.kanunada uyduruyorlar.  

kavallikoyunfarecisi

01 May 2012 14:20

Mesaj Gönder

oooo cahil milli duyguları olmayan nesil yetiştirme progarmalrınıda uyuguluyolar  

melaina

01 May 2012 15:03

Mesaj Gönder

yapacak bir şey yok, tweet atmaya ve face'de paylaşmaya devam. dünya'nın hiç bir ülkesinde bulunmayan bir milli(?) eğitim bakanımız bulunmaktadır. adı ömer dinçer.
öğretmenler için yaptığı bir açıklama pek fazla duyulmamıştı,

"kalabalık camiayiz, öğretmen yaralanması normal!"

http://www.personelmeb.net/bakanlik/dincer-kalabalik-camiayiz-ogretmen-yaralanmasi-normal-h56376.html
--------

böyle beyin am.ıklaması geçirmiş bir kişiden ülke menfaati adına bir şeyler beklemek anormal olurdu. bu sayede 19 mayıs'tan da intikamını alıyor.

bu haberin içeriğinde göremediğim ve yüreğimin dağlandığı hadise ise türban hadisesidir.

halbuki resullullah bize türbanı zorunlu kılmıştı, doğar doğmaz sımsıkı sarın kafanızı diye ayette buyurmuştu.  

r o m

01 May 2012 15:31

Mesaj Gönder

ne guzel yaaa.
adamlarin elinde oyle bir guc varki direk istedikleri herseye mudahele edip degistirebiliyorlar..
vallahi imreniyorum keske bu guc bende olsaydi  

0nR

01 May 2012 15:54

Mesaj Gönder

aranılan insan profili özetlenmiş böylece çıkartılan taslak ile  

yasama dair

01 May 2012 16:23

Mesaj Gönder

halen birşey değişmeyecek ülkede diyen kafalar kaldı mı?  

yasama dair

01 May 2012 16:31

Mesaj Gönder

benim anladigim 1 ay yerine 3 ay gelmeyecekler lise sonda okula oss ye calismak icin Confused
45 gun izin nedir mnkym cus  

seftali

01 May 2012 16:52

Mesaj Gönder

tarih tekerrurrden ibarettir sozu dogru ise
tarihten ders alabilmek buyuk yalandir bu arada Confused  

seftali

01 May 2012 16:57

Mesaj Gönder

daha ne kadar şaşırtabilirler diyorum, her seferinde beni g.t ediyorlar. tebrikler!  

sinang

01 May 2012 20:45

Mesaj Gönder

Sayfa:  1 2 3 4   Sonraki