nükleere hayır

Anasayfa  \  Forumlar  \  Off Topic  \  nükleere hayır

italya gibi ülkede yokmuş ben ona çok şaşırmıştım Confused  

antonios

24 Ekm 2013 15:09

Mesaj Gönder

italya da referanduma gidildi halk hayır oyu kullandı santraller için  

Irriducibili

24 Ekm 2013 15:17

Mesaj Gönder

dünya enerji konseyi(wec)’nin yayınladığı rapora göre 2050 yılında fosil yakıtlarının ihtiyacın hala büyük kısmını karşılayacağı öngörülürken, oluşturulan 2 senaryoda da arzın talebi karşılayabilmesi için verimliliğin artmasının şart olduğu söylendi.
raporda 2050 yılına kadar gerçekleşmesi olası senaryolar farklı iki müzik türünden ilham aldı: jazz ve senfoni.
jazz senaryosunda, bundan yaklaşık 40 yıl sonra enerji piyasasına tüketici isteklerinin yön vereceği varsayıldı. senfoni senaryosunda ise çevre ile ilgili kaygıların öne plana çıkacağı bu yüzden enerji politikalarını hassas seçmenlerin şekillendirileceği öngörüldü.
konseye göre enerji ile ilgili kararları, çözülmesi gereken üç sorun biçimlendiriyor. çevresel sürdürülebilirlik, enerji güvenliği ve enerji sermayesi olarak adlandırılan konular hem birbirlerini etkilerken, bazen bir tanesini çözmek diğerini olumsuz etkileyebiliyor. örneğin çevre kaygıları, enerji üretimini sınırlarken enerji sermayesini azaltabiliyor.
jazz senaryosu
jazz karakteristik olarak grup halinde olduğu gibi sololarla da ayrı bir renk bulan, doğaçlamaya ve değişik aletlerin ön plana çıkabildiği bir müzik türü. bu senaryoda petrol stratejilerine ise tüketicilerin istekleri, daha çok insanın enerjiye erişiminin sağlanması, fiyat ve kalite ön plana çıkıyor.
serbest ticaret önceliği alırken, dünyada enerji ticaretinin de artacağı tahmin edildi. yenilenebilir enerji ve düşük karbon salınımlı ürünler piyasa tercihlerine göre gelişecek. enerji kaynaklarının kullanımında tercih sebepleri fiyat ve kolay erişim olacak.
bununla beraber, uluslararası anlaşmalarla güvence altına alınan vaatlerin olmaması karbon piyasasının daha ağır gelişmesine neden olacak. artan küresel rekabet yüzünden çevreyle ilgili kaygılar arka planda kalacak.
jazz senaryosuna göre 2050′de başlıca piyasa oyuncularının çok uluslu şirketler, bankalar, girişim sermayesi şirketleri ve fiyat hassasiyeti fazla tüketicilerin olacağı öngörülüyor.
teknolojiye ise rekabet şekil verecek.
senfoni senaryosu
kompleks ve yapısı belli olan müzik parçaları olan senfoniler orkestra için yazılır. bu orkestraya şef liderlik ederken 80 kadar müzisyen ise kendi bölümlerine odaklanır. bu enerji senaryosunda ise şef çevre hassasiyeti ve enerji güvenliği talep eden seçmenlerdir.
ulusal stratejiler enerji ticaretinin azalmasına neden olurken, hükümetler yenilenebilir enerjileri aktif bir şekilde destekleyecektir. geleceği olduğu düşünülen yeni teknolojiler sübvansiyonlarla gelişirken, karbon piyasasının da uluslararası anlaşmalarla belirleneceği varsayılmaktadır.
enerji üretiminin daha az olması nedeniyle milli gelirlerdeki artış daha sınırlı olacak ve başlıca enerji piyasası aktörleri devletler, kamu şirketleri, ngolar, ve çevre bilinci yüksek seçmenler olacaktır.
teknolojiye ise devlet yön verecektir.
iki senaryonun karşılaştırılması
2050 yılında enerji haritası günümüzden çok farlı somutlaşacaktır. talebe cevap vermek öncelik olacaktır. wec, dünya nüfusunun jazz senaryosuna göre 8,7 milyar olurken, diğer senaryoda 9,4 milyara çıkmasını tahmin etmektedir. yani bugünkü 7 milyar olan dünya nüfusu yüzde 24-34 arası artacaktır.
2010′da 9000 dolar olan küresel kişi başına düşen milli gelir de daha serbest piyasa senaryosu olan jazz da 23000, devletin daha aktif olarak rol aldığı senfoni senaryosunda ise 18000 olacaktır. 1000 kişiye düşen araba sayısı da 124′ten, ilk senaryoya göre 244 ve ikinci senaryoya göre 193′e yükselecektir.
enerji arzının, jazz senaryosunda yüzde 61 artacağı varsayılırken, senfoni senaryosunda ise artış yüzde 27′de kalacaktır. karşılaştırmak gerekirse 1990 ile 2010 arasında enerji tüketimi yüzde 45 arttı. eğer enerji talebi bu hızla artarsa her iki senaryoda da arzın talebi karşılama oranın azalacağı beklenebilir.

kaynak: enerji enstitüsü  

xyarabandix

24 Ekm 2013 16:19

Mesaj Gönder

kullanmayan ülkelerin hepsi geri kaldı mk.  

Uchiha Sasuke

24 Ekm 2013 20:12

Mesaj Gönder

konusmiyim diyorum da tutamiyorum kendimi en nefret ettigim huyum ama madem bu islerle iciceyim yazayim

1.devlet ruzgar ve gunes konusunda tesvik veriyor
belli ki bilmiyorsunuz .daha detay bilgi isterseniz yek belgesi ve ilgili yonetmelikler cercevesinde arastiriniz ya da sorun cevaplayalim

2. o kdr link vermek yerine copy paste yapmissiniz ama merve erdilin hbr kalitesini ve namini belli ki bilmiyorsunuz. haberlerinin dogrulugu sektorde belli basli kisiler tarafindan acik forumlarda da hayli tartisildi pek kaile alinmaz kendisi  

PERFECTSMILE

24 Ekm 2013 21:52

Mesaj Gönder

gerci bu haberi rapordan ceviri niteligi tasiyor
hata yapmasin daha fazla diye herhalde ceviriye baslamis  

PERFECTSMILE

24 Ekm 2013 21:55

Mesaj Gönder

müslüman ülkelerin kendi enerjilerini karşılamakta hep geri kalmalarının sebebi nedir acaba...  

Uchiha Sasuke

25 Ekm 2013 08:07

Mesaj Gönder

merve erdil'in haberi istediği kadar yanlı olsun. eğer ortada avrupa da şu kadar nükleer yapılıyor, orada bu kadar tesis yapılıyor deniyorsa bunun önemi yok. önemli olan oradaki rakamlar. haberin içindekilerin geri kalanlarının bir önemi yok.  

xyarabandix

25 Ekm 2013 08:40

Mesaj Gönder

ah iste olay bu aslinda : ) ben haber yanli demedim . . yanli olsa ayri konu . . isin erbabi asla degil kw ile kva arasindaki farki bilmez . haberdeki rakamlar vs guvenilir degil diyorum (gerci bu haber direkt ceviri olabilir ayri incelemek lazim ben genel enerji yazilarindan bahsediyorum)

' not reliable '  

PERFECTSMILE

25 Ekm 2013 13:42

Mesaj Gönder

haberde beni alakadar eden kısım ;

Alıntı:
eia’nın referans senaryosuna göre 2010 yılında 2.620 milyar kilovat saat olan nükleer enerjiden elektrik üretimi, 2040 yılında 5.492 milyar kilovat saate çıkacak.

70 yeni santral

uluslararası atom enerji ajansı (uaea), en son yayınladığı yıllık raporunda nükleer enerji sektörünün 2030 yılına kadar kapasitesini yaklaşık ikiye katlayacağı tahminine yer verdi. yaklaşık 70 yeni nükleer enerji santralinin inşa halinde olduğu belirtilirken, bunların yaklaşık 50’sinin asya’da olduğu kaydediliyor. önümüzdeki dönemde yeni nükleer santrallerin başlıca çin ve hindistan’da inşa edilmesi bekleniyor.

şu iki kısımda da istediği kadar oynama yapsın rakamlar dahil olmak üzere bir anlam ifade etmiyor. neticede yazının içerisinde kaynağın kendisi yer aldığı için bunu kim yazarsa yazsın önyargı ile yaklaşmanın gereği yok  

xyarabandix

25 Ekm 2013 13:55

Mesaj Gönder

anlamamaktaki israrin hayret ettiriyor
kontrol et diyorum her yazisina guvenme diyorum

neyse tamam.  

PERFECTSMILE

25 Ekm 2013 14:01

Mesaj Gönder

Alıntı:
eia’nın referans senaryosuna göre

uluslararası atom enerji ajansı (uaea), tahminine yer verdi.

keşke sende beni anlayabilsen  

xyarabandix

25 Ekm 2013 14:16

Mesaj Gönder

balkan demiş ki:
dünyada 2 nükleer santral kazası oldu biri rusya diğeri japonya,biz gittik ihaleleri ruslara ve japonlara verdik,teşekkürler sayın başbakanım.

seçenek olarak pek fazla ülke de yok bu konuda maalasef.

tabiiki güç olarak aynı şey değil ama, bizim kadar güneşi rüzgarı bol olupta, bu kadar az bunlardan faydalanan bir memleket daha çok az ya da hiç yoktur herhalde?  

emirg

25 Ekm 2013 14:37

Mesaj Gönder

nükleer kadar temiz enerji mi var ya
bilmeden etmeden hep isyan Confused  

Hallertau

26 Ekm 2013 10:37

Mesaj Gönder

http://tinyurl.com/oc4d7hy

japonya'dan türkçe uyarı: "sattığımız için utanıyoruz, nükleer enerji felaketiniz olur."

türkçe bir video hazırlayan japon vatandaşları fukuşima'da yaşanan nükleer felaketi hatırlatan bir video hazırlayarak japon başbakan'ın türkiye'ye nükleer santral satmasından dolayı utanç duyduklarını dile getirdiler. japonların hazırladığı videoda fukuşima nükleer felaketini yaşayanlar türkiye'de kurulması planlanan nükleer santralin bir başka felaket olacağı konusunda türkiye'yi uyarıyor.  

gece gibi

13 Nis 2015 00:01

Mesaj Gönder

Sayfa:   Önceki  1 2 3 4 5 6   Sonraki