sharm el sheikh tavsiyeleri

Anasayfa  \  Forumlar  \  Off Topic  \  sharm el sheikh tavsiyeleri

walla gidebilen olduysa helal
rezalet yaşadık dışişleri bakanı uçak yolladı geri getirtti!  

shien

18 Kas 2010 11:34

Mesaj Gönder

o degilde gecen trt de hacca yolculuk diye birsey gosteriyordu Confused

adamlar boyle gecmisler siraya o sicakta gerizekali gibi
almislar 7 ser tas buyuk kucuk ve orta boy seytanlari tasliyorlardi Confused

cocukmusunuz mnkym Confused
buyuk kucuk ve orta boy seytan ne demek ya Confused
dasak geciyorlar resmen
binlerce dolar para ustune olen kalan yaslilar var vs
valla anlamiyorum bu insanlari Confused  

seftali

18 Kas 2010 23:40

Mesaj Gönder

benim memleket Surprised Hick  
fotoğrafı yok

Larissa

19 Kas 2010 02:01

Mesaj Gönder

hangi turla gittiniz?
biz bamturla gittik ana haberlere çıktık resmen  

shien

22 Kas 2010 10:04

Mesaj Gönder

bizim 3 gün kahire 5 gün sharmdı
kızıldenizi anca uçaktan gördük
sonra otel almadı vs vs
dışişleri bakanı uçak yolladı dönmek zorunda kaldık
aylardır beklediğim tatili yapamadım

ama kalacağımız otel tiran dı
kesinlikle oteli uçağı kendim ayarlayıp gidicem oraya  

shien

22 Kas 2010 11:21

Mesaj Gönder

gittik geldik çok memnun kaldık rüya gibi bir tatil oldu. resiflerin tadı damağımızda kaldı. biz ets ile gittik ve shien nin anlattığı olayı indikten 2 saat sonra öğrendik ve üzüldük sizin adınıza. detaylı bir şekilde yazacağım neyi nasıl ne şekilde yaptık gibi bir şeyler. ama şu anda hiiiiç istemesemde biraz işe adepte olmaya çalışıyorum. Sad  

Duncan Idaho

23 Kas 2010 09:41

Mesaj Gönder

walla çok talihsiz ve sinir bozucu oldu bizim için
bir şekilde yer bulup kalmak için çok çabaladık ama oteller de hiç yardımcı olmadı
yüksek sezon olduğundan da coşmuşlar odalara 2000 dolar diyolardı
bamtur geri öder diye güvenemedik
tıpış tıpış döndük Sad  

shien

23 Kas 2010 09:57

Mesaj Gönder

aslında na'ma bay bölgesinde kalacak yerler vardı ama sanırm sizin durumunuzdan faydalanmak istemişler. çok üzücü. bir daha ki sefere ets yi seçin mutlaka. en azından kalacak yer ayarlamak konusunda iyiler. ama turları fiyasko. allah tan biz bireysel takıldık. sadece otel ve transferler için ets yi kullandık. o da yetti zaten.  

Duncan Idaho

23 Kas 2010 10:00

Mesaj Gönder

dustin demiş ki:
yarın sabah uçuyorum Smile
uçakla gitseydin Confused  

O K

23 Kas 2010 10:00

Mesaj Gönder

walla tiran otelde kalıcaktık biz, otelin sahibini bulup konuştum, yer hiç yoktu
sharm'da yaşayan tanıdığımız bir kız vardı onu aradık bir sürü arkadaşım aynı durumda dedi
hal böyle olunca dönelim en azından paramızı geri alırız dedik
etsyi seçmememin tek nedeni sadece sharm turu vardı, arada kahireyi de görmek istiyordum ki görmüş olduk  

shien

23 Kas 2010 10:16

Mesaj Gönder

e tamam o zaman bir dahakine direk sharma gidersiniz. çok üzmeyin kendinizi.

alt tarafı yüz binlerce egzotik ve rengarenk mercan resiflerini göremediniz o kadar

Smile  

Duncan Idaho

23 Kas 2010 10:19

Mesaj Gönder

öyle yapıcaz zaten
dalışlarımızı bile ayarlamıştık

bedavaya kahire gördük diye avutuyoruz kendimizi Smile  

shien

23 Kas 2010 10:23

Mesaj Gönder

sharm el sheikh e gitmeden evvel internetten bir çok araştırma yapmama rağmen herhangi bir türk vatandaşının dişe dokunur yorumunu bulamadım. bunu bir eksiklik olarak gördüğüm için kendi izlenimlerimi ve yorumlarımı yazmaya karar verdim.
belki reklama girecek ama bahsetmeyi zorunlu görüyorum biz ets tur ile gittik. özellikle sharma giderken tur firmanızdan beklentinizi az düzeyde tutun. biz uçak otel ve transfer işlemleri için ets turu kullandık ve bu konuda bir sıkıntı yaşamadık. bireysel gitmek her zaman biraz daha pahalıya patlıyor. bir tur şirketiyle gitmenizi öneririm.
öncelikle bilinmesi gereken şey şu ki mısırlılar oldukça geniş ve zamanı bol insanlar. sizin zaman ölçütünüz onlarınkine hiç uymuyor. bu sebeple dikkat edilmesi gereken hususlar var. birincisi sharma vardığınızda hemen hızlı bir şekilde ülkeye girebilmek için gerekli olan bir form doldurma işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. bu formu havalimanına girişte size teslim ediyorlar. hızlı bir şekilde formlarınız kapın alelacele doldurup pasaport kontrole gidin. hatta koşarak gidin. yüzlerce kişilik kuyruklar oluşabiliyor ve mısır polisinin acelesi hiç yok. sizin orada 2 saat kaybetmeniz onlara bir şey ifade etmiyor. pasaport kontrolünden çıktıktan sonra bagajınızı alıp direk tur firmasının yetkilisi ile buluşun. sizi bekliyor olacak. otobüslerle kalacağınız yere sizi bırakacaklar ancak otobüslerin dolmasını beklemeniz gerekebilir. bu arada insanlarla tanışabilir veya sigar içerek vakit geçirebilirsiniz. havalimanında görülecek pek bir şey yok.
biz otel olarak sharm holiday diye bir otel seçtik ve memnun kaldık. 4 yıldızlı otellerle 5 yıldızlılar arasında çok büyük bir fark yok. eğer ritz carlton veya magic worldde kalmıyorsanız tabii. onlar süpermiş. ama diğerleri aşağı yukarı aynı konsepte. sharm temelde 3 bölgeden oluşuyor. na’ma, hadaba ve nabaq. en pahalı oteller nabaq bölgesinde. ama gece hayatının en renkli olduğu yer na’ma da. bu sebeple biz na’ma ya yakın bir otel seçtik. otelimiz renkli ve cıvıltılı sharm gecelerinin yürüyerek sadece 10 dakika uzağındaydı.
otellerde çıkan yemeklerin hepsi iyi olmasa da aç kalmazsınız. en kötü ihtimalle omlet makarna ve çorba bulunuyor bolca. biz hiç aç kalmadık. ben biraz risk alıp balık yedim midem bozuldu . sanırım ağır geldi ama onun dışında bir sıkıntı olmadı. yemek saatlerine dikkat edin. havuz kurallarına vs dikkat edin. saatleri kaçırdınız mı hemen ekstraya geçiyorlar. affetmiyorlar. bu arada dışarıdan otellere yiyecek ve içecek sokmak konusunda hiçbir sıkıntı yok. odalarda süper konfor aramayın. ama zaten kim odada vakit geçirir ki.  . otele girişte pasaportlarınızı alacaklar ve bir sonraki gün geri alabileceksiniz. dert etmeyin. belirli turlar haricinde pasaporta hiç ihtiyacınız olmayacak. sokaklarda kimliksiz bir şekilde dolaşabiliyor olmak insana garip bir özgürlük hissi veriyor.
gelelim deniz olayına. denize girilebilecek bir çok yer var. otelinizin anlaştığı beach nerelerse sizi oraya shutle ile götürüp getiriyorlar. shutle saatlerini bir yere not etmeyi unutmayın. na’ma bay deniz ve sahil açısından çok popüler olmakla beraber sadece denize girip güneşlenecekseniz seçmenizi önereceğim bir yer. ama eğer mercan resiflerinin tadına bakmak istiyorsanız kesinlikle hadaba baye gitmelisiniz. hatta ben olsam na’ma bayde denize girmekle vakit kaybetmem. direk hadaba ya giderim. maskenizi şnorkel ekipmanınızı alıp hadabaya gidin ve iskelelerden birine gidip cup atlayın denize. gördüklerinize ilk birkaç dakika inanamayacaksınız. hadaba’ nın en büyük handikapı yemek yemeye uygun bir yerinin olmaması. ya yanınızda yemek için sandviç vs tarzı bişiler götürün. ya da sahile inmek için teker teker indiğiniz bilmem kaç yüz basamağı yukarıdaki cafe ye ulaşmak için tekrar yukarı doğru tepin. bu arada bu cafenin menüsü çok zengin değil ve temizlik manyaklarına göre bir yerde degil. ama manzarası ve atmosferi güzel.
biz ets nin sattığı hiçbir ekstra tura katılmadık. na’ma da tur satan bir sürü firmanın ofisi var. birkaç tanesini dolaşın. konuşun pazarlık edin ve beğendiğiniz bir yerden turu alın. hem daha ucuza gelir hem de yerel halk ile bir şekilde ilişkiye girerek gerçektende mısırda olduğunuzu hissedersiniz. pazarlıkları yaparken size tur firmanızın satmaya çalıştığı fiyatın yarısını baz alın. mesela ets nin 40 euro ya sattığı turları biz 20 euroya bulduk. daha azına da bulanlar var. deniz ve mercan resifleri için gitmenizi önereceğim turlar:
tiran adası
ras muhammed ve benzeri coral reef turları. ayrıca bu turların arasında discovery dalış yaptıranlarda var.
kültür turu yapmak isteyenlere st catherine manastırı ve kahire turları mevcut. hatta vaktiniz varsa ürdün deki petra vadisine bile turlar var. bunun için multi giriş çıkışlı bir vizenizin olması gerekebilir. araştırın.
deniz ve şnorkel hastalarına hem tiran adası hem de ras muhammet turlarını öneririm. ancak ras muhammed turları genelde bir acele içerisinde geçiyor ve tadı damağınızda kalıyor. bu iki tur içinde pasaportlarınızın yanınızda olması gerekiyor.
çölde safari turları müthiş bir atmosfere sahip. ya güneşin batışına doğru ya da gün doğumuna doğru gidin bu turlara. çok romantik ve fantastik bir havası var. gitmeden yanınıza mutlaka poşi veya benzeri bir şey alın. azınızı yüzünü kapayın. çok pis toz var. rehberlerinizin gösterdiği yoldan ayrılmayın. kolaylıkla kaybolabileceğiniz bir yer.
manastıra bizde gidemedik zaman yetmedi. bir dahakine umarız ama gidenlerin yorumu oldukça yorucu olduğu yönünde.
gelelim gece hayatına. na’ma da ana caddenin iki yanına sıralanmış alışveriş merkezleri, nargile kafeler ve restoranlar mevcut. pizza hut, hard rock cafe vs vs gibi tanıdık yerlerde var. çok detaya girmeyeceğim. gördüğünüzde bazı şeyler sürpriz kalsın. ama şunu bilmelisiniz ki pacha da biradan başka bir şey içmeyin. kokteyllere hemen hiç alkol koymuyorlar ve pahalıya satıyorlar. şişe bira alıp için veya votka vs içeceksenizde şişe alın. kalabalık bir grup olarak gidecekseniz önerim vip rezervasyon yaptırın. ve eğlencenin tadını çıkarın. bizim şansımıza gittiğimizde bob sinclar sahne alacaktı ve hemen biletlerimizi alıp girdik, çok da eğlendik.
camel bar genel olarak avrupalıların özellikle de dalışçıların gittiği bir yer. pacha dan birkaç bina önce yer alıyor. gitmenizi tavsiye ederim. terasına çıkın. bir iki kişi iseniz illa boş masa aramayın. büyük masalara oturmuş iki kişi görürseniz gidip oturmak için izin isteyin seve seve sizinle masayı paylaşacaklar. böylece farklı ülkelerden insanlarla tanışma fırsatı yakalamış da olursunuz. camel bar da kokteyller güzel ve hesaplı. yerel bira markası stella yı denemeyi unutmayın. burada isterseniz nargile de var.
adım başı eczane var merak etmeyin. ama tedbirli olmayı severim diyorsanız ishale karşı ilacınızı türkiyeden alıp gidin. eğer mercan resiflerini fotoğraflamak isterseniz kullan at makinalar var. marketlerde veya fotoğrafçılarda bulabilirsiniz. na’ma bay de altı cam tekneler var. genel olarak yüzemeyen veya dalamayanların da mercanları görmesi için tasarlanmış. ucuz yollu bir iki saatlik turlara katılabilirsiniz. biz almadık. gereksiz gördük. na’ma da bir markette kızıl deniz ve sharm la ilgili ingilizce kitaplardan var. onlardan almanızı tavsiye ederim.
dönüş zamanı geldiğinde sabrınızın da son noktasına geldiğiniz bir zaman olacak ama biraz daha dişinizi sıkın. xrayden geçmek için bile 1 saat bekleme ihtimaliniz var. çıkışta da form dolduracaksınız. pasaport kontrolünden sonra lounge köşesine gidip uyuduk biz. birkaç saat rötar yaptı uçağımız. ama çok sorun etmedik. pasaport kontrolden sonra su çay kola vs pahalı. dışarıda bakkaldan alın suyunuzu. içeri sokmak sorun olmuyor. tatlı anılarla evinize dönün ve milleti çatlatmak için hemen arkadaşlarınızla buluşun. çektiğiniz su altı fotolarıyla nispet yapın ve kafaları şişene kadar mercan resiflerinden bahsedin.  

Duncan Idaho

23 Kas 2010 12:28

Mesaj Gönder

çok beğenmiş olmalısın.
başlığı daha önce görseydim tavsiyelerde bulunurdum.
yazdığın yazıyı okumadım, ama umarım ras mohammad'a yat ile gitmişinizdir.
hani hava olsun diye yat falan demiyorum, etkilmez orda, zaten memleket sudan ucuz.

lost dizisinde bir bölümde sayid jarah'a soruyorlar "hiç tatile çıktın mı?" diye. o da "sharm el sheikh harcindekileri de söyleyeyim mi?" diyor. gerçekten yaz tatili için en mükemmel yerlerden birisi bence.  
fotoğrafı yok

Penku

23 Kas 2010 23:08

Mesaj Gönder

ras muhammed e coester la gittim. bir dahakine umarım boat turu ile giderim. o gün dönecektik zira çok geç dönmemek için otele otobüsü terciht ettik. açıkcası ras muhammede 2 gün falan harcarım ben. belki gelecek sefer araba kiralayıp gideriz. shark observation kısmına hiç gidemedik mesela.

çooook ama çok sevdik biz sharm ı . kesinlikle tekrar gideceğiz.  

Duncan Idaho

24 Kas 2010 11:46

Mesaj Gönder

Sayfa:   Önceki  1 2 3 4   Sonraki