ikametgah değiştirecekler dikkat

Anasayfa  \  Forumlar  \  Off Topic  \  ikametgah değiştirecekler dikkat
 
vatandaşların adres bildirmeme nedeniyle cezai uygulama ile karşı karşıya kalmamaları için dikkatli olmaları gerekiyor.

ikametgahlarını değiştiren vatandaşlar, 20 iş günü içinde nüfus müdürlüklerine başvurarak yeni adreslerini kayıt ettirmezlerse 329 lira para cezası ile karşı karşıya kalabiliyorlar. ayrıca, çocuğunu istediği okula kayıt ettirmek veya icradan kurtulmak gibi gerekçelerle gerçeğe aykırı adres beyanında bulunanlara ise 660 lira para cezası veriliyor.

adres kayıt sistemi yönetmeliği uyarınca, ikametgahlarını değiştiren vatandaşların, 20 iş günü içinde ilçe nüfus müdürlüklerine başvurarak, yeni adreslerini kayıt ettirmeleri gerekiyor.

önceden muhtarlıklara bildirimde bulunmak yeterli olurken, artık bu bildirim doğrudan ilçe nüfus müdürlüklerine yapılıyor. süresi içinde bu bildirimi yapmayan vatandaşlara, bu yıl için 329 lira para cezası tahakkuk ettiriliyor. adreslere tebliğ edilen bu ceza, 15 gün içinde ödenirse yüzde 25 indirim yapılıyor. daha geç ödenmesi halinde ise 4 taksit uygulanıyor. trafik cezalarında olduğu gibi, vatandaşlar bu ceza için mahkemelere itirazda bulunabiliyor.

diyelim ki bir evden taşındınız ve yeni taşındığınız ev içinde adres bildiriminde bulunma ihtiyacı hissetmediniz. bu durumda da eğer eski evinize taşınan biri kendisi için adres beyanında bulunursa, cezalı duruma düşmekten kurtulamıyorsunuz.

sizin eski evinize taşınan kişi, kendisi için adres beyanında bulunduğunda, bu ev hala sizin üzerinize kayıtlı gibi göründüğü için, ilçe müdürlüklerindeki sistem bu beyanı ``incelenecekler`` listesine atıyor ve adres otomatik olarak emniyet güçlerine bildiriliyor. jandarma veya emniyet, bu adreste tahkikat yapıyor. kimin oturduğunu belirliyor. tahkikatta kimin oturduğu belirlenirse onun üzerine adres kayıt ediliyor. bu adresten ayrılan kişiye ise yeni taşındığı adres için taşındıktan sonra 20 iş günü içinde kayıt yaptırmamışsa, ceza tahhakuk ettiriliyor. adres kayıtlarının nüfus ilçe müdürlüklerine yapılması gerektiğini bilmediği için binlerce vatandaş, bu yıl için 329 lira olarak belirlenen ceza uygulaması ile karşı karşıya kalıyor.

nüfus müdürlüğü yetkililerinden verilen bilgiye göre, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara da 660 lira ceza uygulanıyor. özellikle çocuklarını mahallelerindeki, semtlerindeki değil, istedikleri okula göndermek isteyenler, bu okulun çevresindeki konutları adres göstererek kayıt olmak istiyor. bu adresin boş olup olmadığına bakılıyor ve başkası adına kayıtlı ise bu kişilere, emniyetçe yapılan inceleme sonucunda 660 lira ceza uygulanıyor. bazı vatandaşlarında icradan kurtulmak için yanlış beyan vererek tescil yaptırma girişiminde bulunduğu belirtiliyor. verilen bilgiye göre, adres beyanında bulunmak için nüfus müdürlüğüne gittiğinizde, eğer o adreste kimse kayıtlı değilse, herhangi bir ek belge istenmeden, nüfus kayıt bilgilerine göre adres kaydınız yapılabiliyor. eğer o adreste başkası kayıtlı görünüyorsa, elektrik, su, doğalgaz faturası, noter onaylı kira sözleşmesi gibi, kişinin adına kayıtlı belgeler isteniyor.

ankara subayevleri`nde 3 ay önce yeni aldığı eve taşınan hakan sevim de 20 iş günü içinde adres kaydı yaptırmaması nedeniyle 329 liralık cezanın şokunu yaşıyor. subayevleri mahallesinde bir evde kiracı olarak oturduğunu, daha sonra aynı mahallede bir ev satın aldığını belirten sevim, şu bilgiyi verdi:

``kiracı olduğum evden, kontrat gereği geçen yıl ekim ayında ayrıldım. yeni aldığım evin inşaatı bitmediği için eşyaları depoya koydum, aralık`a kadar annemlerle oturdum. ocak`ta yeni evime taşındım. elektrik, doğalgaz ve su aboneliğimi tapu belgesine göre yaptırdım ve bir sorun çıkmadı. eski evi kiralayan kişi, aralık`ta nüfus müdürlüğüne kayıt yaptırmış. polis gelip tespit yapmış ve benim kayıtlarım o adresten düşmüş. ben araba alıp satma işi ile uğraşıyorum. belgeler için adres gerekti. adres kaydımı yaptırmaya gittiğimde, 329 lira ceza ödemem gerektiğini söylediler. bu konuda daha önce bize bilgi verilmedi. bildirimde bulunduğum için ceza ödüyorum.``

yetkililer, adrese dayalı hizmet almak isteyenlerin mutlaka nüfus ilçe müdürlüklerine, 20 gün içinde adres beyanında bulunması gerektiğini belirtirken, aksi takdirde cezalı duruma düşecekleri konusunda vatandaşları uyardılar.

yorumum:
bılelım dıkkat edelım  

Barkan

24 Mar 2010 15:02

Mesaj Gönder

bide onlamı uraşcaz yaa Confused  

Piizci

24 Mar 2010 15:04

Mesaj Gönder

pardon da muhtar ne işe yararmış ozaman onu da bi izah etselermiş...  

FlyinG...[Eldar]

24 Mar 2010 15:06

Mesaj Gönder

adamaın tirlyon borcu var takar mı 300ü 500ü

ülkeyi bu hale getirenler utansın

icrlarda %40 patlama olmuş son 3 ay içinde dün haberlerde izledim  

skipper

24 Mar 2010 15:06

Mesaj Gönder

seg demiş ki:
2 yerde birden ikamet ediyorum iki muhtarlıkta da kaydım var .


ilginç  

haQQo

24 Mar 2010 15:07

Mesaj Gönder

muhterem demiş ki:
nüfus müdürlükleri süper calısıyorlar ya.
bide bunu bildirmezsse vatandas suclu yine kendileri oluyor..

20 senedir oturdugum yerde oturuyorum son belediye secimlerinden baslayarak adresten adımız hersene sistematik olarak siliniyor.

ve hersene ikametkah lazım oldukca nüfus müdürlüğüne gidip sıraya girip tekrar nüfus ve adres kaydı cıkartmamız gerekiyor..

buradan akp li belediyemize sesleniyorum ;

adres belirtmek için hersene nüfus müdürlüğüne gitmekten bıktım.yemin ederim alehinize veya lehinize bir oy kullanmayacagım. adres kayıtlarıma dokunmayın !!! :'(


afdsfadsf ben 28 yıldır ,kamet ediyorum akp lehine oy kullancam diye tıstı zahir oy kullanamadık
ak sisitem sanki çok doğruymuş gibi bide millete cezadır flndır filandır gidip afrikaya yerleşcem sonunda Confused  

skipper

24 Mar 2010 15:08

Mesaj Gönder

muhterem demiş ki:
muhtarlar bu kayıt işlerini nüfus müdürlüklerine devvretmişler.
ikametgahhhı yine kendileri veriyorlar
lakin kayıt nüfus müdürlüğünden geldiğinden muhtara gittiğinde kayıt bulamıyorsun.


ne saçma sistem ozaman muhtarlıgı kaldırsınlar madem öyle...

muhtar niye var

vezne görevlisi gibi ikametgah çıkartmaktan baska bişe yapmicaksa...
 

FlyinG...[Eldar]

24 Mar 2010 15:08

Mesaj Gönder

flying...[eldar] demiş ki:
pardon da muhtar ne işe yararmış ozaman onu da bi izah etselermiş...


Confused Confused  

karsinin taksisi

24 Mar 2010 15:10

Mesaj Gönder

flying...[eldar] demiş ki:
pardon da muhtar ne işe yararmış

imza atıp mühür basıp minimum 4 tl almaya yarar  

Piizci

24 Mar 2010 15:10

Mesaj Gönder

muhtar taşınanların peşinden mi koşacak Kahkaha  

karsinin taksisi

24 Mar 2010 15:11

Mesaj Gönder

keşke.  

haQQo

24 Mar 2010 15:12

Mesaj Gönder

eminim ananız babanız amcanız dayınız muhtar olsaydı da aynısını düşünürdünüz :'(  

karsinin taksisi

24 Mar 2010 15:12

Mesaj Gönder

ben tasindiktan sonra olsun mumkunse  
fotoğrafı yok

sular idaresi

24 Mar 2010 15:12

Mesaj Gönder

namless okuyabiliyosun dimi?  

FlyinG...[Eldar]

24 Mar 2010 15:12

Mesaj Gönder

eski oturduğun yerden ikametini alıp yeni yaşadığın yere kayıt yaptırmak çok zor bir iş mi ?  

karsinin taksisi

24 Mar 2010 15:13

Mesaj Gönder
Sayfa:  1 2 3   Sonraki