mardinde katliam

Anasayfa  \  Forumlar  \  Off Topic  \  mardinde katliam
 
hepsini işkenceyle öldürsünler bunlara bu müstahak  

c e k u

05 May 2009 18:29

Mesaj Gönder

Alıntı:
işte katliamın nedenleri


dha 5 mayıs 2009


katliamda yakınlarını kaybeden köylülerden osman çelebi, saldırganların ablasının çocukları olduğunu belirterek, kendilerini tamamen ortadan kaldırmayı hedef aldıklarını söyledi.

çelebi, "onların amacı bizi tamamen silmek ve olayı terör örgütüne mal etmekti. yeğenim olay yerinden kaçmayı başardı. başka yaralılar da var, her şey açığa çıktı" dedi.

ölen 44 kişiden 9'unun korucu olduğu, saldırıda ölen 6 çocuğun yaşlarının ise 1 ile 15 arasında değiştiği belirtildi. saldırıda hayatını kaybedenlerden kimliği en son belirlenen kişinin de ayhan çelebi olduğu ifade edildi.

alabalik tesisi

katliamla ilgili soruşturma sürerken, çeşitli iddialar da ortaya atıldı. bir iddiaya göre katliam köy yakınlarında bulunan alabalık tesisinin işletmesindeki anlaşmazlıktan çıktı. 3 yıl önce eski muhtar cemil çelebi, köy yakınlarında alabalık tesisi kurdu. havuzlarda yetiştirilen alabalıklar, piknik alanında satılmaya başlandı. bu bölgede büyük ilgi gördü.

bunun üzerine husumette olduğu amca çocukları cemil çelebi'nin tesisinin yanında kendileri de bir işletme kurdu. ancak bu ikinci tesis iş yapmadı. işyerlerinde satışı iyi olmayan akrabaları, cemil çelebi'yi jandarmaya pkk'lı diye şikayet bile etti. geçen yıllarda bu gerginlik sırasında jandarma cemil çelebi'nin alabalık tesisini de bir süreliğine kapattı.

taraflar arasındaki gerginlik karakola kadar yansıdı. sonunda katliama yol açtı.

tecavüz iddiasi

bir başka iddiaya göre ise katliamın nedeni, saldırıda ölen çelebi'lerden bir gencin, saldırganların yakını bir genç kızı evlenme vaadiyle iğfal etmesi, ancak evlenmeye yanaşmaması. bunun üzerine kızın yakınları intikam amacıyla bu saldırıyı gerçekleştirdi.

8 yakinini kaybetti

saldırıda 2'si kız 4 çocuğunu, 3 gelinini ve 1 torununu kaybeden 75 yaşındaki sultan çelebi'nin ağıtları yürekleri dağladı. sultan çelebi gözyaşları arasında, "benim ocağıma ateş düşürenlerin de ocağına ateş düşsün. en ağır ceza verilsin. hepimizi mahvettiler" dedi.

dtp: planli bir katliam

dtp milletvekilleri selahattin demirtaş, gülten kışanak, aysel tuğluk, pervin buldan, diyarbakır büyükşehir belediye başkanı osman baydemir köyde incelemelerde bulunduktan sonra basın açıklaması yaptılar. selahattin demirtaş, "bu olayın failleri yakalanmasaydı geriye tanık kalmamış olsa, acaba olay hangi yöne çekilecekti. bu yapılan eylem en küçük tanığın bile sağ kalmaması üzerine yapıldı. sağ kurtulanlar da tesadüf kurtuldu. bu olayın peşini bırakmayacağız. bu bir katliamdır. görgü tanıkları kız meselesi veya töre olayı ile ilgili bir katliam olduğunu düşünmüyor. töre cinayeti olarak ele alınması olayın açığa çıkmasını engeller. bu eylem planlı, programlı geriye tanık bırakmamak için infaz anlamında bir vahşettir. sıradan bir töre cinayeti olarak tanımlanmaması gerekir. tbmm'de araştırma komisyonu kurulmasını isteyeceğiz" dedi.

gülten kışanak ise, köye 5 dakikalık mesafede karakol bulunduğunu belirterek, "bu kadar yoğun silah sesinin karakoldan duyulması ve müdahale edilmesi gerekirdi. bu durumun sorgulanması gerekir. 2 aile arasında kan davası yoktur. kız isteme veya vermeme sorunu yoktur" diye konuştu.

osman baydemir de, bu katliamla ilgili en ufak karanlık noktanın ortada kalmaması gerektiğini belirterek, "bu hukuki ve vicdani bir sorumluluktur. kafalarda tek bir soru işareti bırakmayacak araştırmaya ihtiyaç vardır" dedi.
 

Met

05 May 2009 18:31

Mesaj Gönder

toplu mezar kazıyolar resmen günah yaaa Confused
yıne soyluyorum bu psikopatları ölenlerın yakınlarına versınler öldürmek oyle diil boyle olur seklınde parca pincik etsınler onları  

c e k u

05 May 2009 18:42

Mesaj Gönder

runaway bride demiş ki:
modern türkiye'deki en büyük katliam

yabancı basınında ki haber işteeo yabancı basın çok konuşmasın
en azından haftada bir okul tarayan bi psikopat çıkarmıyoruz içimizden.  

*o*r*e*a*s*

05 May 2009 18:52

Mesaj Gönder

runaway bride demiş ki:


bence de öyle de

hüriiyetin okuyucu yorumlarını görsen yurtdışında yaşayan biri
sizi avrupaya istemiyoruz türkiyeyi abye almasınlar sizden utanıyorum gibi bişeyler yazmışş

bu olayda bile yanii bunu düşünmek öyle can sıkıcı ki neyse


ya o yorumları hiç söyleme.
haber yorumlarını okuyunca nerde yaşıyorum ben diyorum.yada bu insanlar nasıl beyinlere sahip.

büyük bir acı bence bu.hayvani dürtülerle gerçekleştirilmiş.milliyeti,ırkı,dini yok bu olayın.  

*o*r*e*a*s*

05 May 2009 19:26

Mesaj Gönder

bu 8 kişiyi
iran ya da abd'ye göndersinler
orda cezalarını çeksinler Confused  

fcb

05 May 2009 23:10

Mesaj Gönder

katillerden biri 14 yaşındaymış Neutral  

*o*r*e*a*s*

06 May 2009 13:25

Mesaj Gönder

Confused  

bold

06 May 2009 17:11

Mesaj Gönder

acı ve üzüntüden çok öfke büyütüyorum içimde bu tür durumlarda.
elimde öyle bir fırsat olsa bu vahşeti yapan herkesi işkence ederek yok edebilirim.
ya da aynı şekilde mutlu olabilecekleri bir anda, yalnızca korkmalarına izin verecek kadar bir an bekleyerek de yok edebilirim.  

dungbeetle*

06 May 2009 17:51

Mesaj Gönder

dungbeetle* demiş ki:
acı ve üzüntüden çok öfke büyütüyorum içimde bu tür durumlarda.
elimde öyle bir fırsat olsa bu vahşeti yapan herkesi işkence ederek yok edebilirim.
ya da aynı şekilde mutlu olabilecekleri bir anda, yalnızca korkmalarına izin verecek kadar bir an bekleyerek de yok edebilirim.


onlar zaten o korkuyla yapmışlar bunu.
3 yaşındaki çocuğa bile büyürde bizden intikam alır diye kurşun sıkan adamlar bunlar.  

*o*r*e*a*s*

06 May 2009 18:19

Mesaj Gönder

70 çocuk kimsesiz kalmışSad  

*o*r*e*a*s*

06 May 2009 18:19

Mesaj Gönder
Sayfa:   Önceki  1 2 3 4 5 6 7 8 9   Sonraki