tbmm'de kürtçe krizi

Anasayfa  \  Forumlar  \  Off Topic  \  tbmm'de kürtçe krizi
 
tsk'nın son muhtırasının tam metin çevirisi;

1. komara tirkiyê ku ji neteweya tirk re diyariya ataturkê rêberê mezin e; hêza xwe ji serweriya gel digre û bingeha wî ya felsefeya damezrandinê jî "dewleta unîter" û "dewleta netewî" hatiye qaîmkirin, li ser esasekî demokratîk û bingehekî qaîm ya huquqî xwe bi serfirazî gîhandî ye roja me.

2. xala 3êmînê makezagona komara turkiyê ku di nav xalên ku nayên guherandin de cîh digre, bi hukmê "dewleta tirkiyê, bi welat û milletê xwe ve yekpare ye û naye cûdakirin. zimanê wî tirkî ye." hatiye qaîmkirin.

3. yekitiya ziman, çand û welatê, esasên sereke ya milletbûyînê ye ku dev jê nayê berdan. heke yekîtiya ziman ji holê rabe wê encamên wî çi bibin, bi gelek mînakên xwe yên dîrokî ve li ber çava ye.

4. em ji ber hin gengeşiyên ku çend rojên dumahiyê di rojeva raya giştî de cîh digre ku ev gengeşî li ser "zimanê" me tê meşandin, xemgîn in; ji ber ku ev gengeşî ber bi guherandina ku esasî ya felsefeya damezrandina komarê me ve diçe.

5. hêzên çekdar ya tirk; bi girêdayî wezîfeya parastina serxwebûn û yekgirtina milleta tirk, dijderketina parçebûna welat û parastina demokrasî û komarê ve ku ev wezîfe li makezagona me ya esasî de hatine nivîsandin, di warê netew-dewlet, dewleta unîter û dewleta laîk de çi car bêlayen nemaye û namîne jî.

em nêrînên xwe bi rêz û îhtiram bi raya gel parve dikin.  
fotoğrafı yok

fdgdfgdgdfgd

20 Ara 2010 14:43

Mesaj Gönder

selam çiko.  

balkan

20 Ara 2010 16:47

Mesaj Gönder

başbakan erdoğan, 4 milyon kişiye istihdam sağlayacak gap paketini diyarbakır'da açıkladı. bölgeye 14,5 milyar ytl kaynak aktarılmasını öngören eylem planına, iş dünyası ve güneydoğu'dan destek geldi: "bugüne kadar çok paket gördük ama bu sefer umutluyuz. hem projeler belli hem de kaynak var."
foto galeri
erdoğan gap için düğmeye bastı

daha fazla foto galeri için tiklayin !


başbakan tayyip erdoğan, uzun süredir hazırlığı devam eden gap paketini dün açıkladı. bakan ve bölge milletvekilleriyle diyarbakır'a çıkarma yapan erdoğan, coşkuyla karşılandı. 'türkiye için yeni milat' olarak nitelendirdiği eylem planını spor salonunda ilan eden erdoğan, sözlerine bir uyarıyla başladı: "bugün açıkladığımız şey bir rapor veya proje değildir. somut, kaynağı hazır bir eylem planıdır.'' ardından 1 saat 40 dakika boyunca hedeflerini anlatan erdoğan, 4 milyon kişiye istihdam sağlayacak paket kapsamında bölgeye 14,5 milyar ytl kaynak aktarılacağını söyledi. terörün istismar ettiği yaraların kapatılacağını vurgulayan erdoğan, refah ve özgürlük arttıkça ülke birliğinin güçleneceğine dikkat çekti. 'tek millet, tek bayrak, tek devlet' anlayışının altını çizerken, herkesin başı dik dolaşması gerektiğini kaydetti.


hal böyle iken bu tip provakasyonların olması çok normal. birilerinin yatırımları projeleri, birilerinin oyununu bozdu anlaşılan...  

EmrahGFB

20 Ara 2010 17:10

Mesaj Gönder

güneydoğu anadolu bölgesi, son dönemde yatırımcıların bölgeyi keşfetmesi ile birlikte imaj değiştirmeye başladı. diyarbakır osb'de doluluk oranı yüzde 98'e ulaştı, mardin osb'de yer bulabilmek neredeyse imkansız hale geldi. önümüzdeki 5 yılda marmara ve ege'deki tekstil yatırımlarının yüzde 30'unun güneydoğu'ya taşınması beklenirken, yabancı şirketler de ihracat potansiyelini göz önünde bulundurarak bölgede birbiri ardına yatırım kararı alıyor.

ortadoğu'ya yakınlık cazibe katıyor

türkiye'nin yeni üretim merkezi olarak adından söz ettirmeye başlayan bölgeye marmara, akdeniz, iç anadolu hatta yurtdışından birçok yatırımcı üretimini kaydırıyor. özellikle suriye, irak ve iran gibi gelişmekte olan pazarlara komşu olması, vizelerin kaldırılması, devletin son yıllarda sağladığı teşvik ve giderek artan işgücü bölgeyi birçok üretici için tercih unsuru haline getiriyor. önümüzdeki 4-5 yıllık dönemde türkiye'nin üretim merkezi olarak görülmeye başlayan bölgeye birçok tanınmış firmanın yatırım yapmaya başladığı dikkat çekiyor.

doğu ve güneydoğu iş adamları dernekleri federasyonu'na (dogünsifed) göre bölgede yatırım yapmak isteyenlerin sayısı son yıllarda ciddi bir artış yaşıyor. bu nedenle diyarbakır osb'de doluluk oranının yüzde 98 civarına çıktığı ifade edilirken, bazı firmaların güneydoğu'da imza attığı yatım miktarının milyar dolar aştığı belirtildi.  

EmrahGFB

20 Ara 2010 17:12

Mesaj Gönder

limak'tan 3 milyar dolarlık yatırım

bölgede 6 çimento fabrikası ve enerji alanında yatırımları bulunan limak'ın toplam 10 ildeki yatırım tutarının 3 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. tamamlanması beklenen yatırımlar ile birlikte toplamda 12 bin kişilik istihdama ulaşılması bekleniyor. kosifler group'un ise mardin ve şanlıurfa'da hilton otelleri inşaatları sürüyor. türkiye'nin en büyük ayakkabı mağaza zincirleri arasında yer flo, bölgede 4 mağazayla toplamda 1 milyon 200 bin tl yatırım yaptı. koç topluluğu şirketlerinden tat'ın bölgede yatırımı var. anadolu grubu; şeftali, vişne suyu üretimi için tarımsal üretim yatırımı yapıyor.

hey tekstil yeni fabrika açıyor

hey tekstil batman'da bin kişilik istihdam sağlayan tekstil fabrikası işletiyor. diyarbakır'da da yine bin kişiye istihdam yaratacak bir fabrika açma çalışmaları var. koza anadolu metal madencilik de diyarbakır çüngüş civarında bakır mineralizasyonu bakımından önemli potansiyele sahip bir sahayı devralarak, bölgedeki aramalarını artıracak.

ciner grup da bölgede enerji ve maden yatırımlarına ağırlık veriyor. grup, silopi'de 405 mw gücündeki elektrik santrali yapımı için üretim lisansı aldı. 450 milyon dolar değerindeki bu yatırımın bin kişiye istihdam sağlayacağı belirtiliyor. ciner'in ayrıca gaziantep'te yüksek teknolojiyle petrol üretimi ve cudi dağının eteklerinde asfaltit kömürüyle ilgili yatırımları bulunuyor.  

EmrahGFB

20 Ara 2010 17:13

Mesaj Gönder

cumhuriyet tarihinin ve dünyanın en büyük entegre kalkınma projesi olarak kabul edilen güneydoğu anadolu projesi(gap) yeniden start alıyor. projeyi 5 yılda bitirme hedefi koyan hükümet, proje kapsamındaki 9 ildeki değerlendirme çalışmalarını tamamladı. başbakan yardımcısı nazım ekren koordinasyonundaki çalışmalarla bölgedeki tüm siyasi parti temsilcileri, meslek ve sivil toplum örgütlerinin talepleri alındı. 6 aydır hazırlanan planın ayrıntılarını ise başbakan tayyip erdoğan yarın diyarbakır`da açıklayacak. tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan `verimli hilal bölgesi` olarak da isimlendirilen gap`ta 1,9 milyon hektar alan şu anda sulanamıyor. eylem planı ile sulamaya öncelik verilecek. gap rekabet gündeminde öne çıkan üç sektör bulunuyor. bunlardan bir tanesi yenilenebilir enerji, diğeri tarım ve organik giysi, sonuncusu da turizm. gelecek yıl, gap`a ek 3,6 milyar ytl aktarılacak. bu sene ise toplamda 2,3 milyar yeni lira aktarılması öngörülüyor. proje, yalnızca tarımsal üretimi artırmakla kalmayacak, yaklaşık 4 milyon kişiye de yeni istihdam kapısı olacak.


terörden nemalananların rant kapısı doğuya yapılan yatırım seferberliğiyle tehlikeye girdi...onlarda özerklik diye kürtçe die kendi kolluk kuvvetimiz olsun diye bik bik bik ötmeye başladılar...  

EmrahGFB

20 Ara 2010 17:19

Mesaj Gönder

Bravo Bravo Bravo

gap ,gap ,gap.  

balkan

20 Ara 2010 17:22

Mesaj Gönder

balkan demiş ki:
Bravo Bravo Bravo

gap ,gap ,gap.


hacı bu gap'ı da 20 senedir bitiremediler.... gap'la birlikte şu dertlerde bitse keşke...ne projeymiş arkadaş yaa umudumuz gap Smile tayyip erdoğan tehlikeli oyunlar oynuyor yine proje için düğmeye bastı koşu bandında kalp krizi geçirmez inşallah?  

EmrahGFB

20 Ara 2010 17:29

Mesaj Gönder

ne demişti yiğidim,

beradayi beradayi konuşma,

al sana iki dilin aynı anda kullanılması.  

balkan

20 Ara 2010 17:30

Mesaj Gönder

ıh ıh hala bitmedi bu gap tan 60 yıldır nemalanmayansağ siyasetçi kalmadı (sırf demirel 38 kere açılış yaptu bu projede) yiğidimde nemalansın tabii,

sahi bu gap için gelen ilk krediye ne oldu.  

balkan

20 Ara 2010 17:32

Mesaj Gönder

balkan demiş ki:
ne demişti yiğidim,

beradayi beradayi konuşma,

al sana iki dilin aynı anda kullanılması.


adam bu yaaaa Smile  

EmrahGFB

20 Ara 2010 17:32

Mesaj Gönder

balkan demiş ki:
ıh ıh hala bitmedi bu gap tan 60 yıldır nemalanmayansağ siyasetçi kalmadı (sırf demirel 38 kere açılış yaptu bu projede) yiğidimde nemalansın tabii,

sahi bu gap için gelen ilk krediye ne oldu.


ne olacak terörle mücadele kapsamında güvenlik giderleri olarak kaydırılmıştır orduya Smile yazıkk yaa şu sorunu bir çözseler artık keşke...  

EmrahGFB

20 Ara 2010 17:35

Mesaj Gönder

ya bak bunları yazıyorsun sonra topiclerde fenerli kafası falan diyorlar bende askıda kalıp savunamıyorum kendimi,

1953 yılında projelendirilen bir olaydır gap ilk kredinin nasıl kullanıldığı menderes topiğinde yazıyor,

hes santrallerinin atatürkk barajının ürettiği elektiriğin 100 katını üreteceğini söyleyip o projenin en büyük ayağını aşağalayan birinin şimdi gap, gap,gap diye ortaya çıkması ancak demirel sendromu ile açıklanır (ki tubitak böyle bir sendromun varlığını kanıtladı9

gap ın işletmeye a.ılan arazilerinde toprak şu an kullanılamaz durumda aşırı sulamadan dolayı yeni bir tuz gölü oluştu oralarda ah dsi de bir kuruş su parası toplayamadı o ayrı konu,

güneydoğu ağaları konya ovasının % 38 ini satın aldılar trakya da ciddi miktarlarda arazi almaya çalışıyorlar acaba neden.

ve oda sende, bende çok iyi biliyoruz ki güneydoğu sorununun iş ve aş ile ilgisi yok havada bulup tavada yiyorlar onun yerine sınır ticaretini serbest bırakcam mazot ve hayvan kaçakçılığı dibine kadar serbert desin dünya proje görsün o da o bölgenin % 100 oyunu alsın.  

balkan

20 Ara 2010 17:47

Mesaj Gönder

hacı doktor alex'i yollayalım o çözer bu sorunu Smile  

EmrahGFB

20 Ara 2010 17:51

Mesaj Gönder

tayyip'in sorununu ancak hakan şükür çözer,

fetullah, hakan ve yiğidim bir görüşme yapsınlar orta yolu bulsunlar.

benim haturladığın oynayacak yeri kalmayan her lider siyasette asker - polis, ekonomide gap muhabbet yapmıştır,

ayrıca 22 ay boyunca sıcak para iyidir diyerek imbk ye tavanlar yaptırıp dış yatırımcının cebini doldurduktan sonra sıcak para tehlikelidir açıklması takdir-e şayandır inşallah şu an rusya borsasını söğüşleyen yabancı yatırımcı türk borsasına döndüğü zaman aynısını söyle yiğidim, aslanım.  

balkan

20 Ara 2010 20:25

Mesaj Gönder
Sayfa:   Önceki  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23   Sonraki